Rolnik i pszczelarz: zwykle współpracują w zgodzie

Choć często słyszymy o konfliktach pomiędzy rolnikami a pszczelarzami, okazuje się, że ich współpraca nie wygląda najgorzej. Jednak rolnicy oceniają te współpracę zdecydowanie lepiej niż pszczelarze.
Współpraca między rolnikami i pszczelarzami jest pożądana i korzystna dla obu stron. Pola uprawne, plantacje i sady to potężny obszar pożytkowy dla pszczół, które w takich rejonach produkują o wiele więcej miodu niż na terenach, gdzie trudno o dobrej jakości pożytek. Z drugiej strony – dzięki zapylaniu roślin pszczoły przyczyniają się do uzyskiwania przez rolników plonów lepszych zarówno pod względem ilości, jak i jakości.
Współpraca z właścicielem gospodarstwa od lat układa się jednak bardzo dobrze. Zawsze informuje mnie o terminie prowadzenia oprysków i podaje nazwę środka, którego planuje użyć.
– Współpracę z rolnikami ocenia pozytywnie 65% pszczelarzy – podaje Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin na podstawie badań wykonanych przez Kleffmann Group. – Współpraca polega głównie na umieszczaniu uli przy plantacjach, stosowaniu przez rolników możliwie bezpiecznych dla pszczół środków ochrony roślin oraz informowaniu pszczelarzy o terminach przeprowadzanych zabiegów ochrony.
Niestety, opryski z wykorzystaniem środków ochrony roślin często bywają zarzewiem konfliktów. Niektórzy rolnicy pryskają swoje pola w czasie, gdy pszczoły latają na pożytkach. Na szczęście z roku na rok odsetek nieuświadomionych rolników maleje.
– Moja pasieka sąsiaduje z dużą plantacją rzepaku – mówi pszczelarz spod Olsztyna. – Współpraca z właścicielem gospodarstwa od lat układa się jednak bardzo dobrze. Zawsze informuje mnie o terminie prowadzenia oprysków i podaje nazwę środka, którego planuje użyć. Dzięki temu wiem, kiedy mam pszczoły nieco dłużej przetrzymać w ulu i jeszcze nigdy nie zdarzyło mi się zatrucie.
Także rolnicy i sadownicy bardzo dobrze oceniają współpracę z pszczelarzami. Ponad 90% rolników i sadowników ocenia tę współpracę jako dobrą lub bardzo dobrą. Największą korzyścią wynikającą z tej współpracy są, zdaniem rolników i sadowników, lepsze plony. Istotnym aspektem są również wzajemne przyjacielskie kontakty, które dla 12% rolników i sadowników są bardzo istotne.
Przeczytajcie również:
- ŚOR i ochrona pszczół: czy to się wyklucza?
- Zatrucie pszczół opryskiem – co robić?
- Jak przyciągnąć pszczoły do sadu?
