Jakie rośliny na późny międzyplon ścierniskowy?
Zaledwie 10 dni zostało aby wysiać zadeklarowany we wniosku o dopłaty bezpośrednie międzyplon ścierniskowy. Jakie rośliny warto wysiać na późny międzyplon?
– Warunki w tym roku są szczególne i wielu rolników jeszcze teraz sprząta zboże z pola – mówi Maria Kamecka, doradca rolny z Turku z Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu. – W wielu miejscach międzyplon będzie siany na ostatnią chwilę.
Aby dotrzymać obowiązujących terminów należy międzyplon ścierniskowy wysiać najpóźniej 20 sierpnia i utrzymać na polu co najmniej do 1 października.
Chyba najpopularniejszą rośliną wysiewaną na międzyplon ścierniskowy jest gorczyca. Ma same zalety: jest tania i rośnie szybko. Inne popularne rośliny wysiewane w międzyplonie ścierniskowym to: łubin, seradela, facelia, wyka, peluszka, słonecznik, bobik. Które wybrać na późno wysiewany międzyplon?
– Przy późnym siewie najlepiej udające się 3 rośliny to: gorczyca, rzodkiew oleista i facelia – mówi Maria Kamecka. – W celu spełnienia obowiązku w ramach obszarów proekologicznych (obszarów EFA) należy stworzyć międzyplon ścierniskowy składający się z 2 gatunków roślin, z następujących grup roślin uprawnych: zbóż, oleistych, pastewnych, bobowatych drobnonasiennych, bobowatych grubonasiennych oraz miododajnych. Należy pamiętać, że mieszanka uprawiana jako międzyplon, na tej samej działce rolnej, nie może być następnie uprawiana jako plon główny w roku następującym po roku jej wysiania. Zakaz ten nie dotyczy poszczególnych gatunków, z których utworzona została mieszanka.
O czym należy jeszcze pamiętać?
– Należy kierować się jednak tym, aby międzyplon był uprawiany w miarę możliwości oszczędnie, czyli aby nakłady były jak najniższe – dodaje Maria Kamecka. – Wysiewając mieszanki, mamy większą gwarancję plonowania. W sytuacji, gdy warunki będą niesprzyjające dla jednego gatunku, drugi przetrwa. Można skorzystać również z gotowych mieszanek oferowanych przez firmy nasienne.
To, jakie rośliny wybierzemy zależy także od rodzaju gleby, gdzie będziemy wysiewać międzyplon. Jakie mieszanki specjaliści polecają na lekkie, a jakie na zasobne w minerały? – o tym jutro.
Przeczytaj również: