Rzepak: sprawdź jego kondycję
fot. http://www.agrofoto.pl/forum/gallery/image/637889-rzepak/

Rzepak: sprawdź jego kondycję

W 3 odcinku „Poradnika aF” prof. Marcin Kozak pokazuje, jakie są pierwsze oznaki zaatakowania rzepaku ozimego przez szkodniki łodygowe.

Rzepak to jedna z najpopularniejszych roślin uprawnych w Polsce. W południowych i zachodnich województwach widoczne jest już gwałtowne przyspieszenie wegetacji. Na wielu roślinach pojawiły się pierwsze pąki kwiatowe. W 3 odcinku „Poradnika aF” prof. dr hab. Marcin Kozak z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu pokazuje, jakie są pierwsze oznaki zaatakowania rzepaku ozimego przez najpowszechniejsze szkodniki łodygowe: chowacza brukwiaczka i chowacza czterozębnego. Przestrzega też przed atakami słodyszka rzepakowego.

agroFakt: Witam serdecznie w kolejnym odcinku naszego programu. Dzisiaj znajdujemy się na polach rzepaku ozimego na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Ze mną prof. Marcin Kozak.

prof. dr hab. Marcin Kozak: Witam serdecznie Państwa. Jak widać, pogoda niesprzyjająca pracom polowym, dlatego pobierzemy rośliny rzepaku, aby zdiagnozować sytuację i przeniesiemy się do laboratorium naszej uczelni.

Jesteśmy już w laboratorium, przed nami przygotowane rośliny. I moje pierwsze pytanie: co działo się z rzepakiem w minionym tygodniu?

Rzepak ozimy rozpoczął miniony tydzień od intensywnego wzrostu. Rośliny miały wysokość ok. 20-kilku cm i w tym okresie poszukiwaliśmy pierwszych szkodników łuszczynowych, czyli chowacza brukwiaczka i chowacza czterozębnego. Ponieważ próg szkodliwości dla tych szkodników został przekroczony, wykonaliśmy zabieg insektycydowy ograniczający ich populację.

Co się dzieje aktualnie z rzepakiem?

Aktualnie rzepak przez środkową część tygodnia intensywnie przyrastał na wysokość, formował swój pęd główny oraz rozgałęzienia boczne i aktualnie jego wysokość to ok.40 cm, ale również pojawiają się już na naszym polu rośliny, które są bardziej zaawansowane w rozwoju i zaczynają na pędzie głównym tworzyć pąki kwiatowe. Możemy to zaobserwować na pobranych tutaj roślinach, gdzie na pędzie głównym są już widoczne pierwsze pąki kwiatowe.

Jakie zagrożenia czyhają na nas w kolejnych tygodniach?

Przede wszystkim, jeżeli patrzymy od strony zagrożeń przez szkodniki, monitorujemy pojaw słodyszka rzepakowego, którego pierwsze sztuki już na Dolnym Śląsku dostrzegliśmy. Ponieważ jest obecnie chłodno, nie występuje on w dużym nasileniu, ale już wkrótce, kiedy temperatura podniesie się i będą bardzo sprzyjające warunki do oblotu, będzie na pewno konieczny zabieg insektycydowy.

Czy słodyszek rzepakowy ma dwoistą naturę?

Oczywiście, jest to bardzo ciekawy gatunek, dlatego że on w fazie pąkowania jest szkodnikiem, gdyż uszkadza pąki kwiatowe i doprowadza do ich zapylenia. Natomiast zmienia tę naturę, kiedy rzepak kwitnie, staje się gatunkiem zapylającym i wówczas nie powinniśmy wykonywać zabiegów insektycydowych, które są w tym momencie bezcelowe.

Co jest ważne przy przeprowadzaniu zabiegu insektycydowego?

Przede wszystkim pamiętajmy o czytaniu etykiet, pamiętajmy o tym, że należy odpowiednio stosować okres karencji dla preparatu i prewencji dla pszczół, tak aby nasi sprzymierzeńcy, czyli zapylacze, zarówno pszczoła domowa, jak i dzikie pszczołowate, aby nie ucierpiały, aby zwiększały stopień zapylenia naszych kwiatów, a przez to potem zawiązywanie łuszczyn i działały korzystnie na wysokość naszego plonu.

Dziękuję bardzo, na dzisiaj to już wszystko i zapraszam na kolejny odcinek programu.

Zapraszamy serdecznie do rzepaku i do innych gatunków.

 

Poprzednie odcinki „Poradnika agroFakt” znajdziecie tutaj:

  1. Pszenica ozima: co z nią zrobić?
  2. Sprawdź kondycję jęczmienia ozimego!

Do czego służy próba szpadlowa?

Jak za pomocą zwykłego szpadla i pazurków ogrodniczych sprawdzić żyzność gleby w warunkach polowych? Na co zwracać uwagę?

11 lutego 2018

GMO: jak zmodyfikowano kukurydzę?

GMO wciąż wzbudza kontrowersje. Co ciekawe, to kukurydza od samego początku była obiektem zainteresowania koncernów GMO.

10 lutego 2018

Agrii Demo na starcie – które technologie sprawdzą się też u Ciebie?

Firma Agrii wystartowała z projektem Agrii Demo. Dzięki niemu będziesz mógł się dowiedzieć, jakie technologie najlepiej się sprawdzają.

20 lutego 2018

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij