Rozmowy międzyresortowe z Ukrainą. Czy osiągnięto porozumienie?
W ostatnim tygodniu marca 2024 r. trwały rozmowy międzyresortowe z Ukrainą. W kancelarii Prezesa Rady Ministrów premierzy Polski i Ukrainy dyskutowali m.in. o rolnictwie i sytuacji na granicy. Z kolei w siedzibie MRiRW ministrowie rolnictwa z obu krajów omawiali możliwości uregulowania zasad handlu produktami rolno-spożywczymi. Sprawdzamy, czy udało się osiągnąć porozumienie w najbardziej problematycznych kwestiach?
Czy międzyresortowe rozmowy z Ukrainą przyniosły oczekiwane rezultaty? Rozstrzygnięto sporne kwestie? Jakie są uzgodnienia i efekty rozmów? Sprawdzamy, co na ten temat piszą ogólnokrajowe media.
Spis treści
Kto uczestniczył w bilateralnych spotkaniach?
Międzyresortowe rozmowy z Ukrainą miały miejsce w ostatnim tygodniu marca br. Podczas spotkania w kancelarii Prezesa Rady Ministrów spotkali się premierzy Donald Tusk i Denys Szmyhal. W rozmowach uczestniczyli również przedstawiciele polskich resortów infrastruktury, funduszy, rozwoju, finansów, aktywów państwowych oraz rolnictwa.
Z kolei w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyło się spotkanie szefa tego resortu Czesława Siekierskiego z jego ukraińskim odpowiednikiem Mykołą Solskim. W tych rozmowach uczestniczyli także: wiceminister Michał Kołodziejczak, ukraiński wiceminister polityki rolnej Markijan Dmytrasewicz i tamtejszy wiceminister gospodarki Taras Kaczka. Obecni byli również przedstawiciele polskich i ukraińskich organizacji rolniczych. Wśród reprezentacji polskich rolników byli m.in. przedstawiciele: Izby Zbożowo-Paszowej, Stowarzyszenia Oszukana Wieś, Izb Rolniczych, Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych, Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego czy Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych.
Międzyresortowe rozmowy z Ukrainą. O czym dyskutowano?
Rozmowy w kancelarii premiera dotyczyły przede wszystkim rolnictwa i sytuacji na granicy ukraińsko-polskiej, a także m.in. wsparcia Ukrainy podczas trwającej w tym kraju wojny. Zaś w ministerstwie rolnictwa strony dyskutowały o warunkach kontynuacji wspólnego handlu produktami rolnymi. Mówiono również m.in. o umowie liberalizującej handel UE-Ukraina, udziale polskich firm w odbudowie Ukrainy, integracji tego państwa z UE. Wśród poruszanych spraw znalazła się także sporna kwestia tranzytu ukraińskich towarów przez Polskę.
Jakie rezultaty rozmów z Ukrainą?
Po czwartkowym spotkaniu w kancelarii premiera odbyła się konferencja prasowa, podczas której premierzy Donald Tusk i Denys Szmyhal podsumowali rozmowy. Z wypowiedzi obu premierów wynika, że Polska nadal będzie wspierać Ukrainę w sprawach obrony przed rosyjską agresją.
Co z handlem produktami rolnymi?
Nie osiągnięto natomiast kompromisu w kwestiach handlu towarami rolnymi. Chociaż zdaniem premiera Tuska w sprawie rolnictwa posunęliśmy się do przodu, ponieważ to z polskiej inicjatywy KE wprowadza zaporowe cła w handlu zbożami z Rosją i Białorusią.
Polskę i Ukrainę łączy wyjątkowe partnerstwo. Będziemy dążyć do znalezienia długoterminowych rozwiązań dzielących nas obecnie wyzwań — napisali we wspólnym oświadczeniu premierzy Donald Tuska i Denys Szmyhal.
Wspólna kontrola celna na granicy polsko-ukraińskiej
Ukraina i Polska uzgodniły ponadto tekst porozumienia w sprawie konieczności wprowadzenia wspólnej kontroli celnej na granicy.
Mamy porozumienia wstępne i projekt porozumienia w sprawie konieczności wprowadzenia wspólnej kontroli na przejściach granicznych i wdrożenia projektu wymiany informacji celnych. Czekamy na zgodę Komisji Europejskiej. Wspólnie uzgodniliśmy tekst takiego porozumienia, obecnie jest on weryfikowany przez Komisję Europejską, mam nadzieję, że w najbliższej przyszłości uda nam się podpisać to porozumienie — powiedział Denys Szmyhal.
Dodał, że wspólne plany Ukrainy i Polski obejmują także budowę nowych punktów kontrolnych i rozbudowę już istniejących.
Częściowe porozumienie?
Z kolei po rozmowach przedstawicieli resortów rolnictwa Ukraińskie Stowarzyszenie Zbożowe (Ukrainian Grain Association) poinformowało w czwartek po południu we wpisie na portalu społecznościowym X, że osiągnięto porozumienie w sprawie wwozu do Polski owoców i miodu z Ukrainy. Nie osiągnięto natomiast porozumienia w innych ważnych kwestiach.
UGA dziękuje Ministrowi Rolnictwa Panu Siekierskiemu i uczestnikom spotkania za konstruktywną pracę. Osiągnięto kompromis w sprawie owoców i miodu. Oczywiście były trudności (…) Tym razem nie osiągnięto porozumienia w innych problematycznych kwestiach współpracy dwustronnej. Jesteśmy jednak pewni, że Ukraina i Polska będą w stanie rozwiązać wszystkie problemy, niezależnie od tego, jak trudne mogą się one wydawać — czytamy we wpisie Ukraińskiego Stowarzyszenia Zbożowego na portalu X.
Najważniejsza kwestia pozostaje nierozwiązana
W rozmowach na szczycie Polska-Ukraina niestety nie udało się osiągnąć rozstrzygnięć w najważniejszych sprawach handlowych. Jedna z najważniejszych kwestii, tj. sprawa tranzytu produktów rolnych, a więc również związane z nią blokady granicy polsko-ukraińskiej, pozostaje nierozwiązana.
Międzyresortowe rozmowy z Ukrainą będą kontynuowane
Jak zapowiedziano, rozmowy będą kontynuowane w poświątecznym tygodniu. Bowiem obie strony szukają rozwiązań w kwestiach ilościowych importu oraz tranzytu produktów rolnych. Trwają m.in. uzgodnienia w sprawie uregulowania przewozów, które ochronią polskich przewoźników przed nadmierną konkurencją. Przedstawiciele stowarzyszeń i ministerstw obu krajów będą rozmawiać w przyszłym tygodniu także o eksporcie cukru. Z kolei trójstronna grupa robocza Ukraina-Litwa-Polska w Wilnie zamierza rozwiązać kwestię eksportu malin.
MRiRW nie zamieściło jeszcze oficjalnego komunikatu
Niestety, na stronach rządowych nie ma jeszcze oficjalnego komunikatu na temat rezultatów spotkań w ministerstwie rolnictwa i międzyresortowych rozmów z Ukrainą. Informacje dotyczące dotychczasowych efektów przeprowadzonych rozmów przekazujemy na podstawie komunikatów mediów ogólnokrajowych niezwiązanych z rolnictwem oraz informacji na ukraińskich portalach.
Źródła: tvp.info, onet.pl., dorzeczy.pl, delo.ua, ukragroconsult.com
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!