Rekompensata strat za klęski żywiołowe i ASF – złóż wniosek

Już za kilka dni rolnicy, którzy ponieśli w gospodarstwach straty spowodowane klęskami żywiołowymi będą mogli składać wnioski o przyznanie pomocy. Dotyczy to również hodowców, w których gospodarstwach wystąpił amerykański pomór świń.
ARiMR informuje, że po pierwsze – rekompensata strat może być związana z odtworzeniem zniszczonych składników gospodarstwa. Po drugie – dotyczy odtworzenia potencjału produkcji rolnej w gospodarstwie przez realizację inwestycji niezwiązanej z produkcją świń.
Spis treści
Klęska żywiołowa, czyli…
Zdefiniowane zostały rodzaje klęsk żywiołowych, za które należy Ci się rekompensata strat. Możesz ubiegać się o wsparcie, jeśli straty zostały spowodowane przez:
- powódź;
- deszcz nawalny;
- suszę;
- ujemne skutki przezimowania;
- obsunięcie się ziemi;
- lawinę;
- grad;
- huragan;
- uderzenie pioruna.
Również Ty hodowco, jeśli lekarz weterynarii nakazał Ci likwidację świń z powodu wystąpienia ASF, możesz składać wniosek o pomoc. Pamiętaj, że musi on dotyczyć co najmniej 30% świń będących w Twoim posiadaniu.
Rekompensata strat – od czego zależy?
ARiMR uzależnia przyznanie wsparcia od powstania w gospodarstwie szkód spowodowanych przynajmniej przez jedną z klęsk, bądź strat spowodowanych wystąpieniem ASF. Ponad to, szkody musiały wystąpić w roku, w którym jest składany wniosek o przyznanie pomocy lub w co najmniej jednym z dwóch lat poprzedzających rok składania wniosku o przyznanie pomocy.
Uwaga! Straty w uprawach rolnych, zwierzętach gospodarskich, czy rybach muszą być w wysokości co najmniej 30% średniej rocznej produkcji rolnej. Poza tym straty mają dotyczyć składnika gospodarstwa, którego odtworzenie wymaga poniesienia kosztów kwalifikujących się do objęcia wsparciem.
Wysokość poniesionych szkód, jakie powstały w gospodarstwie rolnika, określa komisja powołana przez wojewodę.
Rekompensata strat – należne kwoty
Wysokość wsparcia, jaką możesz otrzymać szacuje komisja. Ocenia ona wartość szkód w składniku gospodarstwa, którego odtworzenia dotyczy wniosek złożony przez Ciebie. Natomiast maksymalna kwota wsparcia, jaką możesz otrzymać na „Inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej” w całym okresie realizacji PROW 2014-2020, wynosi do 300 tys. zł. Kwota ta nie może jednak przekroczyć poziomu 80% kosztów kwalifikowanych.
Ubezpieczenie
Agencja zwraca uwagę na problemy związane z ubezpieczeniem. Po pierwsze, jeżeli zniszczony składnik gospodarstwa był ubezpieczony, wówczas wysokość pomocy w odniesieniu do odtwarzanego składnika pomniejsza się o kwotę uzyskanego odszkodowania. Po drugie, jeśli nie zawarłeś umowy obowiązkowego ubezpieczenia, a będziesz ubiegał się o pomoc, wówczas kwotę pomocy na odtworzenie tego składnika pomniejsza się o połowę. Dotyczy to odtworzenie plantacji chmielu, sadów, plantacji krzewów owocowych gatunków owocujących efektywnie dłużej niż 5 lat.
Ważne
Rekompensata strat należy się Tobie i każdemu poszkodowanemu rolnikowi. Masz jeszcze sporo czasu na załatwienie formalności, ale pamiętaj, że:
- Wniosek musisz złożyć w terminie od 27 sierpnia do 31 grudnia.
- Wniosek o taką pomoc możesz składać w oddziałach regionalnych ARiMR, bądź za pośrednictwem biura powiatowego Agencji lub wysłać je do właściwego oddziału regionalnego.
- Pomoc będzie przyznawana według kolejności wpływu do Agencji wniosku o przyznanie pomocy.
Szczegółowe informacje uzyskasz w najbliższym biurze powiatowym ARiMR lub na stronie https://www.arimr.gov.pl/pomoc-unijna/prow-2014-2020/poddzialanie-52-inwestycje-odtwarzajace-potencjal-produkcji-rolnej.html
