Nie oddaj pola chorobom! Oceń swoją pszenicę!

Co robić z pszenicą ozimą? Na polach wiosna. Ocena przezimowania pszenicy ozimej pomoże rolnikom przygotować się do prac polowych. AgroFakt.pl uruchamia „Poradnik aF” – cykl programów poświęconych różnym uprawom. 

W naszych filmach znajdziecie odpowiedź na pytania:  jak prowadzona jest ocena przezimowania pszenicy ozimej?;  na co zwrócić uwagę, monitorując kondycję roślin?; jakie są pierwsze oznaki chorób i kiedy konieczne jest przeprowadzanie oprysków? Naszym ekspertem jest prof. Marcin Kozak z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. W pierwszym odcinku pszenica ozima.

agroFakt: Jakie prace zostały już wykonane na polu?

prof. dr hab. Marcin Kozak: Pszenica została nawieziona azotem w dawce 70 kg, zgodnie z zasadami integrowanej ochrony roślin.

Ocena przezimowania pszenicy ozimej

Ocena przezimowania pszenicy ozimej wykazała, że źdźbło jest prawidłowo wykształcone, koloru jasnozielonego, bez przebarwień i w chwili obecnej nie widać symptomów chorób.

fot. Piotr Czyszkowski

Ocena przezimowania pszenicy ozimej

Sprawdźmy, co dzieje się na polu. Co widzimy?

Nasza pszenica znajduje się w końcówce fazy krzewienia, obecnie przygotowuje się do fazy strzelania w źdźbło. Możemy ocenić to, delikatnie rozchylając pochwy liściowe i przyglądając się roślinie. Źdźbło jest prawidłowo wykształcone, koloru jasnozielonego, bez przebarwień i w chwili obecnej nie widzimy symptomów chorób.

Zagrożenia upraw

A jakie zagrożenia czyhają na nas w uprawach?

Przede wszystkim pszenica jest teraz narażona na atak chorób podsuszkowych, są to bardzo groźne choroby, których objawy nie są teraz widoczne.

A kiedy możemy je zaobserwować?

Marcin Kozak

prof. dr hab. Marcin Kozak, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu

fot. Piotr Czyszkowski

Tak naprawdę objawy widzimy, kiedy pszenica jest bardzo zaawansowana w rozwoju w fazie kłoszenia, ale wówczas już jest dawno po optymalnym terminie ochrony fungicydowej.

Ochrona roślin

A kiedy jest optymalny termin na ochronę roślin i jakie środki najlepiej zastosować?

Optymalnym terminem rozwojowym jest termin T1, czyli wg skali BBCH 30–31. Sprawdźmy, w jakiej fazie dokładnie teraz jest ta roślina. W tym celu delikatnie spróbujmy naciąć źdźbło, aby zobaczyć, czy jest tam pojawiający się zawiązek kłosa. Tak, on tutaj powolutku się pojawia, natomiast nie jest jeszcze widoczne pierwsze kolanko oddzielające się od węzła krzewienia, które powinno być w odległości od 0,5 do 1 cm, dlatego możemy stwierdzić, że jest to dopiero bardzo mało zaawansowany początek strzelania w źdźbło i jest to bardzo dobra faza na to, aby za kilka dni (od 3 do 5), wjechać z opryskiwaczem z zabiegiem fungicydowym przeciwdziałającym rozwojowi chorób podsuszkowych zbóż, w tym pszenicy.

początek strzelania w źdźbło

Bardzo mało zaawansowany początek strzelania w źdźbło to bardzo dobra faza na to, aby za kilka dni (od 3 do 5), wjechać z opryskiwaczem z zabiegiem fungicydowym.

fot. Piotr Czyszkowski

Jakie środki najlepiej zastosować?

Rolnicy w praktyce bardzo często sięgają po fungicydy z grupy triazoli, ale trzeba pamiętać o tym, żeby zmieniać w stosowaniu fungicydy z różnych grup chemicznych, np. można zastosować nowoczesny środek z grupy anilinopirymidyn, które obecnie coraz szerzej wchodzą na rynek.

 

 

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 5 / 5. Liczba głosów 1

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze
  1. Tomek87 pisze:

    U mnie pszenica podobnej wielkości. Gdzie ten cyprodynil znajde? Nie jest za zimno na fungicyd?

    • Lisu pisze:

      Od poniedziałku ma się zmienić pogoda, ma być już cieplej i bez deszczu. Trzeba będzie wyjechać w pole 🙂 Pozdrawiam!

  2. Gucio pisze:

    Z tego co gdzieś czytałem to fungicydy można stosowac już od 5 stopni. Dobry preparat z taka substancja to np Unix. Miałem w ubiegłym roku i się sprawdził. Niech będzie że polecam 🙂

  3. Lider19 pisze:

    Teoria a praktyka dwie różne sprawy po co jechać na grzyba za 3 -4 dni .Fungicydu i retardanty daje się razem przy T1 w fazie 1go kolanka .

  4. Prowadzący pisze:

    Kolego Lider19 trzeba było słuchać uważnie całego materiału. Prowadzący program mówią o możliwości stosowania łącznego fungicydu i regulatora wzrostu w fazie T1 czyli właśnie od 1 wykształconego kolanka pszenicy w 4 minucie materiału. Dokładnie tak jak sugerujesz w swoim komentarzu. A decyzję o łącznym czy oddzielnym stosowaniu może modyfikować np. pogoda.

  5. Marek pisze:

    Zróbcie też rzepak 🙂

    • Prowadzący pisze:

      Kolego Marku dziękujemy za propozycję. Zrobimy rzepak. Zapewniam Cię, że już wkrótce pojawi się materiał dotyczący agrotechniki rzepaku ozimego. Serdecznie pozdrawiamy!!!