Rośliny miododajne – dopłaty za działania proekologiczne

Ekoschematy to wchodzące raźnym krokiem na wieś działania prośrodowiskowe, za które gospodarze w nowym PROW otrzymają dopłaty. Stanowią one wg założeń aż 30 % dopłat bezpośrednich. Rośliny miododajne i dopłaty z nimi związane znajdują się wśród nowych upraw przewidzianych do realizacji od przyszłego roku. Czy zainteresują one polskich rolników?

W dużym skrócie za obszary proekologiczne uznaje się grunty ugorowane z roślinami miododajnymi, na których w okresie od dnia 1 stycznia do dnia 30 września danego roku nie jest prowadzona produkcja rolna. Grunty te mogą zostać utworzone przez wysianie mieszanki składającej się z co najmniej dwóch gatunków roślin miododajnych objętych wykazem.

Reklama

Zalety i wady uprawy roślin miododajnych

Dobrą wiadomością jest to, że za rośliny miododajne są niemałe dopłaty. O ważnej roli pszczół i innych owadów zapylających nie trzeba już chyba nikogo przekonywać. Rośliny miododajne mają wzmocnić populacje owadów zapylających, przyczyniających się do wzrostu plonów innych roślin uprawnych.

 

Poza tym uprawy te w założeniu zapewniają odpoczynek glebie. Związane to jest z zakazem stosowania nawozów i środków ochrony roślin. Niestety są też ujemne skutki uprawy tych roślin. Niektóre z roślin miododajnych po likwidacji plantacji przyjmują rolę uciążliwych chwastów stanowiących zagrożenie dla następujących po nich upraw. Biorąc pod uwagę tę okoliczność, warto przed wysiewem poznać biologię tych roślin.

Prawdę powiedziawszy zachętą do uprawy roślin miododajnych jest kwota przeznaczona na te uprawy. W ramach ekoschematów na rośliny miododajne proponuje się dopłaty w wysokości 1198 zł/ha. Wsparciem obejmuje się ok. 3000 hektarów. Niestety wydaje się, że jest to zbyt mała powierzchnia, aby z tego programu mogła skorzystać większa liczba rolników.

Lista gatunków roślin miododajnych

Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa proponuje listę najpopularniejszych gatunków roślin miododajnych zalecanych do stosowania w mieszankach. Są to rośliny miododajne typowo uprawne i należą do nich:

  • facelia błękitna,
  • gorczyca jasna,
  • gryka zwyczajna,
  • komonica zwyczajna,
  • koniczyny z wyłączeniem koniczyny odstającej,
  • lucerny,
  • nostrzyk biały,
  • rzodkiew oleista,
  • słonecznik zwyczajny,
  • sparceta piaskowa,
  • sparceta siewna,
  • wyka kosmata.

Rośliny miododajne – jakie dopłaty dla rolnika?

Pszczelarze z pewnością wiedzą, że wśród wymienionych roślin największą wydajnością miodową charakteryzuje się nostrzyk biały – do 678 kg/ha, facelia błękitna – do 502 kg/ha oraz gryka zwyczajna – do 494 kg/ha.

Podsumowując, można zauważyć, że kierunek proekologiczny lansowany już od jakiegoś czasu staje się od przyszłego rozdania PROW obowiązującą normą. Jeśli nie zajdą istotne zmiany w WPR rolnicy muszą po prostu wziąć to pod uwagę przy planowaniu produkcji. Warto także wspomnieć, że zakazuje się stosowania środków ochrony roślin na gruntach ugorowanych, na których uprawiane są rośliny miododajne. Od przestrzegania tych wymogów uzależnia się dopłaty.

To dobra informacja, że za rośliny miododajne są niemałe dopłaty. Na obszarach gruntów ugorowanych z roślinami miododajnymi można stawiać ule, co stwarza dodatkowe możliwości dla rolników decydujących się na ten rodzaj ekoschematu.

Czytaj także: Czy są dopłaty do facelii? PZPRZ zabiega o zmianę ustawy

Google NewsObserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze
  1. Michał pisze:

    Wspaniała rozwalą cenę i tyle z tego będzie… O doplat do niczego a normalne ceny skupu skupach!!!

  2. Bubki pisze:

    No bo teraz do facelii błękitnej ,czy gorczycy jest dopłata niższa niżeli do żyta

  3. Arturino pisze:

    Trochę zawężona lista roślin miododajnych
    Znakomite pożytki to np . Ogorecznik ,przegorzan ,nagietek , lawenda, lofant, przetacznik,pszczelnik moldawski, mieta , zmijowiec i wiele innych a takze niektore ziola uprawne.
    Ale ważne , że jest jakiś postęp i „ewolucja „następuje.
    Chrońmy też ekosystemu istniejące- korytarze wzdłuż rowów i cieków wodnych, remizy sródpolne, krzaki, laski i oczka wodne.

  4. Teresa pisze:

    Proszę o dokładne podawanie informacji np termin do którego mamy utrzymać rośliny motylkowe bez koszenia itp. jest do 31 08.wg MRiRW a nie jak w artykule do 30,09 a szacowane wsparcie podstawowe to 269,21Euro /ha.