Jak rozpoznać wzdęcie żwacza?

Niewłaściwe żywienie krów mlecznych może powodować nie tylko spadek ich wydajności, ale też prowadzić do wielu chorób metabolicznych. Jedną z nich jest wzdęcie żwacza, które może pojawić się zarówno u krów żywiących się na pastwisku, jak i tych karmionych w oborze przy stole paszowym.

Wzdęcia żwacza występują dosyć często, jednak nigdy nie należy ich bagatelizować, gdyż mogą doprowadzić nawet do padnięcia zwierzęcia. Najczęściej dolegliwości pojawiają się w wyniku nieprawidłowego żywienia.

Bardzo często kiszonki nie są zabezpieczone przed słońcem czy wilgocią i psują się bardzo szybko. Podawanie ich zwierzętom to po prostu proszenie się o problemy.

Robert, rolnik spod Dobrego Miasta

– Wzdęcia mogą być spowodowane przez łatwo fermentujące pasze, szczególnie z młodych roślin motylkowych. Podobnie jest w przypadku wypasania zwierząt na podmokłym terenie, na którym rośnie sporo koniczyny – mówi pan Robert, rolnik spod Dobrego Miasta. – Duzym problemem są też zagrzane, spleśniałe czy źle przygotowane kiszonki. Bardzo często kiszonki nie są zabezpieczone przed słońcem czy wilgocią i psują się bardzo szybko. Podawanie ich zwierzętom to po prostu proszenie się o problemy.

Jak rozpoznać wzdęcie żwacza? Podstawą jest obserwowanie krów i reagowanie na każde zmiany ich zachowania. W przypadku wzdęć zwierzęta stają się osowiałe, niechętnie pobierają paszę lub przestają ją pobierać, niezbyt chętnie się poruszają, często stoją z mocno rozstawionymi kończynami. Widoczne są też mocno napięte powłoki brzuszne. W cięższych przypadkach krowy porykują, wyciągają szyję i język, mają problemy z oddychaniem. W takiej sytuacji wymagają natychmiastowej reakcji i leczenia, gdyż objawy samoistnie nie ustąpią.

 

Nie przegap:

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4 / 5. Liczba głosów 4

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Udowodnione wyższe plony!Kup teraz Inwestuj w plon

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *