Czym wyróżnia się pszenica jakościowa Ostroga?

Co sprawia, że Ostroga jest uważana za pszenicę lepszą od innych? Rozmawiamy z panem Alfredem Kielochem z miejscowości Gościsław, który od lat sieje Ostrogę. Ceni on sobie jej indywidualne cechy, które ostatecznie wpływają na wysoką jakość ziarna oraz dobry plon.

Ostroga sprawdza się również w miejscach przy lasach, gdzie presja ze strony zwierzyny leśnej zawsze jest większa. Przeczytaj, jakie możliwości daje ta pszenica jakościowa.

Wysoka presja zwierzyny

Pan Alfred Kieloch, pytany o gleby, na jakich gospodarzy, odpowiada – Mam kompleks pszenno-buraczany. Klasa ziemi to IIIa, częściowo też IIIb, ale występuje również klasa II. Jak podkreśla rolnik, w jego gospodarstwie jest wysoka presja zwierzyny.

Rolnika interesuje pszenica jakościowa

Ostroga jest zasiewana przez Pana Alfreda Kilocha od kilku lat – jak mówi, plusów tej pszenicy jest wiele.

Aby ograniczyć straty powodowane przez zwierzynę leśną, gospodarz zdecydował się na pszenicę Ostrogę, która odstrasza „nieproszonych gości” dzięki swoim ościom. – Jak dojrzewa i zaczyna się kłosić, to straty są mniejsze, bo zwierzyna przejdzie i już nie wróci. Przy takich pszenicach jakościowych presja jest na pewno mniejsza – choć trzeba mieć na uwadze, że jakieś szkody i tak są – tłumaczy pan Kieloch.

Sprawdzona odmiana

Gospodarz po raz pierwszy wysiał Ostrogę kilka lat temu. Wziął ją na próbę, gdy tylko pojawiła się na rynku. – Zawsze najpierw sprawdzam daną odmianę. Muszę mieć pewność, że nadaje się na użytkowaną przeze mnie glebę oraz występujące warunki klimatyczne. Dopiero, gdy sprawdzę te rzeczy, potwierdzę parametry jakościowe – wtedy podejmuję decyzję o większym zasiewieopowiada, zaznaczając, że od kiedy uprawia tę odmianę pszenicy, jest spokojny o przyszłe plony.

Wysokie parametry jakościowe ziarna

Jak twierdzi gospodarz, Ostroga przerosła jego najśmielsze oczekiwania. W dobry roku łatwo uzyskać plon powyżej 10 t. – Ten wynik to jeden z aspektów dobrej uprawy, ale drugi aspekt – jakość ziarna – też jest bardzo istotną rzeczą – mówi pan Kieloch, dodając, iż dobre ziarno powinno być grube i o wysokich parametrach jakościowych.

Pole wysiane ostrogą

Pan Alfred posiada różne odmiany pszenicy, ale niezmiennie od kilku lat to właśnie pszenica jakościowa Ostroga pełni wiodącą rolę w jego gospodarstwie.

Ostroga to odmiana, która może być późno siana. Ponadto wyróżnia ją wysoka zimotrwałość. Jak podkreśla gospodarz, Ostroga pozwala na koszenie etapami. – Jest późniejsza, jak każda pszenica jakościowa, dzięki czemu mogę sobie zaplanować koszenie z uwzględnieniem wczesności i dojrzałości zbiorczej wszystkich pszenic – tłumaczy.

Nie można patrzeć tylko na plon, ale również na cechy ziarna – powinno być grube, ładne, o wysokich parametrach.

Pszenica odmiany Ostroga jest wysiewana rok rocznie w gospodarstwie w Gościsławie. Stanowi ona przynajmniej kilkadziesiąt procent w ogólnej strukturze zasiewów. – Nie można się nastawiać na jedną odmianę, trzeba zawsze dywersyfikować każdy rok. A więc tych odmian w gospodarstwie zbóż jest zawsze 4-5. Uważam, że tak trzeba. Każdego roku Ostroga jest obecna w płodozmianie. Jest ona najpóźniejsza, więc mogę ją siać po burakach, które schodzą z pola później – tłumaczy pan Alfred Kieloch.

Wysoka zimotrwałość

Ostroga to odmiana odporna na wymarzanie. Jak zaznacza gospodarz, posiadał wiele świetnych pszenic, które miały doskonałe warunki chlebowe, wypiekowe, dawały bardzo dobre plony, jednak nie były podatne na wymarzanie. – Przyszedł jeden rok, kilka lat temu, kiedy wszystko wymarzło, ale Ostroga pozostała nietknięta. To jest kluczowa sprawa. Myślę, że dopóki nie znajdę lepszej odmiany, która by ją zastąpiła, to będzie siana jeszcze przez wiele lat w gospodarstwie – mówi pan Kieloch.

Kłos ostrogi

Ostroga jest bardzo odporna na mrozy. Dzięki czemu nie ma problemów z wypadami czy koniecznością wcześniejszej likwidacji plantacji. Plon jaki osiąga nasz rozmówca to nawet 10 ton z hektara (10 t/ha) .

Pszenica jakościowa, zdaniem gospodarza, posiada same plusy. Jak mówi rolnik z miejscowości Gościsław – z czystym sumieniem mogę polecić Ostrogę innym gospodarzom. Między innymi ze względu na jej wysoką zdrowotność. Warto ją siać szczególnie przy lasach, gdzie występuje presja ze strony zwierzyny leśnej. 

Od innych pszenic Ostrogę wyróżnia to, że jest stabilna w planowaniu i parametrach. Jak zaznacza gospodarz, to odmiana odporna na warunki stresowe. Nie straszna jej żadna pogoda – ani susza, ani zima, ani deszcze. – Kiedy inne zboża nadają się do kłoszenia, ona ładnie się trzyma – mówi z zadowoleniem pan Kieloch.

Odmiana odporna na choroby

Nawet jesienią stosujemy już na niektórych pszenicach jakościowych zabiegi czyszczące, a nigdy nawet mi do głowy nie przyszło, żebym robił to na Ostrodze. Choćby były podobne terminy siewu, na Ostrodze nie muszę tego robić. Naprawdę jest odporna nie tylko na mróz, ale również na choroby, co obserwuję od lat – tłumaczy Alfred Kieloch.

Ostroga wyróżnia się bardzo wysoką jakością.

Nasz rozmówca, zanim cokolwiek posieje, dokładnie sprawdza parametry jakościowe pszenicy

Gospodarz z Gościsław standardowo wykonuje opryski fungicydowe, głównie zapobiegawczo. – Uprawiam dużo pszenicy, stąd i do stracenia mam dużo, bo porażoną, kto potem ode mnie kupi? – zastanawia się rolnik.

Bariera dla zwierzyny leśnej

Przyjęło się, że Ostroga świetnie spisuje się jako oścista pszenica jakościowa, stanowiąca skuteczną barierę dla zwierzyny leśnej. Jak zauważa gospodarz, to bardzo ważny parametr. – Gdy pszenica jest mniejsza, nie odstrasza zwierzyny, jednak z czasem kłos się zaostrza.  Zwierzęta wysysają mleczko podczas fazy dojrzałość ziarniaków – a tutaj tego nie ma i to jest ta bariera, stanowiąca ochronę dla naszych pól. Jak wiele innych – ten aspekt też należy brać pod uwagę, on jest naprawdę ważny. Obecnie, gdy tej zwierzyny jest coraz więcej, nie można tego lekceważyć – zauważa gospodarz.

Dla kogo Ostroga?

Dojrzała ostroga lepiej odstrasza zwierzynę leśną.

Gdy  Ostroga jest jeszcze niedojrzała – nie taka ostra – nie odstrasza zwierzyny, ale dojrzała stanowi znakomitą barierę.

Pan Alfred Kieloch poleciłby pszenicę odmiany Ostroga wymagającym rolnikom, którzy cenią jakość ziarna oraz późno sieją zboża. – Ostroga nie wymaga specjalnej ochrony, bo sama się broni. Każdy może ją siać i będzie zadowolony – i z jakości ziarna i z plonu. Nie należy zamykać się na jednych i tych samych odmianach. Ja co roku w swoim gospodarstwie wprowadzam innowacje. Czytam, pytam kolegów, sprawdzam. 

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4 / 5. Liczba głosów 8

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.

Z forum
Powiązany temat: Pszenica Ozima i jara
yacenty
Temat podzielony na mniejsze wątki:   zobacz więcej »
aezakmi666
Przy 19 stopniach przy słoneczku pryskanie arteą może przypalić pszenicę ? Zalany mam oprysk zastanawiam sie czy jechać zobacz więcej »
greg91
A jeśli dołoży się topsin do tebu to wystarczy po 0,7 na t3 zobacz więcej »

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *