Rośliny po siewie: co im zagraża?

Rośliny po siewie potrzebują odpowiedniej temperatury powietrza, występującej razem z optymalnymi dla nich warunkami atmosferycznymi. Jednak w tej fazie rośliny są narażone na znaczną ilość stresów – nie tylko tych biotycznych, ale również abiotycznych.

Niekorzystne warunki pogodowe mogą przyczynić się do wydłużenia siania ziaren zbóż (co miało miejsce chociażby w tym roku). Znaczne wahania temperatur, a także w wielu przypadkach niewystarczająco nagrzana ziemia powodują nie tylko mało sprzyjające warunki do tego, by rośliny po siewie rozpoczęły kiełkować, ale co za tym idzie również dalszego prawidłowego rozwój i wzrostu siewek. W konsekwencji może się to przyczynić do utracenia zaplanowanej obsady roślin.

rośliny po siewie

Co zagraża roślinom po siewie?

Duży wpływ na uszkodzenie kiełków i korzeni zarodkowych mogą wywierać stosunkowo niskie temperatury powietrza. Stopień obrażeń w tym obszarze przede wszystkim uzależniony jest od długości czasu przebywania kiełkującego nasiona w zimnej warstwie gruntu. Badania pokazują, że największe oddziaływanie na kiełkujące ziarna mają pierwsze godziny od momentu zasiana. W przypadku, kiedy ciepłolubne ziarniaki nasiąkną zimną wodą większa część roślin uprawnych może się niewłaściwie się rozwijać. Niezwykle istotną rzeczą jest to, że uszkodzenia powstałe na skutek niskich temperatur są praktycznie nieodwracalne. Przyczynić się to może do znacznego spadku plonu. Na rośliny po siewie (w fazie wschodów) niekorzystnie również wpłyną gwałtowne oraz intensywne deszcze, które nie tylko zaskorupiają glebę, ale także utrudniają przebicie się przez nią siewek.

Niskie temperatury sprzyjają również zakażeniu roślin uprawnych przez choroby zgorzelowe, które powodowane są przez grzyby z rodzaju Pythium bądź Fusarium. W fazie kiełkowania oraz wschodów zagrożeniem mogą stać się szkodniki. W tym czasie ziarna może uszkadzać śmietka kiełkówka, a także w późniejszym okresie drutowce i pędraki. Zniszczenia na polach uprawnych mogą powodować również ptaki, wydziobujące młode siewki, oraz zwierzęta leśne, głównie dziki.

 

Zobacz również: Mocno opóźniony termin siewu

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *