Roraty: Kościół strażnikiem tradycji i zwyczajów na wsi

Roraty: Kościół strażnikiem tradycji i zwyczajów na wsi

Kiedyś Mszę św. ku czci NMP odprawiano o świcie, dziś w większości parafii – po południu. Co jeszcze się zmieniło?

Roraty – Msza święta ku czci Najświętszej Maryi Panny. Kiedyś zgodnie z liturgią odprawiana o świcie, dziś w większości parafii – po południu. Jest nieodłącznym elementem Adwentu. W Polsce nadal przyciąga sporą grupę wiernych, w tym najmłodszych.

Roraty 2015, lampion

Adwentowe lampiony przypominają o konieczności czuwania…

Nazwa nabożeństwa wywodzi się od pierwszych słów pieśni Rorate caeli desuper et nubes pluant justum (łac. „Niebiosa, spuście nam rosę z góry, sprawiedliwego wylejcie chmury”), która w Adwencie śpiewana jest w kościołach na wejście.

Do Polski trafiło za sprawą zakonu cystersów, ok. XIII w. Msza rozpoczyna się przy wyłączonych światłach, mrok świątyni rozpraszają jedynie świece i lampiony. Dopiero na śpiew „Chwała na wysokości Bogu” zapala się wszystkie światła w kościele. Jest to wyraz przekonania, że tylko Chrystus, Światłość świata, zwycięży ciemność (synonim zła i grzechu).

Adwentowy wieniec, roratka, lampiony – to wszystko symbole adwentu. Na ile je jednak znamy i na ile rozumiemy?

Najważniejsze jest zrozumienie znaczenia podwójnego charakteru Adwentu.

ks. Eugeniusz Sikorski

– Wiele zależy od duszpasterzy – uważa ks. Eugeniusz Sikorski, proboszcz parafii Świętej Rodziny w Pankach, duszpasterz rolników archidiecezji częstochowskiej. – To nie może być tylko przynoszenie lampionów do kościoła. Najważniejsze jest zrozumienie znaczenia podwójnego charakteru Adwentu. Po pierwsze Adwent przygotowuje nas bezpośrednio do narodzenia Chrystusa, byśmy przeżyli je w sposób właściwy – w duchu wiary, nie tylko w sposób zewnętrzny (czemu sprzyja atmosfera mediach czy sklepach). Po drugie Adwent uświadamia nam, że całe nasze życie jest oczekiwaniem na drugie, powtórne przyjcie Pana Jezusa, o czym mówi nam liturgia Słowa Bożego w tym czasie. Niezbędna jest świadoma postawa czuwania – dodaje kapłan.

Kiedyś roraty odprawiane były przed wschodem słońca – wspomina ks. Sikorski. Zwyczaj ten nadal utrzymuje się na Śląsku.

Ale nie tylko. Roraty wczesnym rankiem odbywają się również w wielu klasztorach czy sanktuariach, np. na Jasnej Górze, w Gidlach czy Odporyszowie.

Roraty 2015, Roratka

Roratka, świeca symbolizująca Maryję

Z roratami związany jest zwyczaj zapalania specjalnej świecy zwanej roratką, symbolizującej Maryję, która jako jutrzenka zapowiada przyjście pełnego światła Chrystusa. Innym zwyczajem jest umieszczanie w kościele wieńca z 4 świecami oznaczającymi 4 niedziele Adwentu. Co niedzielę zapala się kolejną świecę.

Świece i lampiony tak często używane w liturgii adwentowej wyrażają czuwanie. Światło jest też wyrazem radości z bliskiego już przyjścia Chrystusa. Częstym elementem dekoracji jest też kalendarz adwentowy, mający postać drabiny, po której „schodzi” do nas figurka, symbolizująca nadchodzącego Jezusa.      

– Na roraty bardzo licznie przychodzą najmłodsi – mówi ks. Sikorski. – Mamy dla nich specjalny program w związku z rozpoczynającym się 8 grudnia Rokiem Miłosierdzia. Jak co roku dzieci uczestniczące w roratach będą losować figurkę Dzieciątka, którą na dobę mogą zabrać do domu. Modląc się, spędzają ten dzień w szczególnej bliskości i świadomości, że Jezus jest wśród nich obecny – dodaje duszpasterz. Nie bez znaczenia jest też radość wędrowania do kościoła z rozświetlonymi lampionami.

– Wieś też ulega przeobrażeniom. Zacierają się różnice między wsią a miastem w sposobie życia, także w kwestiach wiary i tradycji uważa duszpasterz rolników archidiecezji częstochowskiej. Wciąż jednak  znaczna część ludzi głęboko i świadomie przeżywa swoją religijność, odpowiadając na adwentowe wezwanie Kościoła do czuwania i nawrócenia.

Jakie są ceny owoców?

Jakich cen owoców można spodziewać się na rynku w najbliższym czasie? Czy wzrost cen owoców utrzyma się w kolejnych miesiącach 2018 r.?

17 kwietnia 2018

Centrum Rehabilitacji Rolników KRUS

"Nasze usługi to nie tylko profesjonalizm, to także serce". To hasło przyświeca załodze Centrum Rehabilitacji Rolników KRUS w Jedlcu

21 kwietnia 2018

Konieczność ubezpieczenia pracowników sezonowych już za 2 tygodnie?

Przepisy wejdą w życie późno, ale… mają ułatwić zatrudnianie pracowników sezonowych i zmniejszyć koszty. Jakie będą zmiany?

17 kwietnia 2018

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij