S-metolachlor wypada i co dalej?
Zwalczanie chwastów w kukurydzy jest zabiegiem o priorytetowej randze. Komisja Europejska systematycznie wycofuje jednak substancje czynne herbicydów. Powodem jest zazwyczaj konieczność ochrony zdrowia człowieka i środowiska naturalnego przed ich szkodliwym działaniem. Dlatego jeszcze w tym sezonie s-metolachlor wycofany będzie z użycia.
Ale czy na pewno to aż tak wielka strata dla rolników? Czy jest się czym martwić? Warto przyjrzeć się skutecznym i bezpiecznym substancjom na rynku, które z powodzeniem zastąpią s-metolachlor.
Spis treści
S-metolachlor – co to jest?
S-metolachlor jest związkiem z grupy chloroacetoanilidów (FRAC 5), który wykorzystywany jest m.in. w herbicydach na kukurydzę. Wprowadzony na rynek w 1996 r., decyzją KE zużyty musi być do 23 lipca br.
Jakie chwasty w kukurydzy zwalcza s-metolachlor?
S-metolachlor stosowaliśmy do zwalczania głównie gatunków jednoliściennych – prosowatych, jak chwastnica jednostronna, palusznik krwawy, włośnice. Eliminuje też niektóre chwasty dwuliścienne w kukurydzy, np. psiankę czarną.
Mechanizm działania substancji czynnej s-metolachlor
S-metolachlor hamuje biosyntezę kwasów tłuszczowych i białek. Zaburza procesy tworzenia lipidów niezbędnych do budowy wielu struktur i organelli. W konsekwencji prowadzi do zahamowania wzrostu roślin i ich zamierania.
Jaki jest powód wycofania substancji s-metolachlor?
Najnowsze badania wskazują, że s-metolachlor:
- akumuluje się w glebie i wodzie;
- jest wysoce toksyczny dla organizmów wodnych;
- ulega akumulacji w tkankach, co jest niebezpieczne dla człowieka, który w większości wypadków jest ostatnim ogniwem łańcucha pokarmowego;
- zakłóca funkcjonowanie układu hormonalnego ludzi i zwierząt;
- ma właściwości kancerogenne, co wykazały ekspertyzy francuskie.
Czym zastąpić s-metolachlor na chwasty w kukurydzy?
S-metolachlor stosowany jest doglebowo i wczesno nalistnie. Zwalcza chwasty w kukurydzy, aczkolwiek skutecznie – tylko w młodszych fazach rozwojowych. Spektrum zwalczanych gatunków nie jest nader szerokie.
Alternatywny środek na chwasty w kukurydzy może stanowić lepszy i skuteczniejszy wybór. Na co więc zwrócić uwagę wybierając herbicyd dolistny? Ważne aspekty to m.in.:
- Szerokie okno zabiegowe (umożliwia rozpoznanie gatunków i stopień zachwaszczenia) i spektrum zwalczania;
- Wydłużone działanie (np. terbutyrazyna – zapobiega wschodom przez nawet 8 tygodni);
- Wykorzystanie kilku mechanizmów działania;
- Brak objawów fitotoksyczności na roślinach i bezpieczeństwo zdrowotne dla zwierząt i człowieka.
Jaki środek na chwasty w kukurydzy bez s-metolachloru wybrać?
Herbicyd dolistny spełniający powyższe kryteria to Click Premium, bazujący na dwóch substancjach czynnych. Mezotrion (trójketon, 70 g/l) i terbutylazyna (triazyna, 330 g/l) o różnych mechanizmach działania na chwasty w kukurydzy uzupełniają się. Zwalczają więc szerokie spektrum gatunków jedno- i dwuliściennych, w tym chwastnicę jednostronną, komosę białą, czy bodziszek drobny.
Niezależne badania przeprowadzone w IOR-PIB oraz Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu wykazały skuteczność na poziomie 95–100% wobec wymienionych. Wydłużone działanie oprysku na chwasty w kukurydzy ogranicza pojawianie się nowych roślin. Brak fitotoksyczności z kolei powoduje, że wzrost i budowanie suchej masy kukurydzy przebiegają bez zakłóceń. Rekomenduje się stosowanie Click Premium w dawce 1,5 l/ha w fazie od 2 do 8 liści właściwych (BBCH 12–18).
Przeczytaj też: Wiosenne zwalczanie chwastów w zbożach – jaki herbicyd wybrać?
Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.
Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!