Rekord w zbiorze kukurydzy – już niebawem!

Rekord w zbiorze kukurydzy – już niebawem!

Bicie rekordu w plonie kukurydzy na ziarno po raz pierwszy w Polsce. Pomysł powstał przy współpracy hodowli roślin rolniczych IGP oraz firmy CLAAS

Już 10 października 2017 roku będziemy ustanawiać nowy rekord w zbiorze kukurydzy na ziarno. Impreza odbędzie się na Wielkopolsce i stanowi pierwsze oficjalne ustanowienie Rekordu Polski w zbiorze kukurydzy na ziarno. Emocje gwarantowane!  

Już we wtorek, 10.10.2017 r. odbędzie się na polach demonstracyjnych IGP Polska w Gospodarstwie Pana Sławomira Rybaka w Gościejewie ustanowienie rekordu w plonie kukurydzy zbieranej na ziarno.

Pomysłodawcy imprezy

bicie rekordu

fot. IGP Polska

Bicie rekordu kukurydzy na ziarno odbędzie się na odmianie CODIGIP hodowli nasiennej IGP

Wydarzenie to zostało zainicjowane przez hodowlę roślin rolniczych IGP Polska oraz firmę CLAAS. Przedstawiciele hodowli IGP chcą oficjalnie ustanowić rekord plonowania kukurydzy. Po ich stronie wystawiono odmianę kukurydzy z grupy średniopóźnej (FAO 260) CODIGIP. Kombajn, przy pomocy którego dokonane będą żniwa kukurydziane to CLAAS LEXION 770 TERRA TRAC. Będzie on wyposażony w 12 rzędową przystawkę (CARIO 12-75 C CONSPEED).

Oficjalny rekord w zbiorze kukurydzy wymaga odpowiedniej oprawy

Rekord Polski może myć ustalony na podstawie kilku czynników. Po pierwsze, impreza taka musi być nadzorowana przez sędziego. Nim jednak do tego dojdzie najpierw sam pomysł musiał być zgłoszony do Biura Rekordów w Poznaniu. Obecność arbitra w trakcie wydarzenia pozwoli na to, że nowy rekord w zbiorze kukurydzy zostanie zatwierdzony, możliwe będzie też wręczenie certyfikatu na miejscu. Przy biciu rekordu nie obędzie się oczywiście bez wagi oraz pomiarów wszystkich parametrów kukurydzy. Analiza będzie obejmować między innymi plon kukurydzy zarówno na mokro jak i w przeliczeniu na sucho, przy wilgotności 14%.

Wytyczne pola

Minimalna powierzchnia potrzebna do ustalenia oficjalnego rekordu w plonowaniu kukurydzy na ziarno to 1 ha. Organizatorzy imprezy mają do dyspozycji pole o powierzchni 10 ha. Według wstępnych ustaleń postanowiono obkosić pole, tak żeby powstał prostokąt. Następnie będzie koszony hektar po hektarze. Plon będzie mierzony wagowo i poddawany analizie. Po tak precyzyjnych pomiarach dowiemy się, ile tak naprawdę można uzyskać ton ziarna kukurydzy z hektara. Opowieści o średnich plonach z gospodarstwa bywają różne. Być może lekko przesadzone, być może prawdziwe. Warto sprawdzić, jak to wygląda u sąsiada za miedzą. Tu nic nie da się oszukać – o to zadba sędzia, który będzie obecny podczas wszystkich czynności związanych z ustaleniem rekordu.

Bicie rekordu – gdzie i kiedy?

W tym roku rekord w zbiorze kukurydzy w Polsce będzie ustanawiany po raz pierwszy. Jednak z zapewnień organizatorów wynika, że to wydarzenie na stałe wpisze się w kalendarz imprez rolniczych. Jeśli chcesz być świadkiem pierwszego w Polsce bicia rekordu w plonowaniu kukurydzy – to niebawem, bo 10 października 2017 r. (wtorek) o godzinie 11.00 na Wielkopolsce w Gościejewie koło Rogóźna bądź obecny na terenie gospodarstwa PRU Agrosystem Sp. zo.o. Zdemontuj plotki, zobacz ile tak naprawdę średnio z hektara uzyskuje się plon z kukurydzy!

rekord w zbiorze kukurydzy

fot. IGP Polska

To pierwsze wydarzenie tego typu w Polsce

Nowe biogazownie i sieci gazowe już wkrótce w Polsce?

KOWR wesprze rynek biogazu i OZE, wyprodukowany w Polsce materiał siewny oraz selekcjonowanie najlepszych ras hodowlanych. Sprawdź, kiedy i

16 lutego 2018

GMO: jak zmodyfikowano kukurydzę?

GMO wciąż wzbudza kontrowersje. Co ciekawe, to kukurydza od samego początku była obiektem zainteresowania koncernów GMO.

10 lutego 2018

Składki KRUS z odsetkami za opóźnienia

Opóźnienia w składaniu niektórych dokumentacji będą skutkować tym, że składki KRUS zapłacimy z odsetkami. Sprawdź, co zrobić, aby odsetek u

5 lutego 2018

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij