Regulacja wzrostu rzepaku skutecznie i na czas! [WIDEO]

Regulacja wzrostu rzepaku to ważny zabieg jesienny. Sprawdź najnowszy materiał wideo i dowiedz się dlaczego jest tak istotny oraz w jakim terminie go wykonać, aby był skuteczny!

Nowy sezon wegetacyjny ruszył pełną parą, a wraz z nim intensywne prace polowe. Rzepak ozimy na wielu polach już skiełkował i intensywnie się rozwija. To idealny czas na zaplanowanie zabiegu regulacji wzrostu oraz ochrony fungicydowej.

Więcej o zabiegu regulacji wzrostu w materiale wideo!

Długa i ciepła jesień

Tegoroczne siewy rzepaku ozimego odbyły się we wczesnym i optymalnym terminie. Choć pogoda podczas siewu pozostawiała wiele do życzenia, ostatnie opady deszczu w połączeniu z wysoką temperaturą przyspieszyły rozwój rzepaku. Prognozy przewidują wyjątkowo ciepłą i długą jesień. Wobec tego możemy zakładać, że rośliny będą bardzo intensywnie się rozwijać i szybko przechodzić w kolejne fazy rozwojowe. Dlatego już dziś należy pomyśleć o zabiegu regulacji wzrostu, który zapewni roślinom odpowiednie przygotowanie do spoczynku zimowego.

Regulacja wzrostu rzepaku jesienią

regulacja wzrostu rzepaku wpływa na szyjkę korzeniową

Regulacja wzrostu rzepaku jesienią ma za zadnie pogrubić i skrócić szyjkę korzeniową

fot. Małgorzata Srebro

Regulacja wzrostu rzepaku w okresie jesiennym ma za zadanie ograniczyć nadmierny wzrost masy liściowej oraz skierowanie całej energii na budowę silnego systemu korzeniowego. To właśnie silny system korzeniowy odpowiada za dobre przezimowanie i sprawną regenerację rozety wczesną wiosną. Rośliny po zastosowaniu regulatora wzrostu jesienią charakteryzują się grubszą i krótszą szyjką korzeniową, większą liczbą zawiązków rozgałęzień bocznych oraz rozbudowanym systemem korzeniowym. Tak przygotowane rośliny to gwarancja tolerancji na niskie temperatury, a co z tym idzie lepszego przezimowania.

Co powinien „mieć” dobry regulator?

Zabieg regulacji wzrostu oraz ochrona fungicydowa w jednym to najistotniejszy zabieg jesienny w uprawie rzepaku, który ma wpływ na przyszłe plony

Przy wyborze regulatora wzrostu ważne jest aby składał się on z substancji czynnych, które po pierwsze „skrócą rzepak” oraz po drugie zapewnią mu ochronę przed najgroźniejszymi chorobami. Pamiętajmy, że w okresie jesiennym rzepakowi ozimemu zagrażają sucha zgnilizna kapustnych oraz czerń krzyżowych. A rozwój tych dwóch chorób jest ściśle uzależniony od warunków pogodowych.

Jednym z najbardziej znanych i sprawdzonych produktów dostępnych na rynku jest regulator i fungicyd w jednym czyli Caryx od firmy BASF, który zapewni skuteczną regulację wzrostu oraz optymalną ochronę fungicydową przed najgroźniejszymi chorobami.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 5 / 5. Liczba głosów 1

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *