Jak już zapowiadaliśmy, w marcu czekają nas 3 nabory na dofinansowanie z PROW 2014–2020. W związku z tym, korzystając z agroReportera, pan Marcin, 27-letni rolnik ze wsi Czermin w woj. wielkopolskim, zapytał nas, czy koniecznie musi prowadzić rachunkowość uproszczoną przy korzystaniu z Premii dla młodych rolników. Dopytaliśmy eksperta i odpowiadamy!
Tak, chcąc ubiegać się o Premię dla młodych rolników konieczne jest prowadzenie uproszczonej rachunkowości. Dotyczy ono także programów: Modernizacja gospodarstw rolnych oraz Restrukturyzacja małych gospodarstw. W innym momencie trzeba jednak zacząć:
- Działanie Premia dla młodych rolników nakłada obowiązek prowadzenia rachunkowości od dnia przyznania pomocy.
- Działanie Modernizacja gospodarstw rolnych nakłada obowiązek prowadzenia uproszczonej rachunkowości od momentu podpisania umowy. Rachunkowość jest tutaj bowiem podstawą do kontroli wykonania biznesplanu, ponieważ działanie zakłada, że inwestycja spowoduje wzrost dochodu o co najmniej 10%.
- Działanie Restrukturyzacja małych gospodarstw nakłada obowiązek prowadzenia ewidencji przychodów i rozchodów przez okres 5 lat od otrzymania decyzji o przyznaniu pierwszej raty wsparcia.
Jak prowadzić rachunki?
Rolnicy często obawiają się prowadzenia rachunkowości. Boimy się bowiem tego, czego nie znamy. Ewidencja przychodów i rozchodów, czyli właśnie uproszczona rachunkowość, to nic innego jak tabelka, która zawiera zestawienie przychodów i kosztów związanych z działalnością rolniczą. W tabelce wpisujemy kolejno datę dokumentu księgowego i jego numer. Co powinniśmy ewidencjonować? Dowody opłat, dzienne zestawienie sprzedaży, dokumenty celne, faktury VAT, faktury VAT RR i inne dokumenty księgowe.
Uproszczona rachunkowość to zatem nic trudnego – trzeba to natomiast robić systematycznie.
Ewidencja przychodów i rozchodów, czyli właśnie uproszczona rachunkowość, to nic innego jak tabelka, która zawiera zestawienie przychodów i kosztów związanych z działalnością rolniczą.
Kto ma wgląd do moich rachunków?
Rolnicy obawiają się także, że w rejestry zajrzy urząd skarbowy. A nie powinni! Prawda jest taka, że jeśli rolnik nie prowadzi działalności gospodarczej, to rejestr będzie potrzebny tylko w przypadku kontroli przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa lub przedstawicieli Komisji Europejskiej.
Pamiętajmy również, że zaniechanie prowadzenia rachunkowości wiąże się z obowiązkiem zwrotu otrzymanej pomocy!
Jeśli nurtuje Cię jakieś pytanie albo któryś z przepisów jest dla Ciebie niejasny, napisz do nas za pomocą AgroReportera! Postaramy się szybko rozwiać Twoje wątpliwości.
Dodaj komentarz