Przygotowanie krów do wystawy – o czym pamiętać?

Przygotowanie krów do wystawy rozpoczyna się na kilka tygodni wcześniej. Jest to czas na poprawę kondycji, żywienia, szereg zabiegów pielęgnacyjnych i naukę oprowadzania. Wymaga to umiejętności, cierpliwości, czasu i zaangażowania. Zatem jak przygotować krowę do wystawy?

„Fitting”, bo tak właśnie nazywa się szereg czynności składających się na przygotowanie krów do wystawy jest pewnym rodzajem sztuki. Krowy i jałówki podczas wystawy muszą wyeksponować wyjątkowe cechy budowy. Są oceniane pod względem kondycji, harmonijnej budowy, wyglądu sierści, czystości, budowy wymienia, nóg i racic. Jak krok po kroku przygotować krowę do wystawy? Najwięcej informacji i pomocnych wskazówek można znaleźć na stronie Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka.

Wymagania dla krów kwalifikowanych na wystawę

Udział w wystawie mogą wziąć krowy spełniające określone wymagania. Bez ich spełnienia przygotowanie krów do wystawy jest bezcelowe.

Hodowca, który chce wziąć udział w wystawie przede wszystkim musi posiadać stado objęte kontrolą oceny użytkowości. Stado również musi być wolne od chorób zwalczanych z urzędu, czyli BVD i IBR. Zwierzęta muszą być definitywnie zdrowe. Muszą być to sztuki czystorasowe, bez dolewu krwi innej rasy – mówi Ireneusz Dybciak, selekcjoner i klasyfikator Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka

Wybór krowy lub jałówki na wystawę

przygotowanie krów do wystawy

Krowy muszą być czyste i ostrzyżone, aby prezentować się jak najlepiej.

Przygotowanie krów do wystawy zaczyna się od niełatwego zadania – wyboru odpowiedniej sztuki. Nie jest to łatwe, ponieważ to co dla nas może wydawać się piękne, nie zawsze takie jest dla innych. Trudno być obiektywnym w swojej oborze. Najlepiej poradzić się doradcy hodowlanego, który ma wiedzę na temat prawidłowych cech pokroju, budowy i konstytucji. Wyboru należy dokonać na kilka miesięcy przed wystawą, tak aby mieć odpowiednią ilość czasu na przygotowania konkretnej sztuki.

Wybieramy krowy bez defektów budowy np. stanów zapalanych, krzywych nóg i grzbietu. Musi być to sztuka ładna, estetyczna i zarazem pokazująca swoje walory produkcyjne. W rasach mięsnych zwracamy uwagę na umięśnienie, u mlecznych na gruczoł mleczny. Ważna również jest budowa ciała. Oceniane są również takie cechy jak sposób zachowania się zwierząt i temperament. Ważne jest także to jak hodowca współpracuje ze zwierzęciem, czy ma cierpliwość – dodaje Ireneusz Dybciak

Żywienie krów i jałówek wystawowych

Podczas okresu przygotowawczego do wystawy należy dbać o zbilansowane żywienie zarówno jałówek i krów. Należy stale monitorować masę ciała i kondycję, tak aby w dniu wystawy zwierzęta nie wyglądały na otłuszczone. Warto w tym czasie zapewnić krowom i jałówkom możliwość ruchu na świeżym powietrzu.

Oprowadzanie

Oprowadzanie na ringu

Oprowadzanie na ringu należy ćwiczyć na kilka tygodni przed wystawą.

Prezentacja zwierząt na wystawie nie polega tylko na tym żeby krowy i jałówki ładnie wyglądały. Powinny również potrafić chodzić na kantarze, ponieważ podczas takich imprez należy wyjść ze zwierzęciem na ring. Treningi należy rozpocząć jak najwcześniej. Oprócz tego, że krowa czy jałówka powinna chodzić tam gdzie chce właściciel, dodatkowo musi w tym czasie mieć prawidłową pozycję, czyli z głową uniesioną na wysokość grzbietu. Należy w tym czasie również oswoić zwierzę z różnymi, niespodziewanymi dźwiękami, aby nie płoszyło się podczas oprowadzania. Bydło powinno być przyzwyczajane do dotyku osób obcych, szczególnie w miejscach, które będzie dotykał sędzia.

Jest cały przewodnik o tym jak prowadzać, którą ręką, jak rozpoznawać sygnały od sędziów, jak się ustawić na ringu– dodaje Ireneusz Dybciak z PFHBiPM

Mycie i strzyżenie

cielęta na wystawie

Najlepiej rozpocząć przygotowywanie do wystawy już u cieląt. Trening czyni mistrza!

Zwierzęta należy dokładnie umyć i rozczesać posklejaną sierść. Do mycia używa się szczotek i gąbek, natomiast środkiem myjącym może być mydło lub szampon dla zwierząt. Strzyżenie bydła na wystawę jest sztuką i wymaga umiejętności. Dzięki odpowiedniemu przystrzyżeniu można zatuszować niekorzystne cechy np. przy zbytnim otłuszczeniu włosy na żebrach skraca się bardziej niż resztę. U zbyt chudych sztuk sierść zostawia się trochę dłuższą. Bydło należy strzyc pod włos, na długość 1 mm, rozpoczynając od ogona. Podczas strzyżenia należy zachować spokój, aby nie powodować u krów nadmiernego stresu. Największe problemy hodowcy mają podczas strzyżenia głowy zwierząt. Uszy powinny być dokładnie ogolone po obydwu stronach. Aby prawidłowo przygotować krowę do wystawy należy ją dokładnie umyć w dniu wystawy. Czasami na wystawie również istnieje taka konieczność.

Przygotowanie krów do wystawy nie pomija też stanu racic!

zaokrąglone racice u krowy

Racice powinny być lekko zaokrąglone.

Racice powinny być poddawane kontroli i korekcji minimum dwa razy w roku. Aby prawidłowo przygotować krowy na wystawę, racice należy skorygować na 6 tygodni przed wystawą. Najlepiej poprosić o to korektora lub lekarza weterynarii. Popełnienie niewielkiego błędu, może spowodować uszkodzenie rogu racicowego i niestabilny chód.

Wystawy krajowe i regionalne to największa atrakcja dla miłośników i hodowców bydła. Przygotować krowę do wystawy to nie lada sztuka, wymaga umiejętności i cierpliwości do nauki,  przyzwyczajenia zwierząt do częstych zabiegów pielęgnacyjnych i oprowadzania.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.3 / 5. Liczba głosów 12

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *