Satelity w rolnictwie: unicestwią suszę? [AKTUALNOŚCI]
W warszawskim Instytucie Geodezji i Kartografii (IGiK) odbyło się spotkanie poświęcone możliwościom monitorowania suszy rolniczej w oparciu o teledetekcję. Uczestniczył w nim m.in. minister Jan Krzysztof Ardanowski.
Teledetekcja to rodzaj badań wykonywanych zdalnie za pomocą specjalnych czujników. Można je robić np. z samolotów lub kosmicznych satelit. Zdjęcia pozyskane w ten sposób są niezwykle precyzyjne. O możliwościach operowania najnowszymi danymi satelitarnymi przy określaniu rozmiarów suszy rolniczej opowiedziała prof. Katarzyna Dąbrowska-Zielińska, kierowniczka Centrum Teledetekcji IGiK.
Satelity w rolnictwie to przyszłość branży?
Minister Ardanowski zwracał natomiast uwagę, że jeszcze kilka lat temu nie mieliśmy takich perspektyw jak obecnie. Po co satelity w rolnictwie? – To nie tylko oszczędność zużytego do prac polowych paliwa, ale także znaczne zmniejszenie zużycia nawozów, które są dostarczane bezpośredni do roślin i gleby w bardzo precyzyjnych dawkach – mówił szef resortu rolnictwa. – Konsekwencją mniejszego zużycia paliwa i nawozów są niższe koszty prowadzenia gospodarstwa i jednocześnie zmniejszenie negatywnych skutków w oddziaływaniu na środowisko naturalne – podkreślał. Minister wyraził również nadzieję, że już wkrótce teledetekcja pomoże analizować stan upraw i szacować straty spowodowane suszą.
Źródło: MRiRW
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!
http://www.igik.edu.pl/pl/a/mozliwosci-wykorzystania-zdjec-satelitarnych-w-rolnictwie