Przemieszczanie się pracowników w czasie koronawirusa – nowe wytyczne
Komisja Europejska opublikowała nowe wytyczne mające zagwarantować swobodne przemieszczanie się pracowników w czasie koronawirusa. W odniesieniu do rolnictwa chodzi przede wszystkim o pracowników sezonowych, których zaczyna już brakować. Zamknięcie granic miało zatrzymać koronawirusa, ale jednocześnie skomplikowało sytuację życiową osób pracujących w innych krajach UE.
Spis treści
Przemieszczanie się pracowników w czasie koonawirusa – nowe wytyczne dla sektorów krytycznych
Zalecenia przedstawione przez Komisję Europejską poruszają kwestie przemieszczania się pracowników w czasie koronawirusa, którzy wykonują pracę o krytycznym znaczeniu. Dotyczy to przede wszystkim:
- personelu ochrony zdrowia
- strażaków, policji, wojska, straży granicznej itp.
Przemieszczanie się pracowników w czasie koronawirusa powinno być sprawne także dla osób wykonujących pracę w:
- przemyśle farmaceutycznym i sektorze produkującym wyroby medyczne
- łańcuchu dostaw (towary, żywność, leki itp.)
- produkcji żywności i w przetwórstwie spożywczym
- szeroko pojętym transporcie (kierowcy samochodów ciężarowych, piloci linii lotniczych, maszyniści itp.)
- rolnictwie, jako np. pracownicy sezonowi
Wytyczne KE dla pracowników sezonowych
Komisja Europejska zwróciła się do państw członkowskich o wymianę informacji na temat pracowników sezonowych pracujących w rolnictwie, aby w sprawny sposób ustalić procedury pozwalające na swobodne i bezpieczne przemieszczanie się tych osób.
Jak podkreśliła Komisja Europejska:
,,W pewnych okolicznościach pracownicy sezonowi w rolnictwie pełnią funkcje o krytycznym znaczeniu dla zbiorów, sadzenia i pielęgnacji roślin. W takiej sytuacji państwa członkowskie powinny traktować tych pracowników jako pracowników o znaczeniu krytycznym”
Kraje UE w zaistniałej sytuacji powinny pozwolić na dalsze przekraczanie granic przez wspomnianych pracowników. Pod warunkiem, że ich praca jest nadal dozwolona w określonym państwie członkowskim. Ponadto, państwa członkowskie i pracodawcy muszą zagwarantować bezpieczne przemieszczanie się pracowników w czasie koronawirusa, zapewniając również odpowiednią ochronę zdrowia.
Po określeniu konkretnych procedur przez państwa członkowskie Komisja Europejska przedstawi najlepsze praktyki, które będą mogły funkcjonować w każdym państwie UE, tak aby pracownicy mogli wykonywać swój zawód, przez żadnych przeszkód.
W naszym kraju rząd wprowadził już regulacje w sprawie pobytu cudzoziemców na terenie Polski na podstawie Ustawy z dnia 31 marca br., którą można znaleźć tutaj.
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!