Rolnictwo w Mołdawii szuka szans rozwoju

Rolnictwo w Mołdawii szuka szans rozwoju

Na spotkaniu mołdawskich parlamentarzystów w siedzibie MRiRW mówiono m.in. o tym w jaki sposób może rozwijać się rolnictwo w Mołdawii.

Mołdawscy parlamentarzyści spotkali się w siedzibie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi z podsekretarzem stanu Ryszardem Zarudzkim. Na spotkaniu mówiono m.in. o tym w jaki sposób może rozwijać się rolnictwo w Mołdawii. 

Mołdawia bazuje na polskich doświadczeniach

Mołdawski rząd reprezentowany był przez Komisję Rolnictwa i Przemysłu Spożywczego tego kraju. Po stronie polskiej rozmowy prowadzone były przez członków Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Sejmu RP. Jak informuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi celem spotkania była wymiana doświadczeń i dobrych praktyk.

Najpopularniejszymi zbożami w Mołdawii są pszenica i jęczmień, duży udział w strukturze upraw zajmuje również kukurydza, słonecznik oraz buraki cukrowe.

Jest to element niezwykle ważny w kontekście prób dostosowywania sektora rolniczego w Mołdawii do standardów unijnych. Ministerstwo podkreśla, że współpraca w zakresie rolnictwa pomiędzy naszym krajem a Mołdawią jest określana jako ożywiona. Na spotkaniu poruszono również kwestię problemów z dostępem do rynku schłodzonego mięsa drobiowego z Polski. Mołdawscy dygnitarze wyrazili nadzieję, że uda im się opracować program rozwojowy sektora rolnego, który pozwoli im, na bazie polskich doświadczeń, dostosować tę gałąź gospodarki do wymagań stawianych przez Unię Europejską.

Rolnictwo w Mołdawii jak dotychczas słabe

Mołdawia to niewielki kraj znajdujący się pomiędzy Ukrainą a Rumunią. Całkowita powierzchnia tego państwa jest niemal dziesięciokrotnie mniejsza niż powierzchnia Polski, a kraj zamieszkiwany jest przez około 3,5 mln ludności. Zgodnie z niektórymi danymi Mołdawia jest najbiedniejszym państwem w Europie. Użytki rolne stanowią w Mołdawii dużo, bo około 70% powierzchni kraju. Ważne miejsce w tamtejszym rolnictwie zajmuje uprawa winorośli – dane mówią, że w 2012 roku w kraju działało 65 winnic – ale także drzew owocowych i warzyw. Niewielkie znaczenie posiada za to produkcja zwierzęca. Zarówno hodowla bydła, trzody chlewnej, jak i drobiu to tylko niewielka część mołdawskiej produkcji rolniczej. Najpopularniejszymi zbożami w Mołdawii są pszenica i jęczmień, duży udział w strukturze upraw zajmuje również kukurydza, słonecznik oraz buraki cukrowe. Mołdawia długo walczyła ze skutkami suszy, jaka zapanowała w kraju w 2007 roku – straty przez nią spowodowane obejmowały około 80% powierzchni upraw w związku z czym państwo to zmuszone było do szukania pomocy w Unii Europejskiej oraz w Rosji. 

IV Kongres Rolnictwa RP – ASF i prawo łowieckie

Rolnicy dyskutowali o gorących problemach polskiej wsi: walce z ASF, potrzebie zmiany prawa łowieckiego i wielu innych ważnych dla polskiej

19 lutego 2018

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij