Serwisy meteo dla rolników – susza 2020 w rolnictwie

Jeszcze nie wszyscy rolnicy otrzymali rekompensaty za poniesione straty spowodowane ubiegłoroczną suszą a już zbliża się kolejne zagrożenie, susza 2020 w rolnictwie. Według ekspertów susza 2020 w rolnictwie może być rekordowa. Co na to serwisy meteo dla rolników?

Rozkład dobowej sumy opadów
Spis treści
IUNG PIB – serwisy meteo dla rolników
Sprawa jest bardzo trudna. Profesjonalne serwisy meteo dla rolników alarmują o zbliżającej się rekordowej suszy. Według wstępnych szacunków, aby glebie przywrócić pożądaną wilgotność musiałyby wystąpić opady trwające non stop 3 miesiące. Szyki pomieszała również pandemia koronawirusa. Pracownicy Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa Państwowego Instytutu Badawczego pracują zdalnie. Czy rolnicy będą mieli dostęp do raportów KBW? To przecież one były podstawą do uznania klęski suszy na danym terenie! O Klimatycznym Bilansie Wodnym przeczytasz również w tym materiale

Wskaźnik wilgotności gleby. Warstwa 28 – 100 cm. (22.04.2020)
Wody Polskie a susza 2020 w rolnictwie
Jeśli myślicie, że susza jest pojęciem jednoznacznym, to głęboko się mylicie. Badaniem zjawiska suszy zajmują się Wody Polskie w oparciu o najnowsze, europejskie technologie. Otóż susza występuje w kilku typach.
Wyróżnia się więc suszę atmosferyczną, suszę rolniczą, suszę hydrologiczną (dotyczy wód powierzchniowych) i suszę hydrogeologiczną (dotyczy wód podziemnych). O ile w zeszłym roku mówiono głównie o suszy rolniczej, to susza 2020 pojawiła się już w styczniu tego roku w wielu regionach kraju. Już mamy suszę atmosferyczną i rolniczą. Czy można walczyć z suszą? Oczywiście że można a nawet trzeba. O tym, jak w naszym kraju zamierzamy pokonać suszę przeczytacie w kolejnych materiałach publikowanych w Agrofakcie.

Wskaźnik wilgotności gleby. Warstwa 7-28 cm. (23.04.2020)
Agrometeo – prognoza pogody dla rolników
Choćby nie wiem jak by to brzmiało egzotycznie, powinniście zwrócić uwagę na ważny dla waszych upraw, tzw. wskaźnik wilgotności. Jest on określany w % jako stan od pełnego wyschnięcia (wartość bliska zeru) do pełnego nasycenia (wartość 100%). W okresie zimowym wartości zbliżone do zera oznaczają przemarznięcie danej warstwy.
W okresie letnim obszary o wilgotności poniżej 30-40% wskazują na możliwy deficyt wody w strefie korzeniowej. Czy warto wiedzieć jaka jest wilgotność gleby? Pytanie bez sensu. Wykresy i animacje, które zobaczycie na stronach agrometeo powstają na podstawie danych satelitarnych dla dwóch warstw: 7-28 cm oraz 28-100 cm.
Raz na dobę pozyskane dane z czujnika satelitów pozwalają określić wilgotność gleby w warstwie powierzchniowej i obliczyć wskaźnik wilgotności dla różnych głębokości. Obliczenia uwzględniają również zmienne atmosferyczne, typ pokrycia powierzchni i rodzaj gleby. Czy to oznacza, że susza-2020 jest pod kontrolą?

Wskaźnik wilgotności gleby od 0 do 100%. Wielkopolska, powiat koniński
Najlepsze serwisy pogodowe
Jeśli poprawi Wam to humor, to zobaczcie, gdzie możecie sprawdzić aktualną i długoterminową pogodę. W końcu susza 2020 musi być pod kontrolą. Polecam godne uwagi serwisy meteo dla rolników polskie i zagraniczne. Niektóre aplikacje można ściągnąć na telefon. Zresztą sami sprawdźcie i porównajcie prognozy.
Yahoo! Weather
Popularny zagraniczny serwis pogodowy. Tu sprawdzicie prognozę pogody zarówno dla większych miast jak i dla małych miejscowości. Ciekawostką jest to, że serwis potrafi rozpoznać skąd użytkownik łączy się z portalem na podstawie adresu IP i automatycznie wyświetlić pogodę dla tego miejsca. Użytkownicy mogą sprawdzić aktualne dane pogodowe, prognozę na kolejne dni, czy nawet tygodnie.
AccuWeather
Ten zagraniczny serwis pogodowy, pierwszy wprowadził do raportów wartość temperatury odczuwalnej. Co więcej, obliczana ona jest na podstawie prędkości wiatru, wilgotności powietrza, zachmurzenia i stopnia nasłonecznienia. Sprawdzicie w nim prognozę na kilka następnych dni, albo prognozę długoterminową – nawet na kolejne 45 dni. Ponadto zobaczycie prezentację widoku zdjęć satelitarnych z widocznym zachmurzeniem.
Foreca
Cechą charakterystyczną serwisu jest przystępna i czytelna szata graficzna. Ponadto wielu użytkowników twierdzi, że prognozy do 5 dni sprawdzają się prawie w 100%. W serwisie poznacie prognozę dla 10 kolejnych dni. Najważniejsze: z portalu możecie korzystać mając urządzenia mobilne z systemami Android, iOS oraz Windows Phone.
WeatherBug
Ten serwis bije rekordy popularności i jest uważany za jeden z najlepszych. Użytkownicy mogą tutaj znaleźć zarówno aktualne dane pogodowe, jak i bardzo dokładną prognozę pogody na najbliższe siedem dni. WeatherBug ogrywa inne serwisy meteo dla rolników.
Prognoza pogody dla rolników – gdzie jeszcze można sprawdzić?
Warto odwiedzić polskie serwisy meteo dla rolników. Jednym z nich jest meteo.pl – bardzo doby serwis Uniwersytetu Warszawskiego z numeryczną prognozą pogody innym strona IMGW – pogodynka.pl. Poniżej trochę informacji na ich temat oraz linki. To znakomite źródła informacji o pogodzie dla rolników, szczególnie serwis IMGW.
Meteo.pl
Polski serwis pogodowy z codziennie aktualizowanym komentarzem synoptyka. Pogoda prognozowana jest maksymalnie na 84h. W odróżnieniu od pozostałych serwisów pogodowych wymaga od użytkowników umiejętności czytania meteorogramów czyli szczegółowych danych pogodowych w formie wykresów. Inne serwisu meteo dla rolników nie mają takich funkcji.
Pogodynka
Prognoza pogody dla rolników dostarczana przez IMGW jest dostępna pod adresem www.pogodynka.pl. Właśnie ten serwis wielu polskich rolników uważa za najlepszy serwis pogodowy dla rolników. Czy można go wprowadzić do kategorii – serwisy meteo dla rolników? Według nas zdecydowanie tak, ale musicie to sprawdzić sami. Będziecie tu mieli dostęp do szczegółowych map informujących o opadach, burzach, czy też alarmowych ostrzeżeniach pogodowych (gradobicia, silny wiatr). Pogoda prognozowana jest maksymalnie na sześć kolejnych dni.

Prognoza pogody dla rolników. Wskaźnik wilgotności gleby od 0 do 100%. Małopolska, powiat limanowski
Serwisy meteo dla rolników mają wieści na weekend
Choć susza 2020 w rolnictwie atakuje, to każda dobra wiadomość warta jest propagowania. Na zakończenie „optymistyczne” prognozy pogody.
Prognoza pogody dla rolników w województwach mazowieckim, łódzkim i lubelskim
Zachmurzenie umiarkowane i duże. Późnym popołudniem i pod wieczór miejscami przelotne opady deszczu. Możliwe lokalne burze. Temperatura maksymalna od 17°C do 20°C. Wiatr słaby i umiarkowany, zachodni i południowo-zachodni. W czasie burz wiatr w porywach do 60 km/h. Warszawa 20°C, Łódź 18°C, Lublin 19°C .
Prognoza pogody dla rolników w województwach dolnośląskim, opolskim i śląskim
Zachmurzenie początkowo małe, później umiarkowane, przejściowo duże. Po południu lub wieczorem możliwe słabe przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 19°C do 22°C, w rejonach podgórskich od 16°C do 20°C. Wiatr rano słaby, południowo-zachodni, później umiarkowany, okresami porywisty, zachodni. Wrocław 21°C, Jelenia Góra 19°C, Legnica 21°C, Opole 21°C, Katowice 19°C, Częstochowa 20°C.
Serwisy meteo dla rolników Przy takich prognozach susza 2020 w rolnictwie nie będzie groźna. Najważniejsze żeby się one sprawdziły!
