Rząd przyjął Plan Strategiczny dla WPR 2023-2027
Rząd przyjął uchwałę w sprawie Planu Strategicznego WPR na lata 2023-2027. Zakłada on m.in. zrównoważony rozwój polskich gospodarstw, sektora przetwórstwa oraz poprawę warunków życia i pracy w małych miejscowościach wiejskich. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że od 2022 roku, 90 proc. gospodarstw rolnych otrzyma średnie dopłaty do hektara przewyższające średnią unijną. Natomiast od 2023 roku odsetek ten wzrośnie do 95%. Jakie jeszcze elementy przewiduje Plan Strategiczny dla WPR 2023-2027?
Premier Mateusz Morawiecki poinformował o przyjęciu Planu Strategicznego dla WPR 2023-2027. Na konferencji pojawił się również wicepremier Henryk Kowalczyk, który przedstawił główne projekty Polskiego Ładu dla rolnictwa. Sprawdźmy więc, na jakie wsparcie mogą liczyć rolnicy.
Spis treści
Wyższe dopłaty obszarowe dla gospodarstw rolnych
Mówiąc o tym, że rząd przyjął Plan Strategiczny WPR na lata 2023-2027 Mateusz Morawiecki zapowiedział, że od 2022 roku, 90 proc. gospodarstw rolnych otrzyma średnie dopłaty do hektara przewyższające średnią unijną. Natomiast od 2023 roku odsetek ten wzrośnie do 95%. Jak zaznaczył, wykonamy nasze zobowiązanie, bo priorytetowo traktujemy małe i średnie gospodarstwa.
Ponadto premier odniósł się do wysokich cen nawozów. Cieszymy się, że dla rolników wyższe ceny np. zbóż w tym roku oznaczają wyższe dochody, ale walczymy z wysokimi cenami nawozów – zaznaczył Mateusz Morawiecki.
Wspomniał również, że główną częścią cen nawozów jest cena gazu, która wiąże się z manipulacjami gazowymi po stronie Gazpromu.
Czytaj również: Obowiązkowy spis zwierząt gospodarskich tylko do końca roku
Plan Strategiczny dla WPR 2023-2027. Rozwój obszarów wiejskich
Jak poinformował PAP, na konferencji pojawił się również minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. Wicepremier poinformował o budżecie, który rząd przeznaczy na Plan Strategiczny WPR 2023-2027 – będzie to ponad 25 mld euro. Kwota ta zostanie podzielona na płatności bezpośrednie (17 mld euro), a także rozwój obszarów wiejskich (8 mld euro).
Minister Kowalczyk zaznaczył, że dzięki tej kwocie, dzięki temu systemowi udało się wypracować to, co deklarowaliśmy. Chodzi tu oczywiście o średnie dopłaty do hektara dla mniejszych gospodarstw. Może nie jest jeszcze bardzo dużo, ale jest to 102 procent średniej europejskiej gospodarstw do 50 ha – dodał.
Plan Strategiczny dla WPR 2023-2027 ma wspierać zrównoważony rozwój polskich gospodarstw, sektora przetwórstwa oraz poprawę warunków życia i pracy w małych miejscowościach wiejskich. Jak mówił, oprócz zapewnienia rolnikom stabilnych dochodów, WPR ma również na celu ochronę środowiska. Na realizację planu związanego z ochroną środowiska i klimatu, rząd przeznaczy 1/3 środków w formie ekoschematów.
Przeczytaj również: Zmiany w PROW 2022. Będzie mniej środków na niektóre działania!
Źródło: PAP
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!
Nie ma czegoś takiego jak małe gospodarstwa rolne. To jest albo socjal albo ta gleba jest dawno w nieformalnej dzierżawie albo jest to ukrywanie dochodów przez ludzi niezwiązanych z rolnictwem.
Dokładnie tak. Jakie to sa małe bo u nas doplaty w wiosce pobiera doplaty A dwóch Rolnikow uprawia. Wystarczy ceney minimalne. Paliwo rolnicze wprowadzić i juz chlopu lżej
Dokładnie tak. Jakie to sa małe bo u nas doplaty w wiosce 30-tu.pobiera doplaty A dwóch Rolnikow uprawia. Wystarczy ceney minimalne. Paliwo rolnicze wprowadzić i juz chlopu lżej