Każdorazowo, gdy w materiale jest mowa o sprzedaży ciągników rolniczych, należy ją rozumieć jako sprzedaż mierzoną liczbą rejestracji.
Rejestracje ciągników. Jakie maszyny wybierano w styczniu?
Rejestracje ciągników wzrosły w ostatniej dekadzie miesiąca. Tym samym w styczniu 2019 roku wydano nieco więcej tablic do „nówek” niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Sprawdziliśmy szczegóły raportu AgriTrac.
Ostatnia dekada stycznia przyniosła wzrost rynku traktorów. W pierwszym miesiącu 2019 roku odnotowano łącznie rejestrację 371 nowych i 1378 importowanych ciągników rolniczych. Co jeszcze mówi raport AgriTrac (Martin & Jacob)?
Spis treści
Rejestracje ciągników na początku roku
W styczniu 2019 roku zarejestrowano 371 nowych ciągników rolniczych, a więc o 9% więcej niż w analogicznym okresie 2018 roku. Nadal jest to jednak jeden z najniższych styczniowych wolumenów z ostatnich kilkunastu lat. Wydano ponadto o 73% mniej tablic niż w grudniu.
Rolnicy nadal chcą inwestować w ciągniki, ale ze względu na trudną sytuację finansową (…) częściej decydują się na zakup używanych maszyn
Choć rynek nowych ciągników jest nieco większy niż w analogicznym okresie poprzedniego roku, wolumen nie napawa optymizmem. Tym bardziej, że realny popyt na te maszyny jest jeszcze niższy niż wynikałoby to z liczby rejestracji. Na 371 ciągników, 42 zostały zarejestrowane na dealerów. Jeśli wzięlibyśmy pod uwagę wyłącznie klientów indywidualnych, na podium sprzedaży uplasowałyby się takie marki jak Zetor, Deutz-Fahr i New Holland oraz Kubota – mówi Tomasz Rybak, manager projektu AgriTrac (Martin & Jacob).
Znacznie lepiej wypada rynek importowy. Wydano tablice do 1378 „używek” z zagranicy. To drugi najwyższy styczniowy wynik od kilkunastu lat, zaraz po zeszłorocznym (1402 szt.).
Pomimo słabszej końcówki poprzedniego roku, w styczniu rynek importowy powrócił do rekordowych wyników. Pokazuje to, że rolnicy nadal chcą inwestować w ciągniki, ale ze względu na trudną sytuację finansową oraz mniejszą pulę pieniędzy ze środków zewnętrznych częściej decydują się na zakup używanych maszyn spoza granic naszego kraju – dodaje Tomasz Rybak.
Przetasowanie w „nówkach”
Zeszłoroczni liderzy znaleźli się poza podium. Najwięcej tablic wydano do maszyn z oferty marki Zetor. Dzięki rejestracji 74 nowych ciągników, objęła ona 20% rynku. Na drugiej pozycji uplasował się Ursus, z liczbą 47 traktorów. Taki wynik zagwarantował producentowi blisko 13% udziału.
Ostatni szczebel podium przypadł marce Kubota. Rejestracja 43 pomarańczowych ciągników przełożyła się na 12% styczniowego rynku. Często wydawano także tablice do nowych traktorów z linii produkcyjnych New Holland, Deutz-Fahr i John Deere.
Import nadal silny
Czołówka rynku importowego pozostaje niezmienna. Polacy wciąż najchętniej sprowadzają z zagranicy ciągniki marek John Deere i Massey Ferguson. W pierwszym miesiącu 2019 roku każdej z nich przypadło 14% udziału. Przywieźliśmy 189 „jelonków” i 188 „fergusonów” z drugiej ręki.
Podium rynku importowego zamknęła marka Renault, z liczbą 133 rejestracji. Taki wynik przełożył się na blisko 10% udziału. W styczniu często wydawano tablice również do „używek” z logo Fendt, Zetor i Belarus.
Popularne konstrukcje
Miano najczęściej rejestrowanego ciągnika przypadło modelowi 5314 z oferty marki Ursus. W styczniu 2019 roku wydano tablice do trzydziestu nowych egzemplarzy tej maszyny. Drugi pod względem popularności był Zetor Major 80 CL. Właścicieli znalazło dwadzieścia sześć takich traktorów.
Na podium najchętniej wybieranych konstrukcji znalazły się także ex aequo modele Zetor Proxima 90 i Zetor Proxima 100 CL. Każdy z nich doczekał się w styczniu dziesięciu rejestracji.
Co piąty ciągnik na Mazowszu
Tradycyjnie największe potrzeby odnotowano w województwie mazowieckim. Na jego terenie wydano tablice do 76 nowych maszyn. Stanowiło to dokładnie 20% wszystkich ciągników, zarejestrowanych w styczniu 2019 roku.
Na drugiej pozycji uplasowała się Lubelszczyzna. W ubiegłym miesiącu jej mieszkańcy mogli rozpocząć pracę 56 nowymi traktorami. Czołówkę regionów zamknęła Wielkopolska, z wynikiem 43 maszyn.