Rekordowa cena prosiąt. Ale gdzie je kupić?
Rekordowa cena prosiąt na rynku niemieckim potwierdza się również w naszym kraju. Ponadto rodzime stawki są wyższe od tych, jakie obowiązują u naszych zachodnich sąsiadów. Na jakim poziomie się kształtują?
Rekordowa cena prosiąt jest konsekwencją popytu przewyższającego ich podaż. Zatem stwarza to potencjał do utrzymania tendencji wzrostowych w tym sektorze. Jednakże przy spadającej cenie wieprzowiny ich wysoka cena oznacza brak opłacalności chowu tuczników. Chyba że perspektywa jest jednak inna…
Spis treści
Rekordowa cena prosiąt w Europie
Ceny prosiąt są obecnie rekordowo wysokie. Przyczyny tego należy upatrywać w tym, że prosięta są poszukiwane, ponieważ ich rynek jest prawie pusty.
Na rynku niemieckim, w 11. tygodniu kalendarzowym obecnego roku, cena prosiąt o masie 28 kg opublikowana przez Agrarmarkt Informationsgesellschaft (AMI) wynosi już 90,51 euro za sztukę. Jest ona co prawda zaledwie o 1 cent wyższa niż tydzień wcześniej. Tymczasem VEZG (Vereinigung der Erzeugergemeinschaften für Vieh und Fleisch) opublikowało już swoją cenę dla prosiąt na 12. tydzień. Wynosi ona 85 euro/szt. i tym samym pozostaje na tym podobnym poziomie co w poprzednim tygodniu.
Populacja świń w Niemczech na rekordowo niskim poziomie
W latach 2012–2022 populacja tych zwierząt w niemieckich gospodarstwach spadła o 7 milionów. Z kolei w ciągu ostatnich trzech lat produkcja trzody chlewnej zmalała o kolejną jedną piątą. W wyniku tych spadków niemiecki import prosiąt i świń rzeźnych wzrósł w 2023 r. po raz pierwszy od 2019 r. Według AMI w ubiegłym roku wyniósł on prawie 11 milionów zwierząt.
Rekordowa cena prosiąt także w Holandii i Danii
Niemcy importują prosięta i świnie głównie z Danii i Holandii. W Holandii, w 11. tygodniu roku, prosięta kosztowały 79–85 euro/szt., czyli nieco mniej niż w Niemczech. Tymczasem w 12. tygodniu cena prosiąt w Danii utrzymała się na takim samym poziomie jak w poprzednim tygodniu. Czyli za jedno zwierzę trzeba było zapłacić 680 i 690 koron duńskich (91,18 i 92,52 euro).
Jednakże również tam, podobnie jak w całej UE, stada się zmniejszyły. W Danii i Holandii stany spadły w 2023 r. jeszcze gwałtowniej niż w Niemczech.
Rekordowe ceny prosiąt także na polskim rynku
Na początku obecnego tygodnia ceny warchlaków z Danii wahały się od 450,00 zł/szt. do 570,00 zł/szt. Średnia cena prosiąt o masie 25–30 kg wyniosła 530,67 zł/szt. i była wyższa o prawie 4 złote niż tydzień wcześniej. Podczas gdy miesiąc wcześniej duńskie warchlaki kosztowały średnio 498 zł/szt.
Tymczasem u polskich hodowców za zwierzęta o masie 20 kg należało zapłacić od 390,00 do 480,00 zł/szt. Średnia cena wyniosła tym samym 425,00 zł/szt. Tydzień wcześniej było to 424,00 zł/szt. Ponadto prosięta o wadze 30 kg kosztowały 460,00–585,00 zł/szt., zaś ich średnia cena wyniosła 516,38 zł/szt. i była wyższa niż tydzień wcześniej o ponad 3 złote za sztukę.
Chińskie zakupy wpłyną na ceny prosiąt
Na chińskim rynku obecnie liczba loch zmalała w porównaniu do roku 2023. Główną tego przyczyną były spadek opłacalności i opóźnienia w odbudowie stad po epidemii ASF. W roku 2023 doszło do sytuacji, że produkcja trzody chlewnej przekroczyła popyt rynkowy. Średnie ceny trzody chlewnej utrzymywały się na niskim poziomie do 2023 r., co spowodowało straty w całej branży trzody chlewnej. W takiej sytuacji podobnie jak i u nas z rynku wycofało się dużo małych i średnich producentów trzody chlewnej. Dominująca pozycję przejmują duzi hodowcy, których udział w rynku sięgnie prawie 70%.
W związku z niedoborami żywca braki na rynku Chiny będą uzupełniały importem żywych świń z innych krajów. A to bez wątpienia wpłynie na ceny prosiąt. Zwłaszcza że rok 2024 w Państwie Środka już określono rokiem rekordowych zakupów różnej żywności. To właśnie chiński popyt wpływa m.in. na wzrost ceny zbóż. Być może będzie także impulsem do zwiększenia opłacalności produkcji trzody chlewnej w różnych częściach świata u potencjalnych sprzedających?
Źródło: agrarheute, polpig