Roraty: Kościół strażnikiem tradycji i zwyczajów na wsi

Roraty – Msza święta ku czci Najświętszej Maryi Panny. Kiedyś zgodnie z liturgią odprawiana o świcie, dziś w większości parafii – po południu. Jest nieodłącznym elementem Adwentu. W Polsce nadal przyciąga sporą grupę wiernych, w tym najmłodszych.

Roraty 2015, lampion

Adwentowe lampiony przypominają o konieczności czuwania…

Nazwa nabożeństwa wywodzi się od pierwszych słów pieśni Rorate caeli desuper et nubes pluant justum (łac. „Niebiosa, spuście nam rosę z góry, sprawiedliwego wylejcie chmury”), która w Adwencie śpiewana jest w kościołach na wejście.

Do Polski trafiło za sprawą zakonu cystersów, ok. XIII w. Msza rozpoczyna się przy wyłączonych światłach, mrok świątyni rozpraszają jedynie świece i lampiony. Dopiero na śpiew „Chwała na wysokości Bogu” zapala się wszystkie światła w kościele. Jest to wyraz przekonania, że tylko Chrystus, Światłość świata, zwycięży ciemność (synonim zła i grzechu).

Adwentowy wieniec, roratka, lampiony – to wszystko symbole adwentu. Na ile je jednak znamy i na ile rozumiemy?

Najważniejsze jest zrozumienie znaczenia podwójnego charakteru Adwentu.

ks. Eugeniusz Sikorski

– Wiele zależy od duszpasterzy – uważa ks. Eugeniusz Sikorski, proboszcz parafii Świętej Rodziny w Pankach, duszpasterz rolników archidiecezji częstochowskiej. – To nie może być tylko przynoszenie lampionów do kościoła. Najważniejsze jest zrozumienie znaczenia podwójnego charakteru Adwentu. Po pierwsze Adwent przygotowuje nas bezpośrednio do narodzenia Chrystusa, byśmy przeżyli je w sposób właściwy – w duchu wiary, nie tylko w sposób zewnętrzny (czemu sprzyja atmosfera mediach czy sklepach). Po drugie Adwent uświadamia nam, że całe nasze życie jest oczekiwaniem na drugie, powtórne przyjcie Pana Jezusa, o czym mówi nam liturgia Słowa Bożego w tym czasie. Niezbędna jest świadoma postawa czuwania – dodaje kapłan.

Kiedyś roraty odprawiane były przed wschodem słońca – wspomina ks. Sikorski. Zwyczaj ten nadal utrzymuje się na Śląsku.

Ale nie tylko. Roraty wczesnym rankiem odbywają się również w wielu klasztorach czy sanktuariach, np. na Jasnej Górze, w Gidlach czy Odporyszowie.

Roraty 2015, Roratka

Roratka, świeca symbolizująca Maryję

Z roratami związany jest zwyczaj zapalania specjalnej świecy zwanej roratką, symbolizującej Maryję, która jako jutrzenka zapowiada przyjście pełnego światła Chrystusa. Innym zwyczajem jest umieszczanie w kościele wieńca z 4 świecami oznaczającymi 4 niedziele Adwentu. Co niedzielę zapala się kolejną świecę.

Świece i lampiony tak często używane w liturgii adwentowej wyrażają czuwanie. Światło jest też wyrazem radości z bliskiego już przyjścia Chrystusa. Częstym elementem dekoracji jest też kalendarz adwentowy, mający postać drabiny, po której „schodzi” do nas figurka, symbolizująca nadchodzącego Jezusa.      

– Na roraty bardzo licznie przychodzą najmłodsi – mówi ks. Sikorski. – Mamy dla nich specjalny program w związku z rozpoczynającym się 8 grudnia Rokiem Miłosierdzia. Jak co roku dzieci uczestniczące w roratach będą losować figurkę Dzieciątka, którą na dobę mogą zabrać do domu. Modląc się, spędzają ten dzień w szczególnej bliskości i świadomości, że Jezus jest wśród nich obecny – dodaje duszpasterz. Nie bez znaczenia jest też radość wędrowania do kościoła z rozświetlonymi lampionami.

– Wieś też ulega przeobrażeniom. Zacierają się różnice między wsią a miastem w sposobie życia, także w kwestiach wiary i tradycji uważa duszpasterz rolników archidiecezji częstochowskiej. Wciąż jednak  znaczna część ludzi głęboko i świadomie przeżywa swoją religijność, odpowiadając na adwentowe wezwanie Kościoła do czuwania i nawrócenia.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *