Segregacja śmieci na wsi po nowemu
Do kolorowych worków z odpadami wystawianych przed posesje przyzwyczajaliśmy się kilka lat. Czekają nas jednak zmiany, jeśli chodzi o selektywną zbiórkę odpadów, m.in. wprowadzenie systemu kaucyjnego. Dowiedz się, co oznacza segregacja śmieci po nowemu?
Segregacja śmieci wg. nowych zasad dostosowuje polskie prawo w tym zakresie do wymogów Unii Europejskiej. Między innymi do dyrektywy ws. zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko. Oto szczegóły.
Spis treści
Segregacja śmieci po nowemu, czyli m.in. system kaucyjny
Ustawa o systemie kaucyjnym zakłada, że zacznie on obowiązywać od 1 stycznia 2025 r. Ma on objąć trzy rodzaje opakowań:
- butelki plastikowe do 3 litrów,
- szklane butelki wielorazowego użytku do 1,5 litra,
- metalowe puszki do 1 litra.
Sklepy o powierzchni powyżej 200 m kw. będą musiały odbierać opakowania i oddawać kaucję. Natomiast mniejsze sklepy będą mogły przystąpić do systemu dobrowolnie, choć pobiorą kaucję.
Stawka kaucji na butelki i puszki po napojach
Ustawa przewiduje, że kaucja wynieść ma 50 groszy. Ministerstwo środowiska chce, by tak zostało w wypadku butelek plastikowych oraz puszek.
Natomiast na butelki szklane kaucja ma wynieść 1 zł. Resort chce również wprowadzić obowiązek przyjmowania szklanych butelek wielorazowego użytku przez małe sklepy, jeśli sprzedają napoje w takich butelkach.
Konsument, aby odzyskać kaucję, nie będzie musiał mieć paragonu. Nieodebrana kaucja zostanie przeznaczona na finansowanie systemu kaucyjnego.
Jeśli chodzi o butelki po mleku i napojach mlecznych, to według informacji prasowych resort środowiska chce, by obowiązek ich zbiórki przesunąć o rok, czyli rozpocząć go od początku 2026 r.
Kaucja nie na puszki po jedzeniu czy karmie dla zwierząt
Warto tutaj podkreślić, że system kaucyjny obejmuje według ustawy napoje. Czyli nie dotyczy puszek po jedzeniu. Nie dotyczy również puszek po karmie dla zwierząt.
Segregacja śmieci dotyczyć będzie również budowlańców
Od nowego roku również deweloperów i firmy remontowe czekają zmiany. Mianowicie będą oni musieli segregować odpady powstające przy okazji prac budowlanych i remontowych. Odpady będą odbierane jedynie po podziale ich na sześć frakcji: drewno, metale, szkło, tworzywa sztuczne, gips, odpady mineralne i materiały ceramiczne plus kamienie. Jak informuje Portal Samorządowy, inwestorzy będą musieli albo prowadzić selektywną zbiórkę takich odpadów samodzielnie, albo zlecić to profesjonalnej firmie zewnętrznej i pokryć koszty.
Przepisy te nie będą dotyczyć osób prywatnych, prowadzących remont na własną rękę. W takim przypadku wystarczy, jak dotychczas, zamówić w gminie na koszt remontującego kontener na odpady budowlane.
Gminy będą odbierać odzież używaną
Od początku 2025 r. gminy będą miały obowiązek zorganizować zbiórki oraz recykling zużytych tekstyliów, czyli głównie odzieży. Jak zauważa Portal Samorządowy, będzie to dla nich oznaczać konieczność rozbudowy systemu Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych albo wprowadzenie innych rozwiązań. Gminy dopiero się do tego przygotowują.
Czy to są rewolucyjne zmiany?
Są takie dla podmiotów, które będą musiały nowe przepisy wdrożyć. Dla konsumenta oznaczać to będzie po prostu konieczność przyzwyczajenia się do nowej rzeczywistości.
Źródło: Portal Samorządowy, money, KPMG
powinny być punkty skupu butelek i słoików by można potem puszce butelki i słoje słoiczki zawieźć i sprzedać tak jak to było za czasów PRL a nie jak się domyślam wprowadzać już kaucję przy zakupie towarów w sklepie za opakowanie