Serwis pogodowy dla rolników

Serwis pogodowy dla rolników

Gospodarstwo rolne to przedsiębiorstwo pod chmurką. Jesteśmy uzależnieni od przebiegu pogody i musimy ją monitorować. Czy może nam pomów w tym internet?

Przed nami już niebawem żniwa. Oczekujemy dobrej pogody, która pozwoli spokojnie zebrać plon z pól. Warto znać wówczas aktualne prognozy dotyczące warunków atmosferycznych. Podpatrujemy dziś, jak powinien wyglądać przydatny serwis pogodowy dla rolników.

Pogoda dla rolnika? Najważniejsza

serwis pogodowy dla rolników

Pogoda w pracy rolnika jest jednym z najważniejszych czynników. Nieprzewidziane zjawiska mogą zniweczyć starania o plon z całego roku. Źródło: agrofoto.pl; użytkownik: dziku007

Pogoda jest w pracy rolnika bardzo ważna. Można nawet pokusić się o tezę, że to najważniejszy element w rolniczej sztuce – możemy zrobić wszystko zgodnie z najlepszą praktyką, ale i tak to pogoda będzie miała decydujący głos. W dzisiejszym rolnictwie jest to już chyba jedyny czynnik wpływający na produkcję, na który my sami wpływu nie mamy. Z niepokojem spoglądamy w niebo w czasie żniw obawiając się, że zaraz przejdzie nad nami ulewa, wyczekujemy deszczu, kiedy potrzebują go rośliny. Nikt, tak bardzo jak rolnik, nie zwraca uwagi na pogodę. Owszem, może w kontekście urlopu czy weekendu – ale w zasadzie są to rzeczy nieistotne. Rolnikowi natomiast odpowiednia pogoda potrzebna jest do tego, aby nie zmarnować całorocznych starań o plon. Dlatego też prognoza pogody w wielu polskich gospodarstwach to obowiązkowy punkt programu. Możemy jednak sprawdzać nie tylko telewizyjne czy radiowe prognozy pogody. Coraz większą popularność zyskują pogodowe serwisy w internecie i aplikacje mobilne na telefon.

Nikt tak bardzo jak rolnik nie zwraca uwagi na pogodę.

Co oferuje nam internet?

Jednym z najbardziej znanych serwisów jest pogodynka.pl. Jest to strona poświęcona prognozie pogody przygotowywana przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Oprócz prognozy na najbliższe godziny możemy zapoznać się także z przewidywaniami na najbliższe 3 dni oraz 16 dni. Pogodynka.pl proponuje nam również dokładną wyszukiwarkę nawet najmniejszych miejscowości. Jest to jeden z nielicznych serwisów pogodowych, które zauważają potrzeby rolników. Pogodynka przygotowuje na swojej stronie specjalny serwis Agrometeo – jest to serwis pogodowy dla rolników. Znajdziemy tam informacje o temperaturze powietrza na danej wysokości, temperaturze przy gruncie, sumie opadów, usłonecznieniu czy też przydatne informacje dotyczące średnich dekadowych opadów i temperatur. Pogodynka ma także swoją aplikację mobilną dostępną w sklepie Play.

Serwis www.twojapogoda.pl jest również rozpoznawaną marką. Oprócz prognozy znajdziemy tu również sporo informacji i ciekawostek pogodowych. Prognoza jest przygotowywana na maksimum 16 dni do przodu. Tu również mamy serwis pogodowy dla rolników. Nie zabrakło i w tym przypadku dedykowanej aplikacji mobilnej na smartfony i tablety.

deszcz

Śledzenie prognozy pogody w internecie, która aktualizowana jest na bieżąco, pozwala w planowaniu prac. Źródło: agrofoto.pl; użytkownik: newhollandt6090

Popularnym serwisem pogodowym jest accuweather.com.pl. Serwis, oprócz wersji na komputery ma też swój mobilny odpowiednik. Accuweather proponuje nam prognozę z nawet miesięcznym wyprzedzeniem.

Inne serwisy pogodowe z dość dobrze opracowanymi grafikami oraz czytelnością map to m.in. dostępne w internecie strony TVN Meteo (dostępna jest też aplikacja mobilna), www.pogoda.interia.pl (umożliwia sprawdzenie prognozy na 25 dni – jedna z bardziej popularnych stron pogodowych), pogoda.onet.pl czy prognoza serwowana nam przez weather.com.

Serwis pogodowy dla rolników – niezbędnik na żniwa i nie tylko

Na pogodę nie mamy wpływu. Aby jednak cokolwiek zaplanować w naszym zawodzie musimy sprawdzać prognozy na bieżąco. Oczywiście sprawdzalność prognoz jest różna – wszak nie wszystkie zjawiska da się przewidzieć, a musimy też brać pod uwagę wysoką dynamikę aury. Serwisy internetowe z prognozą pogody wypierają już klasyczne formy synoptyczne. Te w sieci są przede wszystkim aktualizowane z dużą częstotliwością, a mobilne wersje na komórki powodują, że możemy je podejrzeć w dowolnym momencie.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij