Pszenżyto warte uwagi polskich rolników

Pszenżyto warte uwagi polskich rolników

Pszenżyto otrzymano ze skrzyżowania pszenicy i żyta. Co je różni od zbóż, z których powstało? I do czego można je wykorzystać?

Pszenżyto nie ma nazwy gatunkowej. To zboże „syntetyczne”, które powstało ze skrzyżowania pszenicy i żyta. W związku z tym ziarno pszenżyta, pod względem składu chemicznego, jest podobne do obu zbóż i posiada cechy pośrednie w porównaniu z gatunkami użytymi do krzyżowania.

Średnia zawartość białka w ziarnie pszenżyta wynosi 13,5%, podczas gdy w ziarnie pszenicy – 14,0%, a w ziarnie żyta – 10,6%.

Pszenżyto odziedziczyło po pszenicy zawartość białka, które jest mocno modyfikowane, zarówno warunkami siedliskowymi, jak i poziomem nawożenia azotem. Dlatego też jego zawartość nie jest stała i może się wahać w przedziale od 7,5 do 20,1% suchej masy. Średnia zawartość białka w ziarnie pszenżyta wynosi 13,5%, podczas gdy w ziarnie pszenicy – 14,0%, a w ziarnie żyta – 10,6%. Warto również zwrócić uwagę, że białko pszenżyta ma korzystniejszy skład aminokwasów egzogennych w porównaniu do białka pszenicy, ale mniej korzystny niż białko żyta. Koncentracja białka w ziarnie pszenżyta występuje w jego zewnętrznych warstwach, a więc odmiennie niż u pszenicy, dlatego też jest go mniej niż w mące pszennej, ponieważ w procesie przemiału ziarna znaczna jego część, wraz z okrywą owocowo-nasienną i znajdującą się pod nią warstwą aleuronową, przechodzi do otrąb. Z tego też powodu ziarno pszenżyta bardziej nadaje się na paszę niż do przemiału na mąkę i wypieku chleba.

Dodatkowo istotnym w przypadku pszenżyta, z żywieniowego punktu widzenia, jest błonnik, którego średnia zawartość wynosi ok. 3,5% i jest wyższa niż w ziarnie pszenicy i żyta.

pszenżyto

Źródło: AgroFoto.pl, AngelikaMdrek

Kolejnym podstawowym składnikiem jest skrobia. Ten dominujący węglowodan wykazuje dość duże wahania od ok. 45 do 75%, uzyskując średnią zawartość wynoszącą ponad 64%. Ze względu na dużą podatność skrobi na działanie temperatury w czasie wypieku, a tym samym na zdolność i szybkość jej kleikowania mąka pszenżytnia ma mniejszą wartość wypiekową niż pszenna. Nie wyklucza to jednak możliwości jej stosowania jako dodatku do mąki pszennej lub produkcji ciastek kruchych. Nie odniosły jednak większego powodzenia próby wykorzystania mąki pszenżytniej do produkcji makaronu.

Ziarno pszenżyta, w porównaniu z innymi zbożami chlebowymi, charakteryzuje się większą zawartością składników mineralnych, ale niższą zawartością tłuszczu.

Ziarno pszenżyta, w porównaniu z innymi zbożami chlebowymi, charakteryzuje się większą zawartością składników mineralnych, ale niższą zawartością tłuszczu.

Okazuje się natomiast, że pszenżyto nadaje się także do słodowania. Pod względem m.in. aktywności enzymatycznej oraz ilości ekstraktów zboże to przewyższa bowiem jęczmień i dlatego właśnie może znaleźć zastosowanie w piwowarstwie i przemyśle spirytusowym.

Z uwagi na niższą zawartość substancji nieżywieniowych w ziarnie pszenżyta, w porównaniu z ziarnem żyta, na ogół wyższą wartość biologiczną białka w porównaniu z białkiem pszenicy oraz wyższym jego współczynnikom strawności pszenżyto jest doskonałym surowcem na paszę, odpowiednim dla wszystkich gatunków zwierząt gospodarskich.

Polskie jabłka są coraz częściej wybierane

Pomimo, iż rok 2017 był dosyć trudny dla polskiego sadownictwa, to nadal rodzime odmiany jabłek są częściej wybierane przez konsumentów niż

19 stycznia 2018

Dodatki paszowe dla świń dobre na biegunki?

Biegunki u prosiąt w okresie okołodsadzeniowym powodują poważne straty. Istnieją jednak sposoby na ich uniknięcie. Zobaczcie jakie!

14 stycznia 2018

Fitaza jako czynnik zwiększający biodostępność fosforu

Fosfor to jeden z najważniejszych składników w diecie trzody i drobiu. Jak istotna jest rola enzymu określanego jako fitaza?

11 stycznia 2018

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij