Rewolucyjne zaprawianie nasion – jest nowa substancja!
Zaprawianie nasion zbóż z dwoma substancjami czynnymi to już przeszłość. Nadszedł czas na zaprawy trójskładnikowe, które zapewnią jeszcze lepszą ochronę zbóż i nie tylko. Sprawdź, co nowego na rynku zapraw!
Nowe zaprawy trójskładnikowe oprócz doskonałej ochrony młodych siewek przed najgroźniejszymi chorobami zapewnią szereg innych korzyści. Dodatek trzeciej substancji czynnej ma za zadanie zwiększyć wigor roślin oraz finalnie wspomóc ich plonowanie. Dodatkowo nowoczesna formulacja zagwarantuje jeszcze bardziej precyzyjne zaprawienie nasion oraz ograniczy pylenie produktu do minimum. Dowiedz się więcej!
Spis treści
Zaprawianie nasion to pierwszy zabieg fungicydowy
Zaprawianie nasion zbóż ma zapewnić zdrowy oraz wolny od chorób początek wzrostu młodych roślin. Wbrew pozorom jest to metoda bardzo oszczędna oraz przyjazna zarówno dla środowiska, jak i przyszłych konsumentów. Wszystko ze względu na bardzo małe ilości substancji czynnych zużywanych do zaprawiania nasion oraz niewielkie ilości stosowane na hektar. Zaprawianie stanowi bardzo efektywną metodę ochrony nasion i młodych roślin przed chorobami.
Dzięki zaprawianiu nasion wschody są bardziej wyrównane. Młode rośliny lepiej się rozwijają i są odporniejsze na choroby, co przekłada się finalnie na wyższe plony lepszej jakości. Dodatkowo nowoczesne formulacje zapraw oraz najnowsze technologie zaprawiania nasion gwarantują bezpieczeństwo podczas siewu.
Technologie zaprawiania nasion
Najpopularniejszymi metodami zaprawiania nasion są: na sucho, na półsucho oraz na mokro. Najlepsze i najbardziej równomierne pokrycie materiału siewnego uzyskuje się zaprawiając na mokro, w odpowiednio przystosowanych do tego zaprawiarkach. Naniesienie zapraw na powierzchnię ziarna tą metodą gwarantuje pokrycie najmniej dostępnych punktów bruzdki i bródki.
Jest to bardzo istotne, gdyż najwięcej zarodników grzybów lokalizuje się właśnie w tych miejscach. Na mokro można zaprawić materiał siewny bez wykorzystania specjalistycznego sprzętu w zwykłej betoniarce. Jednak tę opcję należy rozważyć kilka razy, ze względu na coraz niższe dawki zapraw oraz nowoczesne formulacje, które mogą przyczynić się do nierównomiernego naniesienia zaprawy.
Jak wybrać dobrą zaprawę?
Zaprawy nasienne charakteryzują się przede wszystkim długotrwałym działaniem. Czas działania zaprawy jest ściśle uzależniony od rodzaju substancji aktywnej oraz jej stężenia. Zazwyczaj wynosi on od 30 do 90 dni, a w przypadku niektórych chorób – śnieci, głowni czy pasiastości liści jęczmienia – może być wydłużony do końca wegetacji jesiennej. Na rynku asortyment jest dosyć duży – aby prawidłowo wybrać zaprawę, należy wziąć pod uwagę kilka elementów.
Zanim zdecydujemy się na zaprawienie materiału siewnego, należy znać jego pochodzenie. Następnie należy ustalić, jaki będzie płodozmian, jaka roślina uprawna stanowiła przedplon dla wybranego gatunku zboża oraz zaplanować docelową wysokość plonu. Należy także zastosować odpowiednią technikę zaprawiania materiału siewnego, która zapewni jego równomierne pokrycie.
Rewolucja w zaprawianiu nasion
Już w tym sezonie wegetacyjnym będzie dostępna nowa innowacyjna zaprawa nasienna – Kinto® Plus od BASF. Zapewni ona nie tylko doskonałą ochronę nasion i młodych siewek przed najgroźniejszymi chorobami odnasiennymi oraz odglebowymi, ale także ich lepszy wigor początkowy oraz wyższy plon.
Zaprawianie nasion z użyciem Kinto® Plus zapobiega takim chorobom, jak: pleśń śniegowa zbóż i traw, fuzaryjna zgorzel siewek, śnieć cuchnąca pszenicy, głownia pyląca jęczmienia, pasiastość liści jęczmienia czy głownia źdźbłowa żyta.
Osiem głównych zalet Kinto® Plus:
- ochrona ziarna przed najgroźniejszymi chorobami odnasiennymi i odglebowymi
- ochrona najważniejszych gatunków zbóż
- trzy substancje czynne – Xemium®, tritikonazol, fludioksonil
- wyższy plon lepszej jakości
- optymalne kiełkowanie i niezakłócony wzrost w każdych warunkach pogodowych
- lepszy rozwój systemu korzeniowego
- lepsze, równomierne pokrycie i intensywniejsze wybarwienie ziarna
- mniejsze pylenie podczas zaprawiania oraz późniejszego użytkowania
Kinto® Plus to zaprawa nasienna w postaci płynnego koncentratu FS. Przeznaczona do zaprawiania w zaprawiarkach przystosowanych do zapraw ciekłych i zawiesinowych ziarna siewnego. Dawka 150 ml/100 kg ziarna plus 1050 ml wody. Do zaprawiania ozimego i jarego materiału siewnego.
Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.
Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!