Przewódki, alternatywa dla pszenicy ozimej. Raport z pola

Kukurydza na ziarno, niektóre odmiany ziemniaka, burak cukrowy – to uprawy, które późno schodzą z pola. Tym samym wykonanie siewu na zwolnionym miejscu opóźnia się. W takiej sytuacji na ratunek przychodzą przewódki, czyli alternatywa dla ozimin.

Odmiany przewódkowe zbóż można wysiewać późną jesienią, a także zimą. Dzieje się tak dzięki odpowiednim genom, które pozwalają roślinom zmierzyć się z trudnymi warunkami atmosferycznymi.

Reklama

Siew pszenicy w grudniu?

Reporter agroFaktu, Daniel Biernat, wybrał się do wsi Gościsław na Dolnym Śląsku, aby zbadać obecną sytuacje na polu. Spotkał tam właściciela gospodarstwa, pana Alfreda Kielocha, który wtenczas (połowa grudnia) siał pszenicę.

Reporter agroFaktu Daniel Biernat

Reporter Daniel Biernat pyta czy przewódki to dobra alternatywa dla ozimin?

fot. Daniel Biernat

– Teraz siejemy tak zwaną pszenice przewódkową, która może być siana późną jesienią, zimą i wiosną. Będzie to odmiana Tybalt. Chcemy spróbować, jak taki późny siew będzie wyglądał w plonach i w jakości ziarna. A ponieważ warunki są dobre, to pszenica jest już zagrzebana. Jedynie nie wiemy, jak będzie z temperaturami, ale na razie zapowiada się dość znośne, przy granicy zera i plusowe. A więc ja myślę, że nie ma co się bać – mówi pan Alfred, po czym tłumaczy, dlaczego nie zdecydował się na siew wiosenny. – Na wiosnę często te warunki są dużo gorsze, nie tylko w zeszłym roku, ale przez ostatnie trzy lata było sucho. Potem za to popadało, przez co zabiło bardzo wczesne siewy wiosenne. Przez to wschody były złe. Z tego powodu chcemy wykorzystać dobre warunki, które są teraz.

Przewódki, czyli alternatywa dla ozimin

Krótko charakteryzując odmiany przewódkowe zbóż, można powiedzieć, że ich główna cechą jest zimotrwałość. Ale czy rośliny z tych odmian dobrze poradzą sobie w sytuacji niedoboru wody? O szerszą charakterystykę pytamy eksperta.

Dr inż. Piotr Hulanicki, właściciel marki Golden Seeds, przedsiębiorca i rolnik. – Uprawa pszenic przewódkowych jest ciekawym i dobrym rozwiązaniem przy mocno opóźnionych siewach. Odmiany tak zwane przewódkowe, czyli odmiany jare z podwyższoną zimotrwałością, są dedykowane do zasiewów bardzo późną jesienią lub bardzo wczesną wiosną, czyli w warunkach nienadających się ani dla form ozimych, ani typowo jarych. Przewódki zasiane w okresie późnojesiennym tworzą przede wszystkim bardziej rozbudowany system korzeniowy, niż te wysiane na wiosnę, to powoduje, że ich rozwój z reguły jest lepszy, a odporność na susze większa.

Kiedy siać przewódki

Siew odmian przewódkowych pszenicy

Gdy przedplon późno schodzi z pola, przewódki to alternatywa dla ozimin

fot. Daniel Biernat

W wielu polskich gospodarstwach długo czekano na zbiór niektórych odmian ziarnowych kukurydzy czy buraków cukrowych. Było to spowodowane m. in. niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Spore opady i grząska ziemia nie pozwalały na wjazd ciężkich maszyn w pole. Dlatego przewódki jako alternatywa dla ozimin mogą okazać się trafnym wyborem. Kiedy je siać? Ponownie odpowiedzi udziela pan Piotr. – Termin wysiewu odmian przewódkowych przypada dopiero w momencie, kiedy na odmiany ozime jest już zdecydowanie za późno. Zawsze w momencie, kiedy mamy jeszcze wybór, lepiej jest wysiać formę ozimą.

Najważniejszym jest to, aby przy późnym siewie odmiany przewódkowe, przed spoczynkiem zimowym, osiągnęły przynajmniej fazę szpilkowania i maksymalnie fazę trzech liści, czyli moment, kiedy fizjologicznie ich zimotrwałość jest najwyższa.

– Z odmian przewódkowych zdecydowanie mogę polecić odmianę elitarną Lennox z hodowli Saaten Union. Jest to odmiana o podwyższonej zimotrwałości, która doskonale sprawdza się na słabszych stanowiskach.  Dodatkowo wykazuje dość dobrą tolerancję na zakwaszenie gleby. Jest to odmiana o krótkiej słomie, dobrej zdrowotności i wysokim potencjale plonowania. Doskonale wpisuje się w polskie warunki i nadaje się zarówno do siewu mocno opóźnionego, jako przewódka, i standardowego wiosną, jako forma jara – kończy ekspert Golden Seeds.

Zobacz też: Jaka pszenica przewódkowa? – ranking TOP 10 pszenic przewódkowych

Google NewsObserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *