Rynek zbóż 2022. Czy ceny zbóż wzrosną? Sprawdź!

Jak wygląda rynek zbóż w pierwszej połowie 2022 r.? Jakie będą ceny zbóż biorąc pod uwagę trwający nadal konflikt zbrojny na terytorium Ukrainy? Odpowiedź na te, a także inne pytania przekazał minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. Sprawdźmy więc jakie są prognozy na rynku i co czeka producentów zbóż.
Interpelację poselską w sprawie sytuacji na polskim rynku zbożowym do ministra rolnictwa skierowała grupa posłów, która zwróciła uwagę na skutki konfliktu na linii Rosja-Ukraina. Jak zauważają posłowie od chwili rozpoczęcia konfliktu nastąpił wyraźny wstrząs na światowych rynkach zbóż. W zależności od dalszego rozwoju sytuacji ceny zbóż mogą notować kolejne wahania. Co z kolei, może przyczynić się do wzrostu cen mąki, pieczywa, a także innej żywności. W związku z tym, posłowie chcą wiedzieć, jak przedstawia się krajowy rynek zbóż 2022 w dobie obecnego kryzysu.
Spis treści
Rynek zbóż 2022 – ceny zbóż jeszcze wzrosną? MRiRW wyjaśnia
Minister rolnictwa, Henryk Kowalczyk w odpowiedzi na interpelację poselską poinformował, że resort rolnictwa szczegółowo monitoruje rynek zbóż 2022. W tym także obserwacji podlega skup ziarna, a także poziom cen i jego wywóz.
Wracając jednak do cen zbóż MRiRW prognozuje:
W związku z wybuchem wojny należy się spodziewać wysokich cen zbóż, ponieważ ceny na krajowym rynku zbóż podążają za cenami na rynkach światowych. Wzrost cen związany jest z brakiem podaży eksportowej na rynek światowy pszenicy i kukurydzy z rejonu portów Morza Czarnego.
Oprócz tego, szef resortu rolnictwa przypuszcza, że niektóre kraje mogą dążyć do zwiększenia stanu rezerw produktów żywnościowych, w tym także zbóż. Co według ministra rolnictwa może doprowadzić do rosnącego popytu w krajach importerskich.
Aktualne ceny zbóż i rosnące ceny żywności
Rynek zbóż 2022 może spodziewać się dalszych wzrostów cen zbóż. Podobną zależność prognozuje się w przypadku cen żywności. Zdaniem ministra Henryka Kowalczyka podwyżki cen żywności podyktowane są rosnącymi cenami surowców, jak również wysokimi cenami wszystkich nośników energii. W celu obniżenia kosztów produkcji, a także cen żywności rząd wprowadził tarczę antyinflacyjną 1.0 oraz 2.0.
Szef resortu rolnictwa podkreślił jednocześnie, że Polska pozostaje samowystarczalna w skali globalnej w zakresie surowców rolnych.
Dla przykładu wskaźnik samowystarczalności Polski w produkcji zbóż (relacja zbiorów ogółem do zużycia wewnętrznego) w sezonie 2021/2022 szacowany jest na poziomie 142% – podaje minister Henryk Kowalczyk.
Czytaj również: Aktualne ceny tuczników – kolejny cios dla hodowców? Sprawdź!
Źródło: Sejm RP; MRiRW
