Rzepak w mocnym stresie? Kolejna wizyta w RSP Rudziczka
Zobaczmy, co się zmieniło od naszej ostatniej wizyty na polach demonstracyjnych. Jak rzepak zniósł mocne stresy wywołane przez temperaturę oraz okresowy niedobór wody? Jak wygląda regeneracja rzepaku po przymrozkach?
18 maja ponawiamy wizytę na polu demonstracyjnym w RSP Rudziczka. Tym razem przyjrzymy się plantacjom rzepaku ozimego, który miesiąc temu rozpoczął kwitnienie. Pod lupę wzięliśmy dwie odmiany rzepaku Chopin F1 oraz SY Ilona.
Spis treści
Ponad cztery tygodnie kwitnienia i presja chorób okołokwitnieniowych
Minął co najmniej miesiąc od czasu naszej ostatniej wizyty na polu demonstracyjnym rzepaku ozimego w Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej Rudziczka. Wtedy rośliny rozpoczynały kwitnienie. Na ten moment, widzimy, że nie jest to jeszcze koniec tego etapu, o czym świadczy pewna miąższość kwiatków na roślinach. Wnioskując, rzepak w tej części kraju kwitnie już ponad cztery tygodnie. Towarzyszy temu presja chorób okołokwitnieniowych, a przede wszystkim zgnilizny twardzikowej. Zobaczmy zatem, jak wygląda łan, poszczególne rośliny oraz ich zdrowotność.
Zobacz w filmie, jaki efekt przyniosła regeneracja rzepaku po przymrozkach:
Jakie są efekty fali przymrozków z początku kwietnia?
Podczas lustracji zauważyliśmy pęknięcia łodyg, które jednak zostały bardzo ładnie zabliźnione. Do wnętrza rośliny nie weszła żadna infekcja, a tym samym uprawy zostały utrzymane w dobrej zdrowotności. Przede wszystkim rzepak odmiany hybrydowej Chopin F1 z hodowli Rapool dobrze poradził sobie w tych trudnych warunkach, jakimi były liczne przymrozki w rzepaku. Na ten moment powoli kończy kwitnienie i zawiązuje łuszczyny. Stopień ich zawiązywania można określić jako całkiem niezły, biorąc pod uwagę występujące perturbacje pogodowe.
Regeneracja rzepaku po przymrozkach
Monitoring plantacji przyniósł nam same dobre informacje, ponieważ zdrowotność łanu jest bez zarzutu, czego przyczyną okazuje się dwukrotnie wykonany zabieg fungicydowy. Miał on za zadanie zabezpieczyć rośliny od samego początku kwitnienia do jego końca, tym samym nie dać żadnego okna możliwości infekcji zgnilizny twardzikowej. Drugą lustrowaną odmianą była SY Ilona, która jest wzorcem w doświadczeniach COBORU. To jedna z popularniejszych i sprawdzonych odmian populacyjnych w naszym kraju. Swój potencjał plonotwórczy zawdzięcza przede wszystkim masie tysiąca nasion. Jak przymrozki w rzepaku wpłynęły na kondycję tej odmiany?Przede wszystkim monitorowana populacja cechuje się mniejszą dynamiką wiosennego wzrostu. Dzięki temu uszkodzenia mrozowe w postaci pęknięć pędu nie są widoczne, bądź jej ich mniej, jak ma to miejsce przy odmianach hybrydowych.
Podsumowując, zbliżamy się do końca intensywnej uprawy rzepaku ozimego. Ochrona fungicydowa oraz insektycydowa w okresie okołokwitnieniowym została wykonana. Jeżeli sytuacja będzie tego wymagać, do sklejania łuszczyn rekomendujemy preparat Claister Max.
Aby być na bieżąco, śledźcie zakładkę eZielone Pola oraz nasz kanał na YouTube, ponieważ nadal będziemy prowadzić monitoring dalszej wegetacji rzepaku ozimego (jego dwóch odmian), określać plon z plantacji demonstracyjnej oraz informować Was o możliwościach w uprawie tej rośliny.
Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.
Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!