Rynek nawozów 2023. Czy ceny nawozów jeszcze spadną?
Rynek nawozów w 2023 r. charakteryzuje się dalszym spadkiem cen. Co więcej, analitycy spodziewają się, że trend ten się utrzyma.
Ceny nawozów na rynku światowym nadal spadają. Za ten stan rzeczy odpowiadają przede wszystkim nadpodaż mocznika i niskie ceny gazu na świecie na rynku międzynarodowym. Jak obecnie kształtują się ceny nawozów azotowych?
Spis treści
Rynek nawozów 2023 pod presją konkurencji
Indie, jeden z największych dostawców nawozów mocznikowych, ogłosiły w zeszłym tygodniu długo wyczekiwany przetarg na import mocznika. Jednak zdaniem analityków nie wystarczy to do zmniejszenia nadpodaży mocznika i innych nawozów azotowych. W związku z tym oczekuje się, że ceny ofertowe eksporterów będą dalej spadać.
Tymczasem Hindusi przymierzają się do zakupienia 800 tys. ton mocznika. To mniej niż zakładali oferenci (około 1 mln ton). A zatem siłą rzeczy przyczyni się to do konkurencyjnej bitwy na ceny. Indie oczywiście mogą jeszcze zwiększyć wolumen zakupów, zwłaszcza jeśli cena wywoławcza zejdzie na bardzo niski poziom. To z kolei przełoży się na światowe ceny azotu i ceny sprzedaży głównych eksporterów.
Rynek nawozów azotowych 2023. Jakie ceny?
Jak zatem kształtują się ceny nawozów azotowych na świecie i w Europie?
Ceny mocznika
Cena mocznika na Bliskim Wschodzie wynosiła w tym tygodniu 290 USD/t. Przy czym to bardzo tanie oferty z Rosji i Chin sprawiają, że w Indiach może ona zejść nawet do 270 USD/t. Większość rynków odnotowała w tym tygodniu znaczne spadki cen mocznika. Różnice wynosiły bowiem od 15 do nawet 40 USD/t.
Z kolei w niemieckich portach cena mocznika była dość stabilna, oscylując na początku czerwca w okolicach 480 EUR/t.
Rynek nawozów 2023 — saletra amonowa i wapniowo-amonowa
Ceny saletry amonowej i saletry wapniowo-amonowej (KAS) były w tym tygodniu stosunkowo stabilne. Według handlowców popyt w Europie pozostaje bardzo ograniczony. Tymczasem Rosja nadal eksportuje azotan amonu do Brazylii po bardzo niskich cenach. Analitycy spodziewają się dalszych spadków cen KAS, ponieważ niższe ceny mocznika i słabnący popyt odbijają się na półkuli północnej.
W niemieckich portach importowych kupujący muszą obecnie zapłacić około 310 EUR/t saletry wapniowo-amonowej, czyli mniej więcej tyle samo, co pod koniec maja. Natomiast roztwór mocznika i siarczanu amonu (AHL) kosztuje niecałe 300 euro za tonę.
Jakie ceny amoniaku?
Jeśli chodzi o rynek nawozów takich jak amoniak w 2023 r. w Azji Wschodniej, tu ceny również się ustabilizowały. Pomimo wzrostu aktywności zakupowej ceny nie zareagowały jeszcze w żaden znaczący sposób. Z kolei w Tampie (USA) w czerwcu odnotowano dalszy spadek cen amoniaku (–40 USD/t). To pokazuje, że rynek ten nadal jest pod ogromną presją.
Tymczasem w Europie popyt na amoniak pozostaje ograniczony, a znacznie niższe ceny gazu sprawiają, że wznowienie i zwiększenie produkcji amoniaku jest coraz łatwiejsze i tańsze.
Czytaj też: Skąd różnice cenowe nawozów i zboża w skupie?
Źródło: Agrarheute