Rosnące koszty paszy – jak je obniżyć?
Koszty pasz w produkcji trzody chlewnej wzrosły w przypadku prawie wszystkich składowych. Dlatego wielu producentów zastanawia się co zrobić, aby skutecznie obniżyć koszty żywienia związane z tuczem?
Ceny pasz związane z tuczem to ilość kilogramów paszy zjedzonej na uzyskanie kilograma przyrostu. Jednym ze sposobów jest obniżenie masy ubojowej (jeśli to możliwe).
Spis treści
Koszty paszy a współczynnik konwersji
Ilość paszy spożywanej przez zwierzę, która może zostać przekształcona w jeden kilogram żywej wagi składa się na współczynnik konwersji paszy (FCR). Wzrasta ona liniowo wraz ze wzrostem masy ciała i wieku świń. Innymi słowy wzrost konwersji paszy wrasta wraz z masą ciała. Po osiągnięciu ok. 80 kg u tucznika zwiększa się odkładanie tłuszczu. Czyli wzrasta grubości słoniny w stosunku do przyrostu tkanki mięśniowej. Przyrost masy ciała świń jest mniejszy, ponieważ tłuszcz jest lżejszy od mięśni. Jeśli masa końcowa zwierząt będzie wynosić ok. 115 kg, a nie 125-130 kg wpłynie to obniżenie konwersji paszy i zmniejsza koszty żywienia.
Oszczędności w żywieniu knurów
FCR jest znacznie wyższy u kurków, niż u loszek. Jest to bowiem spowodowane niższym dziennym przyrostem masy mięśniowej samców, jak również wyższym (przy karmieniu do woli) pobraniem paszy. Można zatem rozważyć ograniczenie spożycia paszy u knurków do 80% do woli, do masy ciała 75 kg. Ograniczenie to może być równoznaczne ze zmniejszeniem ilości paszy. Zabieg ten może wywołać stres u zwierząt (mniejsze wypełnienie przewodu pokarmowego). Wiąże się ze zmniejszeniem energii netto w paszy i znacznie zwiększoną ilością błonnika ulegającego fermentacji. Dlatego pasza dla knurków może być skomponowana z niższą standardową strawnością jelitową (SID) lizyny i energii netto w porównaniu z paszą dla loszek.
Skład paszy wpływa na koszty żywienia
W zależności od rynku, oprócz obniżenia energii netto i lizyny SID w końcowej fazie tuczu, skład paszy będzie jednym z głównych czynników wpływających na koszty paszy. Krytyczne spojrzenie na jakość składników odżywczych, poziom białka surowego i aminokwasów oraz stosowanie pasz o atrakcyjnej cenie, może pomóc obniżyć koszty żywienia w przeliczeniu na kilogram wyprodukowanej wieprzowiny. Aby to zrobić, bardzo ważne jest kontrolowanie składu paszy i jej zmienności analitycznej.
Zmniejszenie zmienności białka surowego w gotowej paszy poprzez dokładną analizę zawartości białka surowego w paszach (paszach bogatych w białko ) pomoże zmniejszyć ilość podawanego białka. Pozwoli tym samym kontrolować koszty paszy. Jednak zabieg ten obarczony jest ścisłą kontrolą parametrów produkcyjnych i zdrowia zwierząt. Jest to konieczne, aby osiągnąć tzw. ,,margines bezpieczeństwa” przy wprowadzaniu tego zabiegu w chlewni.
Przegląd paszy pod kątem dodatków
Znaczna część kosztów w produkcji pasz pochodzi z wprowadzenia dodatków paszowych do receptury dla świń. Dlatego można przeprowadzić staranny przegląd paszy pod kątem tych dodatków. Poprzez analizę wyników produkcyjnych sprawdźmy w jaki sposób są skuteczne w produkcji i w jakim okresie. W ten sposób możemy wykluczyć dodatek o podobnej skuteczności działania w tej samej recepturze. Rezygnacja z premiksów witaminowo-mineralnych, jak pokazują badania, jest jedynie możliwa w ostatnim miesiącu tuczu przed ubojem. Nie wpływa na obniżenie przyrostów dobowych świń i wydłużenie okresu tuczu.
Granulowanie paszy zmniejsza straty paszy i poprawia wykorzystanie składników odżywczych. Jednak należy pamiętać, że zbyt drobne mielenie może negatywnie wpłynąć na zdrowie jelit.
Fitaza jako sposób na niższe koszty
Stosowanie fitazy jest ważne z ekonomicznego punktu widzenia i zmniejsza koszty żywienia. Wynika to z tego, że fosfor w diecie świń, który normalnie jest „uwięziony”, jest swobodnie dostępny do strawienia. Zmniejsza to ilość fosforu nieorganicznego potrzebnego do zaspokojenia zapotrzebowania świni na ten składnik. Fitaza może również zwiększyć dostępność innych składników odżywczych w diecie poprzez wyeliminowanie negatywnego wpływu kwasu fitynowego („uwięzionego” lub niedostępnego z fosforu znajdującego się w diecie).
Koszty paszy a styl żywienia
Świnie wykorzystujące więcej składników odżywczych w dawce żywieniowej, mogą zjadać mniej paszy. Przekłada się to na jej wydajność. Ponadto lepsze wykorzystanie paszy zmniejsza zawartość składników odżywczych w powstałym oborniku. Obniża poprzez to ich ilość w składowanych odpadach. Z tego wynika obniżenie emisji gazów uwalnianych do środowiska.
Stosowanie naturalnych kwasów organicznych do pasz dla prosiąt wpłynie na szybsze przystosowanie się przewodu pokarmowego do diety świń dorosłych. Dodatek kwasów organicznych np. kwasu mlekowego (fermentowane produkty mleczne) przełoży się na większą strawność paszy w późniejszym etapie produkcji. Będzie też zapobiegać problemom związanym z trawieniem. Zabieg ten może poprawić zdrowotność świń odsadzonych i zminimalizować problemy zdrowotne na poziomie układu pokarmowego i poprawić rentowność.
Omówiono wybrane strategie obniżenia kosztów paszy/kg wyprodukowanej wieprzowiny. Istnieje kilka możliwości w produkcji, które można zmieniać lub modyfikować w obrębie kompleksowego żywienia świń. Wszelkie modyfikacje powinny na koniec być podsumowane rzetelną kalkulacją, aby sprawdzić czy dany zabieg będzie przekładał się na obniżenie kosztów produkcji i nie wpłynie negatywnie na zdrowie, dobrostan świń oraz parametry produkcyjne.
Kategoria | żywienie świń |
Problematyka | koszty żywienia |
Słowa kluczowe | koszt paszy, produkcja, premiksy, dodatki |