Rynek drobiu w Polsce: będą zmiany w 2019?
Początek nowego roku skłania do podsumowań – również w branży mięsnej. Sprawdziliśmy, jak wyglądał rynek drobiu w Polsce w 2018 r. Jakie wnioski płyną na najbliższe miesiące?
O przewidywaniach pisaliśmy dla Was w artykule Rynek drobiu i jaj – co przyniesie 2018 rok? Teraz sprawdziliśmy, które z nich znalazły pokrycie w rzeczywistości. Pomógł nam w tym oficjalny raport IERiGŻ.
Spis treści
Polska drobiem stoi
Od lat znajdujemy się na szczycie statystyk dotyczących spożycia drobiu. Zgodnie z raportem IERiGŻ, konsumujemy o ponad 27% więcej tego mięsa niż przeciętny mieszkaniec innego państwa UE.
Co ciekawe, w I kwartale 2018 r. na naszych stołach coraz częściej lądował drób inny niż kurzy. Jego spożycie wzrosło aż o 14% w ujęciu rocznym. Dla porównania, ogólna konsumpcja drobiu zwiększyła się o 2%. Prawdopodobnie ta tendencja utrzyma się również w 2019 r.
Dobry czas dla branży
Jako że rolnictwo to system naczyń połączonych, pogorszenie sytuacji producentów trzody chlewnej w związku z wirusem ASF wpłynęło pozytywnie na rynek drobiu w Polsce. W ostatnim roku zwiększył się wolumen sprzedaży. Jednocześnie wzrosły ceny detaliczne i eksportowe.
Według przewidywań zawartych w raporcie IERiGŻ, w I półroczu 2019 r. produkcja drobiu wzrośnie o 4% w porównaniu z analogicznym okresem 2018 r. Ma ona wynieść ok. 1,5 mln ton. Zwiększeniu o 8% ma ulec ponadto sprzedaż zagraniczna. Ceny detaliczne drobiu również mogą rosnąć, choć w mniejszym stopniu niż w pierwszych trzech kwartałach ubiegłego roku.
Spadek opłacalności produkcji drobiu w ostatnim kwartale 2018 r. może wpłynąć na cały 2019 r.
Zmiany niewykluczone
2018 r. stał pod znakiem wzrostu rentowności przemysłu drobiarskiego. Opłacalność nieco pogorszyła się dopiero w ostatnim kwartale. Według danych MRiRW, średnia cena żywca wyniosła wówczas 3,33 zł/kg, a więc o przeszło 2% mniej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Wpłynęły na to m.in. wahania cen pasz. Zdaniem ekspertów może to zwiastować zmiany w 2019 r.
Rynek drobiu w Polsce
Jak zmienia się rentowność przemysłu drobiarskiego? Jakie przetwory zyskują na popularności? Do których krajów eksportujemy najwięcej mięsa? Zajrzyj do galerii, by poznać szczegóły!
Artykuł opracowany na podstawie raportu „Rynek drobiu i jaj. Stan i perspektywy”, nr 54/2018, IERiGŻ – PIB, Warszawa 2018.
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!