Regulatory wzrostu do stosowania w warunkach chłodnej wiosny

Wczesna wiosna to optymalny termin na działania mające na celu zapobieganie wyleganiu zbóż. Jednak zmienne warunki pogodowe często utrudniają wybór odpowiednich preparatów. Jakie regulatory wzrostu będą skuteczne również w niskiej temperaturze?
Regulatory wzrostu to substancje organiczne powszechnie występujące w roślinie, które wpływają na jakość przebiegu procesów fizjologicznych. Następujące kolejno fazy rozwojowe są efektem syntetyzowania przez rośliny hormonów roślinnych. Do najważniejszych fitohormonów zalicza się: auksyny, gibereliny, cytokininy, jasmonidy, etylen, a także kwas abscysynowy. Co najważniejsze, działają wewnątrzkomórkowo już w bardzo niskich stężeniach, gdzie stymulują bądź hamują enzymy uczestniczące w procesach metabolicznych.
Regulatory wzrostu przeciw wyleganiu zbóż
Głównym celem stosowania regulatorów wzrostu w uprawie zbóż jest zapobieganie wyleganiu roślin. Wystąpienie tego zjawiska powoduje straty związane z utrudnionym zbiorem, pogorszeniem jakości plonu. Ponadto wyległe zboże podatne jest na rozwój patogenów i porastanie. Zebrany plon oprócz obniżonych parametrów jakościowych zazwyczaj jest niższy. Najskuteczniejszym rozwiązaniem chroniącym zboża przed wyleganiem jest aplikacja syntetycznych regulatorów wzrostu nazywanych retardantami. Ich działanie polega przede wszystkim na hamowaniu wzrostu wydłużeniowego roślin. Oddziaływanie regulatorów wzrostu oprócz redukcji wysokości źdźbła wpływa na koncentrację komórek w źdźble (pogrubia je) oraz stymuluje rozrost systemu korzeniowego, co również poprawia stabilność roślin.
Odpowiedni czas na regulację zboża
Zagadnienie związane z regulacją zbóż to jedno z głównym tematów poruszanych odnośnie wiosennych prac polowych. Ważność tego zabiegu sprawiła, że regulacja wzrostu zbóż wpisała się w podstawę agrotechniki w czasie wegetacji. Głównym elementem prawidłowej regulacji jest zastosowanie preparatów w odpowiedniej fazie rozwojowej. Najlepszy termin wykonania zabiegu przypada na początek fazy strzelania w źdźbło, a konkretniej fazę pierwszego kolanka (BBCH 31). W ostatnich latach z uwagi na suchą i zimną pogodę często rezygnowano z zabiegu z uwagi na przekonanie, że nie będzie skuteczny. To błędne postępowanie jest jedną z głównych przyczyn wylegania zbóż. Na rynku dostępne są rozwiązania, które mogą być stosowane również w niższych temperaturach.
Jak wybrać odpowiednie regulatory wzrostu?
Do regulacji zboża będącego w fazie pierwszego kolanka największe znaczenie mają regulatory z grupy inhibitorów giberelin. Zaaplikowanie regulatora hamującego wzrost wydłużeniowy, będzie przynosić najlepsze korzyści. Przykładem takiego rozwiązania jest Moddus Start250 DC zawierający trineksapak etylu. Okres wiosenny często jest nieprzewidywalny. Zmienne warunki, w tym występowanie niskich temperatur, wpływają na zaniechanie lub przesunięcie zabiegu. Z regulatorem Moddus Start 250 DC nie ma obaw o skuteczne działanie w niższych temperaturach. Formulacja preparatu zapewnia skuteczność już od 5°C. Najlepszym terminem aplikacji Moddus Start 250 DC jest faza strzelania w źdźbło, a konkretnie przełom fazy początku strzelania w źdźbło i pierwszego kolanka (BBCH 30/31) z racji największego wpływu na długość dolnych międzywęźli. Ponadto ogromną zaletą Moddus Start 250 DC jest możliwość stosowania znacznie wcześniej w sytuacjach tego wymagających. Regulator może być aplikowany już w fazie BBCH 25 i wówczas jego działanie obejmie dokrzewianie.

Reklama. Do regulacji zboża będącego w fazie pierwszego kolanka największe znaczenie mają regulatory z grupy inhibitorów giberelin. Zaaplikuj Moddus Start 250 DC zawierający trineksapak etylu.
Regulatory wzrostu — liczy się formulacja
Zmienne warunki klimatyczne nie stoją na przeszkodzie w działaniu Moddus Start 250 DC. Formulacja regulatora sprawia, że jest on lepiej pobierany przez rośliny. W zestawieniu ze standardowymi regulatorami Moddus Start 250 DC o 15% szybciej przenikał przez warstwę woskową i trafiał do tkanek. Produkt charakteryzuje się doskonałą przyczepnością do powierzchni liści oraz daje efekt doskonałego pokrycia blaszek liści. Moddus Start 250 DC to najlepsze rozwiązanie na niestabilną pogodę. Wystąpienie niskiej temperatury lub opadów deszczu (co najmniej 1 godzinę od zabiegu) nie wpływa negatywnie na efekt zabiegu. Ponadto preparat odznacza się rewelacyjną mieszalnością i można go stosować łącznie z innymi agrochemikaliami.
Jak odnieść sukces, stosując regulatory wzrostu?
Za pojęciem sukcesu wykonanego zabiegu regulacji zbóż kryje się odpowiednia wysokość roślin oraz plonowanie. Zastosowanie Moddus Start 250 DC umożliwia średni przyrost plonu o blisko 2 dt/ha. Natomiast w przypadku wysokości roślin odnotowuje się skrócenie źdźbła średnio o 6 cm. Regulator Moddus Start 250 DC stosuje się w uprawie zbóż takich jak: pszenica ozima, jęczmień ozimy i jary, żyto ozime i jare oraz pszenżyto ozime. Dawka zalecana wynosi 0,3–0,6 l/ha w zależności od gatunku i fazy rozwojowej zboża.
Regulacja zbóż — nie zepsuj tego!
Odpowiedni dobór regulatora wzrostu, który zostanie zastosowany w odpowiednim czasie i dawce, daje gwarancję wysokich plonów. Z regulatorem Moddus Start 250 DC uzyskasz:
- większą niezależność od pogody,
- stabilną regulację pierwszych międzywęźli,
- przyrost masy korzeni,
- pogrubienie i usztywnienie źdźbła,
- zabezpieczenie przed wyleganiem,
- wzrost plonowania o ponad 20%.
Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.
Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.