Rolnicza Solidarność na rozmowach z Morawieckim i Kowalczykiem.

Rolnicza Solidarność spotkała się z premierem Morawieckim i wicepremierem Kowalczykiem, by rozmawiać o ważnych dla całego rolnictwa sprawach. Poruszane tematy dotyczyły sektora trzody chlewnej, dzierżawa ziemi, systemu oddłużeniowego. Jednakże dominowała sprawa ukraińskiego zboża.
Rolnicza Solidarność spotkała się z przedstawicielami władz centralnych w siedzibie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W spotkaniu uczestniczyli też przedstawiciele Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.
Spis treści
Rolnicza Solidarność zaniepokojona sytuacją na rynku zboża — eksport tranzytowy czy import?
Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że w związku z dynamiczną sytuacją na rynku zbóż jest on uważnie monitorowany. Podkreślił on, że był to jeden z tematów, które poruszył w czasie swojego pobytu Kijowie. Chce on, by eksport zboża z Ukrainy dotyczył wyłącznie tranzytu, który należy wzmocnić. Jednakże mimo to, że Ukrainie należy pomagać, to eksport tamtejszych zbóż nie może negatywnie wpływać na sytuację polskich rolników.
Z kolei wicepremier Henryk Kowalczyk dodał, że sytuacja zewnętrzna jest niesprzyjająca z powodu spadku cen zbóż na rynkach światowych. Ponadto zwrócił on uwagę na to, że aktywnie zabiega o pomoc ze strony Unii Europejskiej dla poszkodowanych rolników. Wicepremier Kowalczyk uważa, że to rolników z Polski, Rumunii i innych państw przygranicznych najbardziej obciążają skutki decyzji Komisji Europejskiej o bezcłowym imporcie z Ukrainy. Jednocześnie przypomniał on o tym, że Polska zaproponowała dopłaty do skupu pszenicy i kukurydzy. Jednakże tę pomoc musi zatwierdzić Komisja Europejska.
Nasze propozycje muszą być realne, bo inaczej odpowiedź KE będzie negatywna, a to przedłuży zastosowanie mechanizmu wsparcia.
Premier Mateusz Morawiecki przypomniał, że taka zgoda jest konieczna, by nie doszło do oskarżenia o niedozwoloną pomoc publiczną.
Szef resortu rolnictwa podkreślił również, że na granicy wykonuje się bardzo ścisłe kontrole jakości sprowadzanego zboża. Ponadto poinformował, że w najbliższym czasie będzie rozmawiał w Warszawie z ministrem rolnictwa Ukrainy o usprawnieniu transportu zboża przez Polskę.
Rolnicza Solidarność zaproponowała, że dużym usprawnieniem działań na rynku zbóż byłoby m.in. uruchomienie agroterminalu w porcie w Świnoujściu.
Sektor trzody chlewnej
Przedstawiciele rządu poinformowali o działaniach, które mają wspomóc producentów trzody chlewnej, które pozwoliły na wyhamowanie tempa likwidacji gospodarstw rolnych zajmujących się tą produkcją. Jednymi z nich są dopłaty do loch.
Wicepremier Henryk Kowalczyk podkreślił, że sytuacja w tym sektorze poprawia się na skutek wzrostu cen na wieprzowinę. Jednakże, jak zwrócił on uwagę, sytuacja jest dynamiczna, a ponadto konsumenci sygnalizują, że ten rodzaj mięsa zaczyna być zbyt drogi.
Wicepremier Kowalczyk dodał, że rząd pracuje nad rozporządzeniem, które pozwoli rolnikom hodować trzodę chlewną na własne potrzeby. Miałoby się to odbywać przy uproszczonej bioasekuracji.
Rolnicza Solidarność porusza temat dzierżawy gruntów
Związkowcy reprezentujący rolniczą Solidarność poruszyli również kwestię zapotrzebowania rolników na ziemię. Podkreślali przy tym, że konieczna jest jasna deklaracja w zakresie wielu dzierżaw, które kończą się w tym roku.
W odpowiedzi szef resortu rolnictwa poinformował, że nie ma przedłużania dzierżaw tym dzierżawcom, którzy nie wywiązali się z obowiązku wyłączenia 30% gruntów i oddania ich do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Obecny na spotkaniu ze związkowcami dyrektor generalny KOWR Waldemar Humięcki powiedział, że:
Każdy przypadek przedłużenia dzierżawy, oczywiście pod warunkiem, że te 30% gruntów było wyłączone, jest rozpatrywany indywidualnie.
Kwestie oddłużeniowe gospodarstw rolnych
Działacze rolniczej Solidarność poruszyli też problem złego funkcjonowania przepisów, które dotyczą oddłużenia gospodarstw rolnych. Ich pogląd podzielił wicepremier Kowalczyk. Zaproponował on powstanie roboczego zespołu, który dokładnie przeanalizuje konkretne przypadki. Ma to pozwolić na wypracowanie dobrego mechanizmu oddłużeniowego.
WPR i inne tematy podejmowane na spotkaniu z premierami
Kolejnym tematem, który budzi troskę rolników, są wnioski o płatności związane z nowymi mechanizmami, które wchodzą w życie razem z Planem Strategicznym WPR.
W odpowiedzi szef resortu rolnictwa poinformował, że:
Mamy przeszkolonych ponad 3 tysiące doradców, którzy w przyszłym tygodniu zaczną prowadzić szkolenia dla rolników.
Ponadto zwrócił on uwagę, że wiele działań jest bardzo prostych. Przykładem jest ekoschemat dotyczący planu nawożenia z wapnowaniem, w którego ramach przysługuje dopłata w wysokości 300 zł/ha. Podkreślił on, że ta dopłata jest niezależna od dopłat do wapnowania udzielanych z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Kolejna sprawa poruszona w czasie rozmów dotyczyła rynku mrożonych owoców miękkich. Rolnicza Solidarność zwróciła uwagę na trudności przed zbliżającym się sezonem. W związku z tym związek zaapelował o większą aktywność Krajowej Grupy Spożywczej. W odpowiedzi wicepremier Kowalczyk poinformował, że zakupiono kilka magazynów przeznaczonych do przechowywania. Podkreślił on wagę stabilizacji na rynku rolnym, ponieważ jest ona największym sprzymierzeńcem rolnika i apelował o współpracę w celu pokonania problemów.
Czytaj również: Materiał siewny 2023. Co ważniejsze — cena czy jakość?
Źródło: MRiRW
