Przetwórstwo mleka w Polsce zagrożone? Sprawdź!
Potencjalne ograniczenie dostaw gazu i energii to zła wiadomość dla jednej z gałęzi przemysłu żywnościowego. Przedstawiciele reprezentujący przetwórstwo mleka w Polsce z niepokojem obserwują rosnące niebezpieczeństwo stanowiące zagrożenie dla całej branży mleczarskiej. Według Związku Polskich Przetwórców Mleka wprowadzenie ograniczeń może wywołać opłakane konsekwencje zarówno dla rolników, przetwórców jak również dla konsumentów.
Przetwórstwo mleka może zatrzymać się w związku z potencjalnym zagrożeniem ograniczenia dostaw gazu, jak i energii elektrycznej. Na liczne niebezpieczeństwa wynikające z tej decyzji zwrócił uwagę w imieniu Związku Polskich Przetwórców Mleka prezes Marcin Hydzik. Czy rzeczywiście ograniczenie dostaw gazu, czy energii elektrycznej pociągnie za sobą katastrofalne skutki? Sprawdźmy!
Spis treści
Przetwórstwo mleka w Polsce zatrzyma się?
W stanowisku ZPPM prezes Marcin Hydzik informuje, że firmy mleczarskie otrzymują pisma od dostawców energii i gazu w których zawarto informację o planowanych ograniczeniach. Poziom ograniczeń, który zaproponowano nie pozwala jednak na utrzymanie produkcji, magazynowanie, a nawet funkcjonowanie przyzakładowych oczyszczalni ścieków. Ponadto, według prezesa ZPPM przedstawione ograniczenia nie uwzględniają specyfiki która cechuje przetwórstwo mleka w Polsce, jak i samą branżę mleczarską.
Same natomiast przepisy które zaproponowano powstały bez analizy przetwórstwa mleka w Polsce, potrzeb branży jak i płynących konsekwencji z wprowadzanych ograniczeń.
Jak zaznacza Marcin Hydzik, prezes ZPPM przetwórstwo mleka w Polsce należy do grona specyficznych gałęzi przemysłu żywnościowego. Surowiec wykorzystywany w przetwórstwie, czyli mleko nie może oczekiwać na przetworzenie przez kilka dni. Również produkty gotowe nie mogą być magazynowane przy niższych dostawach energii elektrycznej.
Rynek mleka. Czeka nas wstrzymanie produkcji i brak mleka?
Przetwórstwo mleka w Polsce może dotknąć poważny kryzys, czego powodem jest ograniczenie dostaw gazu, jak i energii elektrycznej. Według ZPPM w przypadku wprowadzenia ograniczeń nastąpi przerwanie procesów produkcyjnych, a co za tym idzie niedobór przetworów mlecznych na rynku. Straty poniosą więc nie tylko zakłady, a także producenci mleka, którzy nie będą mieli gdzie oddać swojego surowca. W takiej sytuacji pojawi się też problem z utylizacją niewykorzystanego mleka, co koniec końców może wywołać negatywne konsekwencje dla środowiska naturalnego.
Z analiz przeprowadzonych na podstawie danych dostarczonych przez zakłady, wynika, że opisana powyżej kryzysowa sytuacja, zaistnieje w przypadku ograniczeń dostaw energii i gazu do poziomów przewidzianych w aktualnie obowiązujących przepisach, trwających dłużej niż 2 – 3 dni – podaje Marcin Hydzik, prezes ZPPM.
Przetwórstwo mleka w Polsce zagrożone. Konieczne zmiany w ustalaniu ilości dostarczanej energii
Ograniczenie dostaw energii i gazu niesie za sobą poważne konsekwencje. Spowoduje to nie tylko wstrzymanie produkcji, ale także doprowadzi do problemów z dostępnością mleka i produktów mlecznych w sklepach. Aby do tego nie dopuścić Związek Polskich Przetwórców Mleka wraz z innymi organizacjami zaproponował zmianę zasad ustalania ilości dostarczanej energii dla zakładów w przypadku konieczności zmniejszenia dostaw energii.
Modyfikacja owych zasad pomogłaby w sytuacji kryzysowej utrzymać produkcję na poziomie gwarantującym bezpieczeństwo żywnościowe kraju oraz zapewnienie dobrostanu zwierząt. Nasza propozycja uwzględniała zarówno potencjalną zmianę sytuacji energetycznej w kraju, jak też realne potrzeby zakładów przetwórczych. Niestety, do dnia dzisiejszego nie otrzymaliśmy odpowiedzi na nasz apel – informuje prezes ZPPM.
Związek Polskich Przetwórców Mleka jest zaniepokojony brakiem działań podjętych przez rząd, jednak ma nadzieję, że przetwórstwo mleka w Polsce, jak i cała branża mleczarska zostanie uznana jako ważna dla bezpieczeństwa żywnościowego całego kraju.
Czytaj również: Składka KRUS za IV kwartał 2022 r. Ile wynosi? Sprawdź!
Źródło: Związek Polskich Przetwórców Mleka
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!
Niestety powrót do przeszłości. Małe wiejskie przetwórnie i wyroby domowe. Cóż mało osiągalne dla mieszkańców miast i drogie bo mała podaż. POdzękować UE za mądre rządy.