Rynek borówki amerykańskiej 2022
Handel borówką wysoką w Europie i reszcie świata rozwija się w ogromnym tempie. Areał tego gatunku, produkcja i konsumpcja borówek na całym świecie jest imponująca. Rynek borówki amerykańskiej 2022, pomimo niesprzyjających warunków pogodowych na wczesnych i finalnych etapach produkcji owoców — zwyżkuje. Sprawdźmy, kto zarabia na borówce.
Rynek borówki amerykańskiej 2022 boryka się ze sporymi kłopotami praktycznie we wszystkich tradycyjnych rejonach produkcji borówek wysokich na świecie.
Spis treści
Pogoda i deficyt siły roboczej a rynek borówki amerykańskiej 2022
Ameryka, Australia, Azja, Afryka
Praktycznie każdy kontynent, na którym produkuje się borówkę wysoką (powszechna popularna nazwa to borówka amerykańska), boryka się w tym sezonie z różnymi problemami. Nigdzie tak właściwie nie jest rewelacyjnie.
- Ameryka Północna miała problem z frachtem i możliwością szybkiego transportu owoców na rynki USA czy Europy.
- Australijscy producenci stracili 10% upraw w całym kraju z na skutek ulewnych deszczy i powodzi.
- W RPA konflikt wywołały malejące zyskami z produkcji borówek będące efektem trudnego sezonu 2021 w produkcji borówki.
Właściwie tylko z Azji, dokładniej z Chin, będących największym na świecie producentem borówki, nie docierają informacje odnośnie niepowodzeń w uprawie. Przy czym można się spodziewać, że skoro aura nie sprzyjała wzrostowi innych gatunków sadowniczych (czereśni, jabłek), to dosięgła także borówki.
Produkcja borówki amerykańskiej w Europie
Tymczasem europejscy producenci zostali doświadczeni zarówno przez aurę, jak i sytuację geopolityczną.
- We Włoszech, Belgii, Francji wiosenne mrozy, gradobicia, panujące teraz upały i niedobór wody ograniczyły znacznie plon. Poza tym wielu tamtejszych sadowników ma ogromny problem z pozyskaniem pracowników sezonowych do zbioru owoców. Czereśnie zostają na drzewach. Rodzą się obawy, że gruszek nie będzie miał kto zbierać. Dlatego też rozwiązaniem pozostaje mechanizacja.
- W wielkiej Brytanii właśnie deficyt pracowników sezonowych spowodował opóźnienie sezonu zbioru, przez co jakość części owoców zmalała.
- W Polsce fala upałów, która nadciągnęła na przełomie czerwca i lipca oraz kolejna utrzymująca się od 19 lipca przyspieszyły dojrzewanie owoców.
Mimo to globalny rynek borówki amerykańskiej wygląda ogólnie pozytywnie.
Czytaj: Borówka wysoka — wzrasta powierzchnia, podaż, konsumpcja
Sezon borówki amerykańskiej 2022 w Europie
W telegraficznym skupie tak prezentuje się europejski rynek borówki amerykańskiej z głównymi graczami.
Belgia
Sezon borówkowy 2022 rozpoczęto dwa tygodnie wcześniej niż w zeszłym roku. Popyt na owoce jest duży. Producenci oceniają, że mimo mrozów i suszy w marcu borówki mają świetną jakość. Co cieszy tamtejszych plantatorów — to cena na akceptowalnym poziomie. Mają oni nadzieję, że taka utrzyma się przez cały sezon. Ponadto w Belgii areał ekologicznej borówki stale się zwiększa. Teraz stanowi 20% całkowitej ilości uprawianych jagód.
Hiszpania
Sezon trwa praktycznie nieprzerwanie od kilku miesięcy. Przy czym, o ile jeszcze w czerwcu ceny borówki amerykańskiej satysfakcjonowały tamtejszych producentów, o tyle późniejszy nadmiar owoców wpłynął na znaczny zjazd. Ale właściwie Hiszpanie sprzedali już ponad 95% całkowitej produkcji. W tym sezonie wielkość sprzedaży jest o ponad 20% niż przed rokiem i wynosi 59,1 tys. ton. Jest to największy wzrost produkcji wśród owoców jagodowych. Jednak średnia cena sprzedaży spadła o 18% w porównaniu z tą z 2021 r. Według ekspertów branżowych to właśnie spadek ceny stymuluje wzrost konsumpcji.
Holandia
Pod koniec czerwca rozpoczęły się zbiory borówki w Holandii. Sezon wystartował w sprzyjających warunkach, więc wszystko wskazuje na to, że może być udany dla tamtejszych producentów.
Francja
Z opóźnieniem, bo dopiero pod koniec czerwca 2022 trafiły na francuski rynek borówki z lokalnej produkcji. Przyczyną tego czasowego poślizgu podaży owoców rodzimej produkcji był mróz, który wystąpił na południowym zachodzie kraju na początku kwietnia. W jego efekcie rozpoczęcie dojrzewania jagód rozpoczęło się około 3 tygodnie później, niż w sezonie bez takich anomalii pogodowych. Ale w przeciwieństwie do poprzedniego sezonu zbiory wyglądają dobrze pod względem produkcji brutto. Jeśli chodzi o jakość, w tej chwili jest zadowalająca. Generalnie rynek borówki we Francji nadal się rozwija, a zapotrzebowanie na nią stale rośnie.
Niemcy
Z końcem czerwca, tj. od 25. tygodnia roku 2022 w sklepach pojawiły się lokalne jagody spod tuneli. Ale już trafiają do sprzedaży jagody wczesnych odmian z upraw polowych. Jak dotąd ceny produktów kształtują się nieco poniżej ubiegłorocznych poziomów, mimo że koszty produkcji nadal rosną.
Polski rynek borówki amerykańskiej 2022
Utrzymujące się długo wiosenne chłody opóźniły rozpoczęcie wegetacji. Mimo to kwitnienie przebiegało całkiem nieźle. Niestety ochłodzenie w kolejnych tygodniach
sprawiło, że nieźle zapowiadające się plony zredukował opad owoców. Dużo łagodniej wegetację przechodziły rośliny pod osłonami. Pod koniec kwietnia na rynku pojawiły się właśnie polskie owoce spod osłon. Obecnie z dnia na dzień podaż rośnie, gdyż trafiają na rynek owoce wczesnych odmian z upraw polowych. Ich jakość jest świetna.
Powierzchnia uprawy borówki w Polsce wzrasta rok do roku. Szacuje się, że w 2021 r. areał powiększył się o 20%,w porównaniu z 202 r.
Więcej: Borówka amerykańska w Polsce — powierzchnia, produkcja, konsumpcja i eksport
Serbia
Serbskie owoce trafiają na zachodnioeuropejskie rynki. Konsumenci zwracają uwagę na wysoką jakość serbskich jagód — jędrność, chrupkość i dobry smak.
Ukraina
Szczyt sezonu borówkowego na Ukrainie przypada na koniec lipca. W tym okresie podaż tej jagody z lokalnych gospodarstw nadal rośnie, a ceny borówki spadają trzeci tydzień z rzędu. Wynika to ze wzrostu podaży tej jagody, gdyż intensywne zbiory odbywają się niemal we wszystkich regionach kraju. W 3. dekadzie lipca 2022 ceny borówek na Ukrainie są średnio o 15% niższe niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Jednocześnie ogrodnicy nie wykluczają, że będą zmuszeni do dalszego ustępowania cen, ponieważ podaż tej jagody na rynku nadal rośnie, ale popyt niestety jest niewielki.
Włochy
Upał panujący we Włoszech i towarzyszący mu deficyt wody odbijają się niekorzystnie na plonach borówek. Jagoda jest mniejsza i błyskawicznie dojrzewa przez utrzymująca się wysoką temperaturę. Z powodu braku wody do nawadniania rolnicy ryzykują utratę części uprawianego obszaru. W północno-zachodnich Włoszech zbiory wynoszą tylko 50% zwykłego poziomu. Ceny nie są zbyt wysokie.
Wielka Brytania
Brytyjczycy lubią borówkę, stąd konsumpcja utrzymuje się jeszcze na generalnie niezłym poziomie, ale już to widać, że spadek siły nabywczej ludności przekłada się na mniejszy popyt na jagody. Brytyjscy hodowcy są jednak w kropce. Brakuje pracowników sezonowych do zbiorów owoców, przez co muszą przejść na zmechanizowane zbiory. Tylko wtedy produkcja borówek na wyspie będzie opłacalna i konkurencyjna.
Jak wygląda rynek borówki amerykańskiej 2022 na innych kontynentach?
Chiny
Krajowej produkcji borówki znajdują się w ofercie od marca do lipca. W tym roku ceny owoców wczesnych odmian wynosiły średnio 40 euro/kg. W połowie kwietnia, kiedy na rynek weszły duże ilości produktów z prowincji Yunnan, cena kilograma spadła do 14 euro. Chińscy konsumenci preferują jagody z białym, woskowym nalotem, charakterystycznym dla niektórych odmian.
Peru
Peru staje się światowym liderem produkcji i eksportu owoców borówki wysokiej. Jest to przede wszystkim zdecydowany konkurent dla RPA. W tym południowoamerykańskim kraju powierzchnia uprawy borówki wysokiej zajmuje 17 707 hektarów. Głównymi rynkami zbytu dla peruwiańskich owoców są USA, Chiny, Europa. W 2021 r. otworzył się dla tych owoców rynek indyjski. Przy czym to jeszcze nie koniec ekspansji — rozmowy w sprawie eksportu borówki amerykańskiej z Peru do Izraela zakończyły się w 2022 r. sukcesem dla obu stron. Obecnie Peru eksportuje jagody do 62 krajów świata.
Republika Południowej Afryki
Sezon 2022 przyniesie wzrost eksportu borówek z Republiki Południowej Afryki. Przewiduje się, że wolumen eksportu wyniesie ponad 25 tys. ton, wobec 20 tys. ton jagód sprzedanych w 2021 r. przy całkowitej produkcji 31,5 tys. ton. Według National Berry Organization w RPA powierzchnia uprawy borówki wysokiej zajmuje 2826 ha (z czego 74% znajduje się na Przylądku Zachodnim, 20% w regionie Limpopo). W ramach rozwoju branży przestarzałe odmiany zostały zastąpione nowoczesnymi. W przyszłym roku powierzchnia pod borówki wzrośnie do 3208 ha.
Obecnie plantatorzy borówki z RPA stoją przed poważnymi wyzwaniami logistycznymi.
USA
Na zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych pod koniec czerwca brakowało owoców borówki z powodu przesunięcia sezonu zbioru owoców w Kalifornii. Mianowicie zbiór w 2022 roku rozpoczął się nieco wcześniej niż zwykle, a także zakończył się wcześniej, zakłócając zwykle płynne przejście na dostawy borówek z Oregonu pod koniec czerwca. W tym samym czasie zimna wiosna w Oregonie, Waszyngtonie i Kolumbii Brytyjskiej doprowadziła do opóźnienia dojrzewania owoców na północno-zachodnim wybrzeżu Pacyfiku. Sytuacja poprawiła się w połowie lipca. Tymczasem na wschodnim wybrzeżu USA dostawy jagód utrzymują się na normalnym poziomie. W New Jersey nastała korzystna pogoda. Potem sezon przestawi się na dostawy borówek ze stanu Michigan.
Źródła: east-fruit.com, freshfruitportal.com, italiafruit.net
Czytaj też:
Koszt produkcji kilograma borówki w uprawie polowej
https://www.agrofakt.pl/jaka-bedzie-cena-borowki-amerykanskiej-w-2022-r/
Cena borówki amerykańskiej 5.10.2022