Przyszłość szkolnictwa rolniczego okiem dyrektora szkoły

Dzisiaj jeszcze uczniowie, ale w niedalekiej perspektywie nowocześni rolnicy. Aby taka wizja była realna, przyszłość szkolnictwa rolniczego musi odpowiadać potrzebom współczesnego rynku. Gdzie zatem może szkolić się młodzież, która wybrała ścieżkę kształcenia rolnego?
Na temat edukacji rolniczej wiele może powiedzieć Krzysztof Świerk, który kończy właśnie pięcioletnią kadencję na stanowisku dyrektora Zespołu Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Praktycznego w Kaczkach Średnich. Spotkaliśmy go podczas jego oficjalnego pożegnania oraz podsumowania pracy, jaką wykonał dla miejscowej społeczności.
Spis treści
Centrum Rolnictwa Precyzyjnego
Jak na gospodarza przystało, pan Krzysztof zaczął od oprowadzenia nas po swoich obiektach. – Znajdujemy się dzisiaj w Zespole Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Praktycznego w Kaczkach Średnich. Kilka lat temu we współpracy z firmą Kubota Polska uruchomiliśmy pierwsze w Europie akredytowane przez japoński koncern Centrum Rolnictwa Precyzyjnego. Ostatnie lata to okres bardzo intensywnej pracy zarówno dla pracowników szkoły, ale również firm kooperujących. Dzięki temu, że rozpoczęliśmy realizację projektów finansowanych z funduszy unijnych, udało się rozbudować infrastrukturę szkoły oraz zakupić nowoczesny sprzęt techno-dydaktyczny. Na wyposażeniu Centrum Rolnictwa Precyzyjnego znajduje się jeden z najnowszych modeli ciągników Kubota, jest to model M7 – podkreśla nasz rozmówca, który widzi przyszłość szkolnictwa rolniczego właśnie w Kaczkach Średnich.
Jedna placówka, wiele projektów
Szkoła w Kaczkach Średnich może pochwalić się więcej niż jedną inicjatywą. – Centrum Rolnictwa Precyzyjnego to nie jedyny projekt, który zainaugurowaliśmy. W 2018 roku uruchomiliśmy również Centrum Kwalifikacji we współpracy z jednym z największych związków pracodawców w Polce, Konfederacją Lewiatan. Centrum to doskonali umiejętności i kompetencje szeroko pojętej branży motoryzacyjnej, transportowej, rolniczej i budowlanej wraz ze wszystkimi jej potrzebami związanymi z tak zwanymi inteligentnymi domami. Ponadto projekt ten podnosi kwalifikacje w zakresie odnawialnych źródeł energii.
Przyszłość szkolnictwa rolniczego

W podziękowaniu za pięcioletnią współpracę firma Kubota przekazała dyrektorowi Krzysztofowi Świerkowi pamiątkową statuetkę
Przechodzą do sedna zapytaliśmy pana Krzysztofa, pedagoga z wieloletnim doświadczeniem i głową pełną pomysłów o jego opinię na temat przyszłości kształcenia rolniczego. – Przyszłość szkolnictwa rolniczego to dzisiaj bardzo duże wyzwania. Wiążą się one nie tylko z nowymi technologiami, które pojawiają się na rynku. Dotyczą również sposobu kształcenia i metod, jakie będziemy wykorzystywać. Dlatego Zespołu Szkół Rolniczych w Kaczkach Średnich stawia na elastyczne ścieżki kształcenia. Co za tym idzie, możliwość zdobywania kompetencji i kwalifikacji, które będą poszerzały zdobytą już wiedzę i umiejętności – wyjaśnia ustępujący dyrektor. Na koniec dodał on kilka słów o kondycji prowadzonej dotychczas przez niego placówki. – Jestem przekonany, że Zespół Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Praktycznego w Kaczkach Średnich jest doskonale przygotowany na najbliższe lata. Spełnieni on oczekiwania rynku pracy wymagających pracowników, ale również jeszcze bardziej wymagających pracodawców. Myślę, że formy doskonalenia oferowane przez szkołę, zarówno dla kształcenia młodzieży, jak i osób dorosłych, są dostosowane do tych potrzeb.
