Przygniecenia prosiąt – jak im zapobiegać?
Przygniecenia prosiąt przez lochy to był i wciąż jest duży problem, który dotyczy i małych i dużych gospodarstw. Przekłada się to na odchów prosiąt i opłacalność produkcji. Jak zmniejszyć współczynnik przygnieceń?
Każdego hodowcę/producenta trzody chlewnej interesuje osiągana opłacalność produkcji. Odchów prosiąt ssących jest istotnym czynnikiem kształtującym opłacalność produkcji trzody chlewnej. Ilość prosiąt przekazywanych z sektora porodowego do dalszej produkcji jest podstawą jej efektywności.
Spis treści
Przygniecenia prosiąt – przyczyny
Na wartość powyższych cech wpływa oczywiście m.in.: umiejętny dobór ras i wariantu krzyżowania towarowego stosowanego w stadzie; prawidłowe żywienie zwierząt oraz profilaktyka weterynaryjna i pielęgnacja. Lecz niestety przygniecenia prosiąt są z kolei tym czynnikiem, który mocno zaniża statystyki efektywności produkcji.
Przygniecenia prosiąt i przydeptywania przez lochy wynikają głównie z:
- złych warunków w kojcach porodowych (zarówno środowiskowych jaki i technologicznych);
- zbyt dużego otłuszczenie lochy;
- cech osobniczych loch, wśród których można wymienić agresywność oraz brak instynktu opiekuńczego.
Odchów prosiąt – minimalizacja strat
Aby zminimalizować straty prosiąt należy w pierwszej kolejności zadbać o odpowiednie warunki środowiskowe w czasie porodu i pierwszych dni życia osesków. Wskazane jest, jeżeli tylko warunki na to pozwalają, wydzielenie w chlewni odpowiedniego pomieszczenia tzw. porodówki z kojcami dla macior z prosiętami. Pomieszczenie takie powinno być: suche, ciepłe, jasne, dobrze wentylowane, ale bez przeciągów.
Przygniecenia prosiąt mają bardzo często miejsce w pierwszych godzinach i dniach po porodzie. Wtedy prosięta są najbardziej narażone. Stwarzając im odpowiednie warunki w kojcu (ciepłe gniazdo) prosięta szybko uczą się, gdzie są ,,bezpieczne”. Zarówno lochom jak i prosiętom należy zapewnić odpowiednie warunki bytowe. Locha powinna mieć zapewnioną odpowiednią temperaturę na poziomie 18- 200 C. W porodówce nie powinno dopuszczać się do sytuacji nadmiernego hałasu, który może być czynnikiem stresogennym dla zwierząt i również wpływać n odchów prosiąt.
Jarzmo i dmuchawy – sposoby na przygniecenia prosiąt?
Innowacyjną metodą na mniejsze przygniatanie prosiąt w klatkach porodowych bez zabezpieczania są dmuchawy. Strumień powietrza zmusza prosięta do wyjścia z pod stojącej lochy w bezpiecznej części kojca. Rozwiązanie to jednak nie przyjęło się w polskiej produkcji, ponieważ generowało dodatkowe koszty związane z amortyzacją urządzeń.
Najczęściej stosowanym w sektorach porodowych sposobem utrzymania loch jest obecnie kojec porodowy z jarzmem, który ma ograniczać matkę i przygniecenia prosiąt w okresie odchowu. Niemcy deklarują, że do 2035 roku wprowadzą zakaz stosowania jarzm porodowych. Dozwolone będzie jedynie zamknięcie lochy na 5 dni po oproszeniu, a kojce będą miały powierzchnię co najmniej 6,5 m2.
Niezdolność lochy do wykazywania odpowiednich zachowań może być związana z gniazdowaniem w kojcu, spowodowana brakiem zarówno przestrzeni, jak i dostępnych materiałów. Ale również została powiązana z podwyższonym poziomem hormonów stresu, takich jak kortyzol.
Wpływ stresu na odchów prosiąt
Hormony stresu wpływają negatywnie na poziom oksytocyny. Stres przed oproszeniem i porodem u lochy przekłada się na gorszy odchów prosiąt (mniejsza żywotność). Udowodniono, że zbyt wysoki poziom kortyzolu (wywołany stresem) wydłuża poród, opóźnia wyrzut siary i mleka. Przygniecenia prosiąt są najbardziej groźne dla zwierząt z niską żywotnością, u których mogło wystąpić niedotlenienie podczas oproszenia lub mają niską masę urodzeniową. Posiadanie prosiąt mniej żywotnych jest ważne szczególnie w miotach o dużej liczebności prosiąt i zmniejsza ich szanse, przy ustalaniu hierarchii sutkowej i dostępności do bardziej mlecznych sutków.
Zdrowie lochy a problem przygnieceń
Zbyt duże otłuszczenie lochy zmniejsza jej płodność, przedłuża i utrudnia poród. Lochy o dużej masie ciała charakteryzują się otłuszczonymi narządami rozrodczymi. Wpływają one negatywnie na przebieg ciąży. Takie lochy mają też otłuszczone listwy mleczne i zauważa się niewłaściwą produkcję mleka w okresie odchowu. Nieodpowiednia (zbyt duża masa ciała) loch wpływa również na częstsze przygniecenia prosiąt. W czasie kładzenia zwierzę mniej ostrożnie kładzie się do karmienia. Aby zapobiec nadmiernemu otłuszczeniu loch w ciąży należy stosować odpowiednio zbilansowane dawki żywieniowe.
Zachowania loch podczas odchowu
Lochy są w zdecydowanej większości bardzo opiekuńczymi i troskliwymi matkami. Odchowując miot w kojcu porodowym locha sama wybiera miejsce, w którym się kładzie do karmienia lub odpoczynku. Kładzie się najpierw na brzuchu, a robi to bardzo ostrożnie, najczęściej tuż przy przegrodzie. Zbliża ku posadzce najpierw przód ciała a potem zad, w trakcie pilnie nasłuchuje i na każdy alarmujący pisk prosięcia szybko się podnosi. Z pozycji leżenia na brzuchu kładzie się dopiero powoli na boku i eksponuje wymię.
Nie wszystkie loch są idealnymi matkami. Niektóre wykazują takie cechy, które są niepożądane w hodowli/produkcji i mają negatywny wpływ na odchów prosiąt. Agresywne lochy, które nie wykazują instynktu opiekuńczego, hodowca powinien eliminować na drodze selekcji materiału hodowlanego. W przypadku zbyt agresywnej lochy w produkcji hodowca musi usuwać takie osobniki ze stada podstawowego.
Do strat związanych z nieodpowiednim zachowaniem się lochy należą również sporadyczne, ale zdarzające się zagryzienia prosiąt po porodzie. Przyczyny tego zachowania wiążą się z napięciem centralnego układu nerwowego w czasie porodu. Innym czynnikiem znaczącym jest strach i poczucie zagrożenia. Jeśli jest to element związany z cechami osobniczymi, również takie zwierzę powinno być przeznaczone do brakowania.
Brak jarzma w polskiej hodowli – czy to się uda?
Zmiany w utrzymaniu loch (brak jarzma) prędzej czy później wejdą w życie. Czy Polska jest na to gotowa? Biorąc pod uwagę obecną sytuację rynkową i pomoc Państwa wydaje się niewystarczająca. Jednak to w dużej mierze konsumenci stawiają wymagania dotyczące sposobu utrzymania świń i zmiany te będą nieuniknione. Trzeba zatem znaleźć takie rozwiązania, które pozwolą zarówno producentom jak i hodowcom wprowadzać zmiany w produkcji bez ponoszenia dodatkowych, i tak już wysokich, kosztów produkcji. Rozwiązania finansowe są istotne, ale niewystarczające. Zasadne jest podnoszenie poziomu wiedzy i świadomości producentów/hodowców. Muszą doskonalić się w temacie behawioru świń i kluczowych rozwiązań produkcyjnych, a następnie wykorzystywać tę wiedzę. Instytucje oraz osoby związane z produkcją trzody chlewnej powinni być świadome odpowiedzialności za upowszechnianie owej wiedzy.
Kategoria | lochy, prosięta |
Problematyka | odchów prosiąt |
Słowa kluczowe | elementy rozrodu, jarzmo, przygniecenia prosiąt |