O czym pamiętać przed żniwami? – Poradnik rolnika

Odliczamy czas do wyruszenia kombajnów na pola! Jak co roku rolnicy rozpoczną swój wyścig z pogodą i będą musieli zmierzyć się z tym, czego przewidzieć nie można – z pechową awarią maszyny. Zobacz, o czym nie zapomnieć przed żniwami.
Jeśli ten czarny scenariusz spotka właśnie Ciebie, warto wówczas móc polegać na sprawdzonym dostawcy. Potrzebne części zamienne, tuż przed żniwami, ale także w razie awarii podczas prac, znajdziesz na stronie www.kramp.com (największego dostawcy części dla sklepów rolniczych w Polsce) oraz w sklepach rolniczo-technicznych Grene, które są dystrybutorami produktów Kramp w całym kraju. Co roku sieć Grene prowadzi Akcję Żniwa. W trakcie trwania tej akcji sklepy otwarte są od poniedziałku do soboty, do godzin wieczornych, ponieważ nie mogą zostawić rolnika w potrzebie. Dyżury żniwne rozłożone są adekwatnie do czasu trwania prac polowych w danym regionie. Informacje o dyżurach znajdziesz w sklepach Grene i na www.grene.pl.
Spis treści
Na dobry początek przygotowania do żniw
Bez względu na to, czy jesteś posiadaczem nowego, czy starego kombajnu, jesteś zobowiązany przed żniwami sprawdzić jego stan techniczny. Jak zawsze powinieneś zacząć od weryfikacji stanu oleju silnikowego, filtrów układu paliwowego i co warte uwagi – klimatyzacji, która w czasie upałów okazuje się niezbędna. Sprawdź również, czy układ chłodzenia nie przecieka i w jakim stanie znajduje się zbiornik paliwowy. Jednak to jeszcze nie koniec…
Żniwa bez przestojów
Czeka Cię wielogodzinna, intensywna praca w polu, dlatego czas zacząć przegląd noży. Na pewno dobrze wiesz, co musisz w tym przypadku zrobić: skontrolować, czy noże są odpowiednio przymocowane, czy są proste i czy nie są połamane. Jeżeli niezbędna jest wymiana bagnetów, m.in. najbardziej popularnych marek kombajnów, z szeroką ofertą przychodzi hurtowy sklep internetowy Kramp. Proponuje dużą dostępność systemów tnących Schumacher, które możesz zastosować do każdego typu kombajnów zbożowych. Elementy składowe systemów Schumacher stanowią stabilny i efektywny, nawet w trudnych warunkach, czy w czasie wieczornej rosy, system tnący. W pracy przy poległym zbożu pomogą Ci podnośniki łanu, pasujące do różnych marek kombajnów. W czasie żniw ważna jest dostępność pasów do kombajnów oraz do pras. Tu sprawdzą się pasy marki Kramp i system łączenia MATO. Ponadto Kramp oraz wybrane sklepy stacjonarne Grene wykonują usługę zakuwania pasów. Najbliższy sklep świadczący usługę można znaleźć tutaj.
W czasie żniw ostrożności nigdy za wiele!
To, że maszyna musi być sprawna, nie ulega jakiekolwiek wątpliwości. Jednakże zwróć też uwagę na najważniejszy aspekt pracy – na bezpieczeństwo. Koniecznie upewnij się, czy oświetlenie w maszynie działa, czy nie zostało uszkodzone podczas zeszłorocznych żniw. Jeśli lampy wymagają wymiany, w polu świetnie sprawdzi się testowany przez wielu rolników zestaw lamp bezprzewodowych 12 V na magnes, który można zamocować na każdej maszynie. Jest to wygodne i bardzo szybkie rozwiązanie. Przydatne w polu okażą się również wydajne lampy robocze LED o niskim poborze energii i praktycznych mocowaniach.
Dlaczego warto wybrać oświetlenie LED podczas żniw?
Lampy LED stają się coraz popularniejsze – dotyczy to także lamp roboczych. Przyczyną takiego stanu są liczne zalety w porównaniu z oświetleniem halogenowym. W przypadku LED-ów wysoki strumień świetlny osiągany jest przy niskim zapotrzebowaniu na energię. Ponadto światło żarówki LED cechuje się zdecydowanie większym natężeniem niż światło żarówki halogenowej. Światło LED jest również przyjemniejsze dla oczu.

Ilustracja pokazuje różnice między światłem LED a halogenowym. Do porównania wzięto tę samą lampę. Można zauważyć, że żarówka LED-owa dostarcza barwę światła bardziej zbliżoną do światła dziennego.
Odpowiednia temperatura barw oświetlenia ma istotny wpływ na Twoją reakcję i wydajność. Zbyt słabe lub matowe światło powoduje szybsze zmęczenie oczu. Kolejną zaletą jest fakt, że LED-y są trwalsze niż inne oświetlenie. Przykładowo, żarówki LED świecą od 30 tys. do 50 tys. godzin, podczas gdy żarówki halogenowe mają zdecydowanie niższą trwałość. A zatem dzięki oświetleniu LED zaoszczędzisz również na koszcie wymiany. Dodatkowo żarówki LED wytwarzają mniej ciepła i w związku z tym są znacznie wydajniejsze, jeśli chodzi o zużycie energii. Przekształcają one również wysoki procent energii w światło i w związku z tym prawie się nie nagrzewają. Innymi słowy – jedynie mała ilość energii jest tracona i przekształcana w ciepło. W przypadku innych żarówek odsetek ten jest znacznie niższy, co oznacza, że większa ilość energii przekształcana jest w ciepło.
Zobacz test oświetlenia Kramp:
Łączniki hydrauliczne
Z jakiego łącznika górnego korzystasz w trójpunktowym układzie zawieszenia? Może przed żniwami będzie potrzebna jego wymiana? Czy wiedziałeś, że hydrauliczne łączniki górne zapewniają kilka korzyści niedostępnych w przypadku łączników mechanicznych? Hydrauliczny łącznik górny umożliwia szybszą i wygodniejszą regulację kąta i wysokości roboczej przystawki. Dzięki bardziej zaawansowanemu technicznie produktowi możliwe jest dokonywanie wszelkich regulacji bez konieczności opuszczania fotela w ciągniku. Hydrauliczne łączniki górne są siłą rzeczy droższe od swoich klasycznych mechanicznych odpowiedników, ale większość rolników docenia oszczędność czasu, wysiłku i często frustracji. Im cięższa przystawka, tym trudniej dokonać regulacji manualnej łącznika górnego. Łącznik hydrauliczny nie wymaga wysiłku. Jeśli łącznik górny wyposażony jest w hak, wykwalifikowany operator może podłączyć się do maszyny, czy przystawki nawet bez opuszczania fotela kierowcy.
Postaw na komfort pracy

Odpowiednio przystosowana kabina sprawi, że będziesz się czuł komfortowo i bezpiecznie podczas żniw.
Komfort w kabinie w czasie żniw to przede wszystkim wygodne siedzenie z regulowanym zagłówkiem i podłokietnikami, amortyzowane mechanicznie lub pneumatycznie – według wyboru produktu. W ofercie Kramp znajdziemy szeroki asortyment siedzeń, a wśród nich fotele Grammer wraz z akcesoriami i częściami zamiennymi. Podczas awarii warto również mieć przy sobie potrzebne narzędzia. Dlatego w każdej kabinie powinno się pojawić miejsce dla ergonomicznych narzędzi ręcznych Kramp, które nie zawiodą w razie potrzeby.
Sprawdź pole przed żniwami
Zanim jednak wyjedziesz w pole, by zacząć młócić, musisz się upewnić, że zboże się do tego nadaje. Możesz to sprawdzić wilgotnościomierzem Kramp, który umożliwi szybki i dokładny pomiar wilgotności w 32 różnych rodzajach zbóż, nawet w przypadku świeżo zebranego ziarna. Jak to działa? Test jest oparty na miażdżeniu i ścieraniu ziarna w urządzeniu. Cały mechanizm działa w systemie zamkniętym, bez dostępu czynników zewnętrznych na wynik pomiaru. W ten sposób otrzymujesz miarodajny wynik wilgotności zboża.
Zobacz test wilgotnościomierza Kramp>>
Co roku firma Kramp stara się pomóc rolnikom w przygotowaniu do sezonu żniwnego. Oferuje przede wszystkim szeroką gamę produktów, które znajdziesz:
Na www.kramp.com – jeśli jesteś klientem Kramp.
Na www.grene.pl – jeśli jesteś klientem detalicznym.
Przeczytaj również o przygotowaniu ciągnika żniw – Jak przygotować ciągnik do żniw?
Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.
