Ochrona liścia flagowego i podflagowego przed chorobami
Fundamentem wysokich i zdrowych plonów jest skuteczna ochrona fungicydowa. W szczególności teraz należy skupić się na ochronie liścia flagowego oraz podflagowego. Nadszedł czas na wykonanie zabiegu fungicydowego T2.
Zabieg T2 ma na celu ochronę liścia flagowego oraz podflagowego. W trakcie sezonu liście te są bowiem chętnie zasiedlane przez organizmy patogeniczne. Utrzymanie ich jak najdłużej zielonych jest kluczowe z uwagi na dużą powierzchnię asymilacyjną wykorzystywaną w procesie fotosyntezy. Ich kondycja i zdrowotność warunkuje blisko 80% przyszłego plonu.
Spis treści
Zagrożenie dla liścia flagowego
Najczęściej w fazie liścia flagowego następuje rozwój septoriozy paskowanej liści. Choroba ta objawia się nekrotycznymi, wydłużonymi plamami, na których powierzchni pojawiają się czarne piknidia. Rozmieszczone nierównomiernie lub wzdłuż nerwów liści brunatne, żółte czy pomarańczowe wyrostki to oznaki obecności grzybów z rodzaju Puccinia wywołujących rdze. Często spotykana brunatna plamistość liści (czyli DTR-ka) obejmuje powierzchnie liści za pomocą plam z brunatnym środkiem i chlorotyczną obwódką. Coraz większe znaczenie w uprawie jęczmienia zaobserwowano również ze strony ramularii.
Czym powinien charakteryzować się dobry fungicyd?
Dobierając fungicyd do zabiegu T2, warto wiedzieć, na jakie cechy zwrócić szczególną uwagę, aby ochrona liścia flagowego i podflagowego była skuteczna. Preparat powinien być przede wszystkim ukierunkowany na zagrożenia, jakie w tym okresie występują. Najlepiej, aby posiadał szerokie spektrum działania i ograniczał jak najwięcej chorób liści, które redukują plony. Dodatkowo warto wybrać taki fungicyd, który szybko wnika do roślin. Dzięki temu ograniczone zostaje ryzyko zmycia środka podczas przelotnych opadów deszczu. Wiosna to intensywny czas prac polowych. Nie zawsze warunki do wykonania zabiegu są sprzyjające. Dlatego fungicyd powinien posiadać szerokie okno aplikacji, co umożliwi skuteczną reakcję.
Revylucyjna ochrona liścia flagowego i podflagowego
Pojawienie się na rynku substancji aktywnej Revysol rozpoczęło pewną rewolucję w zakresie ochrony roślin. Obecnie rozwiązanie fungicydowe zostało poszerzone o nowy preparat Revysky®, który przeznaczony jest do ochrony liścia flagowego oraz podflagowego podczas zabiegu T2.
Revysky® to połączenie dwóch wzajemnie uzupełniających się substancji czynnych: Revysol®, czyli innowacyjnego triazolu z grupą izopropanolową oraz niezawodnej substancji Xemium® z grupy karboksyamidów (SDHI). Preparat ten działa układowo, zapewniając szerokie spektrum ochrony zbóż przed septoriozą paskowaną liści, rdzą jęczmienia, rdzą żółtą, rdzą brunatną, ramularią, plamistością siatkową, a także rynchosporiozą zbóż.
Revysky® to sposób na odporność patogenów
Budowa cząsteczki Revysol® zapewnia elastyczność i idealne wiązanie z różnymi szczepami patogenów, nawet tych odpornych na fungicydy. W przypadku wystąpienia mutacji substancja szybko reaguje na nową sytuację. Revysol® z uwagi na tworzenie struktury wiążącej przypominającej hak wczepia się w enzym patogenu 100 razy mocniej niż standardowe triazole dostępne na rynku.
Dobierając fungicyd do zabiegu T2, warto wiedzieć, na jakie cechy zwrócić szczególną uwagę aby ochrona liścia flagowego i podflagowego była skuteczna.
Niezależność Revysky®
Rozwiązanie Revysky® działa zapobiegawczo, interwencyjnie oraz wyniszczająco. Zapewnia to wydłużenie okna aplikacji fungicydu dwukrotnie. Revysol jest substancją szybko pobieraną przez liście. Akumuluje się pod powierzchnią warstwy woskowej. Chroni to przed zmywaniem oraz działaniem promieni słonecznych.
Dawka Revysky® zalecana w uprawie pszenicy ozimej oraz jęczmienia ozimego i jarego wynosi 1,5 l/ha. Natomiast dla pszenżyta i żyta ozimego wynosi 1,125 l/ha. W sezonie fungicyd może być wykorzystany dwukrotnie, w szerokim oknie aplikacji: od początku fazy strzelania w źdźbło do końca fazy kwitnienia (BBCH 30–69).
Kontynuacja rewolucji fungicydem Revysky® zapewnia najlepszą skuteczność ochrony zbóż. To doskonały wybór dla gospodarstw z intensywną produkcją zbóż. Badania pokazały, że właściwości fungicydu umożliwiają zwiększenie plonowaniu w porównaniu do innych triazoli. Inwestycja w Revysky to wzrost opłacalności produkcji.
Czytaj również: Revyflex – opinie rolników
Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.
Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!