Reforma Wspólnej Polityki Rolnej. Wsparcie dla małych i średnich gospodarstw

Reforma Wspólnej Polityki Rolnej wspiera zwłaszcza małe i średnie gospodarstwa – ocenił unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski. Jego zdaniem zdecydowana większość polskich rolników może mieć dopłaty na poziomie unijnym, a nawet wyższym. Wszystko za sprawą dobrostanu, który według komisarza jest dużą szansą dla polskich rolników. Przeczytaj więcej na ten temat!
Według komisarza ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego reforma Wspólnej Polityki Rolnej ma na celu zatrzymać przemianę rolnictwa w przemysł. Obserwujemy bardzo niedobry proces zamiany rolnictwa w przemysł – stwierdził podczas rozmowy z TVP Info. Jak zaznaczył komisarz ds. rolnictwa, rolnictwo powinno być oparte na małych oraz średnich gospodarstwach, co zagwarantuje bezpieczeństwo żywnościowe.
Spis treści
Reforma Wspólnej Polityki Rolnej – wsparcie rolnictwa ekologicznego
Janusz Wojciechowski podczas rozmowy zaznaczył również, że reforma Wspólnej Polityki Rolnej wspiera rolnictwo ekologiczne.
Jeśli Polska z małymi gospodarstwami wejdzie w system produkcji ekologicznej, to to jest gigantyczna szansa na rynku europejskim i światowym.
Ponadto zaznaczył, że dla rolników pewnego rodzaju zachętą jest program dobrostanu zwierząt. Odbudowa hodowli, zwłaszcza w małych gospodarstwach, jest niezwykle ważna dla bezpieczeństwa żywnościowego, dla odbudowy rolnictwa polskiego. – stwierdził komisarz ds. rolnictwa. Przypomniał również o tym, ile gospodarstw z produkcją zwierzęcą zostało zamkniętych. W ciągu dziesięciu lat produkcja zwierzęca straciła 340 tysięcy gospodarstw.
Jak mówił Janusz Wojciechowski, każde państwo członkowskie UE ma obowiązek stworzenia plan strategiczny, który dotyczyć będzie polityki rolnej. Jak poinformował, Polska jest w trakcie przygotowywania takiego planu, który złoży do końca roku w KE. Tworzony przez Polskę plan strategiczny określi prawa i obowiązki rolników.
Czytaj również: Pomoc finansowa za sprzedane mleko – rusza zaległa zapłata
Dobrostan podniesie dopłaty dla rolników
Co natomiast z wyrównaniem dopłat dla rolników? Otóż, komisarz ds. rolnictwa Wojciechowski zapowiedział, że o tym zadecyduje podział budżetu Unii Europejskiej, który dokona się od 2023 roku.
Zdecydowana większość polskich rolników może mieć dopłaty na poziomie unijnym, a nawet wyższym – zwłaszcza myślę o gospodarstwach hodowlanych. Jeśli wejdą w dobrostan, który jest ogromną szansą, to dopłaty bezpośrednie mogą być wyższe niż w innych krajach.
Nowa WPR na zielono
Jak już pisaliśmy wcześniej, we wtorek reforma Wspólnej Polityki Rolnej została zatwierdzona przez Parlament Europejski. Unijna polityka rolna ma być teraz sprawiedliwsza, bardziej elastyczna i ekologiczna. Jak podkreślili europosłowie, kluczowe dla wprowadzenia nowej unijnej polityki rolnej będą wzmocnienie bioróżnorodności, zgodność z unijnymi przepisami i zobowiązaniami środowiskowo-klimatycznymi.
Z nowych przepisów WPR mają skorzystać przede wszystkim małe i średnie gospodarstwa, które dostaną większą pomoc. Parlament Europejski zagwarantował, że co najmniej 10 proc. płatności bezpośrednich zostanie przekazanych na wsparcie małych i średnich gospodarstw rolnych. Z kolei co najmniej 3 proc. budżetu WPR przekazane zostanie młodym rolnikom.
Ponadto, państwa członkowskie będą musiały zapewnić, co najmniej 35 proc. budżetu na rozwój obszarów wiejskich oraz co najmniej 25 proc. płatności bezpośrednich zostanie przeznaczonych na działania środowiskowo-klimatyczne.
Więcej o reformie Wspólnej Polityki Rolnej przeczytasz tutaj: Reforma WPR zatwierdzona przez Parlament Europejski.
Źródło: PAP