Pszczoła miodna na wagę złota [Ciekawostki rolnicze w 100 sekund]
![Pszczoła miodna na wagę złota [Ciekawostki rolnicze w 100 sekund]](https://www.agrofakt.pl/wp-content/uploads/2019/08/pszczola-miodna-ciekawostki-rolnicze-100-sekund.jpg.webp)
Gatunkiem, którego dobrobyt jest szczególnie istotny dla przyszłości rolnictwa, jest pszczoła miodna. To właśnie ciekawostkom związanym z tym pożytecznym owadem poświęciliśmy aktualne wydanie „100 sekund”.
W Polsce wyprodukowano innowacyjny suszony miód, a w Holandii stworzono setki miejskich przystani dla pszczół. W Stanach Zjednoczonych skonstruowano miniplecaczki dla tych owadów, natomiast we Francji karierę rozpoczęła pszczela „celebrytka”. Wystarczy niespełna dwie minuty, aby poznać szczegóły.
Spis treści
Będzie przełom w pszczelarstwie?
Badacze ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie mogą pochwalić się wyjątkowym osiągnięciem. Wyprodukowali bowiem innowacyjny suszony miód, który jest w stanie zrewolucjonizować przemysł. Wytworzony przez nich proszek zawiera aż 80% naturalnego miodu. Dla porównania, w przypadku dotychczas wykorzystywanego suszu było to tylko 50%. Warto dodać, że zmieniono również główny dodatek. Cieszącą się niepochlebną opinią maltodekstrynę zastąpiono nutriozą, wspomagającą układ pokarmowy.
Wynalazek polskich naukowców jest unikatowy na skalę światową. Kto wie, być może nadszedł czas całkowitej zamiany białego cukru na miód w proszku? – zastanawia się Anita Kruk z biura promocji SGGW. Z pewnością warto śledzić ten temat!
Pszczoła miodna pokocha miasto?
Holendrzy stworzyli kilkaset bezpiecznych przystani dla pszczół i trzmieli. Władze Utrechtu zadecydowały o przekształceniu dachów wiat przystankowych w miniłąki. Stanowią one miejskie oazy dla tych pożytecznych owadów.
Warto zauważyć, że decyzja urzędników spotkała się z bardzo pozytywnymi reakcjami. Byliny nie tylko zwiększają bowiem przyjazność dla środowiska, ale poprawiają również jakość powietrza w mieście. Ciekawe, czy podobne rozwiązanie znalazłoby uznanie w Polsce.
Miniplecaczki zastąpią drony?
Niewykluczone, że wkrótce nasze gospodarstwa będą monitorować roje pszczół, wyposażonych w elektroniczne miniplecaki. Choć brzmi to jak scenariusz filmu z gatunku fantastyki, na właśnie takie rozwiązanie pozwala nowy wynalazek Amerykanów. Tamtejsi naukowcy stworzyli bowiem maleńkie zestawy czujników, które mogą zbierać dane ze środowiska po przyczepieniu do „naturalnych dronów”.
Plecaczki ważą zaledwie tyle, co siedem ziarenek nieugotowanego ryżu. Co istotne, w odróżnieniu od dronów nie wymagają ładowania. Ich powszechne zastosowanie pozwoliłoby więc na zbieranie informacji przez wiele godzin, bez konieczności sterowania nieporęcznym, drogim urządzeniem. Co Wy na to? Dajcie znać w komentarzu!
Pszczoła miodna zrobi karierę?
Potęga mediów społecznościowych może zostać wykorzystana w szczytnym celu. Dowodzi tego przykład pewnej nietypowej „celebrytki”. W serwisie Instagram pojawiło się bowiem konto pszczoły influencerki o imieniu B. Dzięki współpracom reklamowym z różnymi markami, profil zbiera pieniądze na ratowanie populacji tych owadów. Obserwuje go już przeszło 110 tys. osób. Warto do nich dołączyć! Przy okazji zachęcamy także do śledzenia naszego agroFaktowego profilu.
Wystarczy tylko 100 sekund, aby być na bieżąco!
