Rosnące ceny nawozów podbiją ceny żywności. Sprawdź!

Rosnące ceny nawozów pociągną za sobą negatywne skutki, które odczujemy wszyscy. Ocenę tego, jaki wpływ będą miały wysokie ceny nawozów na ceny żywności w Polsce przedstawili analitycy Credit Agricole. Czy czekają nas drastyczne podwyżki i wstrzymanie eksportu nawozów przez Chiny? Sprawdźmy!
Wpływ rosnących cen nawozów na ceny żywności w Polsce przeanalizowali specjaliści z Credit Agricole. Swoje uwagi i spostrzeżenia przedstawili w Tygodniku ekonomicznym Makromapa.
Spis treści
Rosnące ceny nawozów 2021 – Chiny ograniczą eksport nawozów?
Eksperci Credit Agricole w opracowaniu Makromapa przypominają, że obserwowany gwałtowny wzrost cen nawozów ma charakter globalny. Indeks światowych cen nawozów publikowany przez Bank Światowy na przestrzeni stycznia – września 2021 zwiększył się o 56,1 proc. Jak powszechnie wiadomo, główną przyczyną podwyżek cen za nawozy mineralne są wysokie ceny gazu ziemnego.
Rosnące ceny nawozów wynikają również z czynników politycznych. Np. ceny za nawozy potasowe znajdują się pod wpływem sankcji nałożonych przez UE i USA na Białoruś. Oprócz tego, coraz więcej mówi się o ograniczeniu eksportu nawozów przez Chiny w celu stabilizacji cen na rynku wewnętrznym.
Ceny nawozów i żywności – jakie są prognozy?
Analitycy z Credit Agricole przekonują że rosnące ceny nawozów przyczynią się do wzrostu cen żywności w kolejnych miesiącach. Ma to dotyczyć wszystkich podstawowych produktów żywnościowych: pieczywa, mięsa, oleju, tłuszczów, produktów mlecznych a także jaj.
Według prognoz ekspertów z Credit Agricole wzrost cen nastąpi we wszystkich głównych kategoriach żywnościowych, poza napojami.
– Jest to spójne z oceną, że szok nawozowy będzie miał wpływ zarówno na ceny produkcji roślinnej jak i zwierzęcej. W konsekwencji znajdzie on odzwierciedlenie we wszystkich głównych kategoriach żywnościowych – informują eksperci Credit Agricole.
Po czym dodają: – Dynamika cen żywności i napojów bezalkoholowych zwiększy się w 2022 r. do 4,4% r/r wobec 2,8% w 2021 r.
Rosnące ceny nawozów będą miały więc decydujący wpływ na zwiększenie dynamiki cen za żywość w 2022 r. w porównaniu z 2021 r. Analitycy przypuszczają również, że ceny nawozów 2021 w kolejnych miesiącach spadną. Jak podkreślają jednak poziom cen będzie nadal kształtować się na wysokim poziomie.
Przeczytaj również: Wzrost cen mleka i masła
Źródło: Credit Agricole
Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.
