Przezimowanie rzepaku ozimego na Dolnym Śląsku

Na Dolnym Śląsku zima w pełni. Sądząc po prognozach na najbliższe dni, z dużym prawdopodobieństwem zostanie ona z nami przynajmniej do końca tygodnia. Dziś spotkaliśmy się z Tomaszem oraz Mateuszem Muzyką z miejscowości Ozorzyce k/Wrocławia, aby sprawdzić, jak wygląda przezimowanie rzepaku tuż przed rozpoczęciem kalendarzowej wiosny.

Przezimowanie rzepaku – ocena

Ostatni atak zimy na przełomie lutego i marca mocno zaniepokoił rolników. Na szczęście nie ma większych powodów do obaw. Stan przezimowania roślin jest dobry. – Przyglądając się bliżej roślinom rzepaku ozimego można zaobserwować nowe przyrosty korzeni, co świadczy o ruszeniu wegetacji. Oczywiście w tak niskich temperaturach jakie towarzyszą nam w ostatnich dniach szczególnie w nocy będzie ona znacznie wolniejsza – informował Tomasz Muzyka rolnik z miejscowości Ozorzyce k/Wrocławia.

Mało wody na Dolnym Śląsku

przezimowanie rzepaku

Nawet niewielka okrywa śnieżna przy znacznych spadkach temperatur może zabezpieczyć rośliny rzepaku przed wymarznięciem

fot. Daniel Biernat

Sporym problemem w tym rejonie kraju jest deficyt wody w glebie. Sumy opadów z ostatnich lat wskazują, że niedobór wody na chwilę obecną kształtuje się na poziomie około 100 l. – Tydzień temu udało nam się wystartować ze startową dawką azotu. Wjeżdżając w pole za ciągnikiem można było zauważyć kurz, co jest niebywałą sytuacją jak na tę porę roku- mówił Mateusz Muzyka.

Sucha zgnilizna kapustnych zagraża czy nie?

Realnym zagrożeniem jest sucha zgnilizna kapustnych również na Dolnym Śląsku. Można zaobserwować porażenie rzepaku ozimego przez ten groźny patogen. Tomasz Muzyka zapytany o sytuację na swoich polach mówił: – Zagrożenie ze strony suchej zgnilizny oczywiście istnieje. Jednak na tą chwilę przy tak niskich temperaturach powietrza oraz wilgotności, choroba nie będzie postępować. Zarodniki grzyba nie są w stanie rozwijać się w takich warunkach. Z pierwszymi zabiegami fungicydowymi będzie trzeba jeszcze zaczekać. Jeśli jednak po obecnych chłodach przyjdą opady deszczu oraz przez dłuższy czas będzie utrzymywać się wysoka wilgotność powietrza, będą to idealne warunki do rozwoju choroby – dodaje Tomasz Muzyka.

Powrót zimy zaszkodzi czy nie?

Nagły powrót zimy po prawie dwóch tygodniach „wiosny” może spędzać sen z powiek rolnikom. Wielu z nich rozsiało już pierwszą dawkę azotu. Na szczęście na większości pól występuje pokrywa śnieżna, a spadki temperatur sięgają max. -10C. Jeśli zima nie potrwa zbyt długo, a spadki temperatur w nocy nie będą większe, rzepak wyjdzie z tego cało.

Zapraszam do obejrzenia krótkiego wywiadu.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *