Przyczepy rolnicze ranking sprzedaży
Ile nowych przyczep rolniczych zarejestrowano w Polsce w pierwszym kwartale tego roku? Jakie przyczepy rolnicze są najpopularniejsze na polskim rynku? Polscy producenci są na podium!
W pierwszym kwartale tego roku w Polsce zarejestrowano 1534 przyczepy rolnicze. W tym samym okresie ubiegłego roku liczba rejestracji wyniosła 2038. Oznacza to, że rynek znacznie się skurczył.
Spis treści
Polskie przyczepy rolnicze dominują na rynku
Na rynku przyczep w naszym kraju dominują krajowi producenci. Topowe marki to Pronar, Metal-Fach oraz Wielton. Tych trzech największych wytwórców przyczep rolniczych kontroluje polski rynek. Przyczepy trzech czołowych producentów stanowią bowiem ponad połowę wszystkich rejestracji pojazdów tego typu.
Warto nadmienić, że firmy Pronar i Metal-Fach zanotowały spadek sprzedaży w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego. W przypadku Pronaru spadek wyniósł prawie 35%. Metal-Fach sprzedał natomiast o 23% mniej przyczep rolniczych. Sukces odniósł natomiast Wielton. Nabywcy zarejestrowali 114 przyczep rolniczych tego producenta, a więc ponad 16% więcej niż w pierwszym kwartale 2022 r.
Zakładamy, że na koniec 2023 r. nasza ogólna sprzedaż nieznacznie przekroczy historycznie poziom z 2022 r. Podejmujemy działania zmierzające do optymalizacji procesów produkcyjnych i sprzedażowych oraz pozyskania nowych klientów i rynków zbytu. Stawiamy na synergie produktowe i nowoczesne technologie, które otwierają przed nami nowe możliwości — powiedział Mariusz Golec, CEO Grupy Wielton.
W którym województwie sprzedaje się najwięcej przyczep?
Podobnie jak w roku ubiegłym największy popyt na przyczepy rolnicze był w województwie mazowieckim. Tu liczba rejestracji wyniosła 217 sztuk. Na drugim miejscu plasuje się województwo wielkopolskie z liczbą 199 rejestracji. Na trzeciej pozycji jest Lubelszczyzna, gdzie zarejestrowano 182 przyczepy rolnicze. Te trzy województwa to ponad połowa krajowych rejestracji przyczep rolniczych.
Najmniej przyczep rolniczych zarejestrowano w województwie lubuskim. Kupiono i zarejestrowano tam 22 przyczepy rolnicze. W województwie podkarpackim liczba rejestracji wyniosła 47 sztuk. Identyczną liczbę przyczep rolniczych zarejestrowano w województwie
zachodniopomorskim.
Jaka najpopularniejsza ładowność przyczepy rolniczej?
Podobnie jak w roku ubiegłym najwięcej rejestracji nowych przyczep rolniczych notuje się w segmencie ładowności od 10 000 do 12 999 kg. W całej Polsce zarejestrowano ich 159 sztuki. W tym segmencie liderem jest także Pronar. Kolejne miejsca zajmują Metaltech i Wielton.
Na drugim miejscu w rankingu są przyczepy rolnicze o ładowności 13–17 ton. Ogółem zarejestrowano ich 306 sztuk. Tu również liderują Pronar, Wielton i Metaltech.
Wielton jest natomiast zdecydowanym liderem w segmencie przyczep o ładowności ponad 17 ton. Wieluńska firma sprzedaje w Polsce 1/3 przyczep rolniczych tej wielkości.
Czytaj również: Cena cukru sprawia, że uprawa buraków cukrowych znowu się opłaca
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!