Rozmowy ministrów o reformie WPR – co z nich wynika?
W piątek 19 czerwca br. odbyło się spotkanie ministrów rolnictwa państw Grupy Wyszehradzkiej poszerzonej o Bułgarię, Rumunię, Słowenię i Chorwację. Prowadzono wówczas rozmowy ministrów o reformie WPR, która dotyczy przede wszystkim Europejskiego Zielonego Ładu i wyrównania płatności bezpośrednich.
Spis treści
Najważniejszy cel – zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego i wyrównanie dopłat
Podczas spotkania minister Ardanowski podkreślał, że: – Nie można zakładać, że zmniejszymy produkcję żywności w Europie. Jest to ważny cel do spełnienia, a oprócz tego Polska podczas prowadzonych negocjacji chce osiągnąć odpowiedni poziom budżetu na WPR.
Priorytetową sprawą jest również wyrównanie płatności bezpośrednich, do poziomu jaki posiadają inne kraje europejskie. W tym przypadku ważne są także dochody rolników, na co zwrócił uwagę szef resortu rolnictwa: – Musimy brać też pod uwagę dochody rolników w UE. Musimy mieć pewność, że wprowadzanie nowych strategii nie spowoduje spadku tych dochodów.
Rozmowy ministrów o reformie WPR – nieuczciwe praktyki handlowe wpłynęły na rolnictwo w czasie epidemii
W czasie epidemii niektóre supermarkety wykorzystując sytuację jeszcze dobitniej prowadziły nieuczciwe praktyki wobec konsumentów i rolników. Wspominaliśmy o tym w artykule Postępowanie UOKiK przeciwko Biedronce – błędy w oznakowaniu owoców i warzyw.
W takich przypadkach należy ujednolicić zasady i procedury prawa żywnościowego w państwach UE.
W związku z kryzysem powstałym przez COVID-19 należy rozszerzyć wsparcie skierowane na kolejne rynki (zwłaszcza rynek drobiu i wieprzowiny). Ponadto, rozmowy ministrów o reformie WPR dotyczyły podwyższenia stawek za dopłaty do prywatnego przechowywania, aby poprawić sytuację na rynkach borykających się z kryzysem.
Wnioski dotyczące Zielonego Ładu i przejęcie przez Polskę prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej
Na koniec ministrowie uzgodnili Wspólną Deklarację w sprawie reformy WPR. Porusza ona kwestie dotyczące Europejskiego Zielonego Ładu, Strategii ,,Od pola do stołu” i bioróżnorodności w odniesieniu do epidemii COVID-19. Ministrowie podkreślili w niej znaczenie silnej i odpowiednio finansowanej WPR dla zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego krajów UE.
Rozmowy ministrów zakończyły się przejęciem prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej przez Polskę od Republiki Czeskiej, która oficjalnie rozpocznie się 1 lipca br. i potrwa przez rok. Motywem przewodnim będzie wówczas odbudowa życia gospodarczego i społecznego po kryzysie wywołanym pandemią COVID-19.
Cały przebieg rozmów z ministrami rolnictwa w sprawie reformy WPR można znaleźć na stronie MRiRW.
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!