Sezon na sadzeniaki

Wiosna to czas na sadzeniaki. Pierwsze odmiany ziemniaków sadzi się gdy tylko ziemia ogrzewa się na tyle, że zakwita mniszek lekarski. W pierwszej połowie maja odwiedziliśmy z kamerą kilka gospodarstw wyspecjalizowanych w produkcji ziemniaków.

Bernard Marks

fot. Mariusz Drożdż

Bernard Marks z Ligoty Krapkowickiej

Ziemniak przeznaczony na frytki już jest posadzony – mówi Damian Marks, rolnik z Ligoty Krapkowickiej. – (…) Temperatura gleby na chwilę obecną wynosi 6 stopni, także jest ona tak na granicy, ale warunki do sadzenia są dobre.

Niektórzy określają że troszeczkę jesteśmy spóźnieni, bo to też tak przysłowie mówi: im święta później, tym później wchodzimy na pole. Ale wydaje mi się, że jesteśmy w normalnym terminie – dodaje Bernard Marks z Ligoty Krapkowickiej.

W Głubczycach sadzeniaki musiały zaczekać na jęczmień

fot. Mariusz Drożdż

Robert Paruzel z gospodarstwa „Top Farms” w Głubczycach

Wprawdzie pogoda pozwalała na zaczęcie sadzenia tydzień szybciej, ale inne uprawy – jęczmień, buraki były opóźnione, więc musieliśmy czekać aż zrobimy prace z tamtymi uprawami – tłumaczy Robert Paruzel z gospodarstwa „Top Farms” w Głubczycach. – Ziemniaki są do przetwórstwa, do fabryk zlokalizowanych w Polsce. Te ziemniaki zostaną jesienią wykopane i złożone do magazynu. Będą sprzedawane od stycznia praktycznie do połowy lipca – dodaje pan Robert.

Mniejsze gospodarstwa stawiają na wczesne odmiany

Piotr Mika

fot. Mariusz Drożdż

Piotr Mika, rolnik z Nowych Kotkowic

Właściciele mniejszych gospodarstw oferujący ziemniaki na giełdę chcą wprowadzić towar jak najszybciej na rynek, gdy ceny są wysokie, dlatego sadzą wczesne odmiany, a część pod agrowłókniną.

Myśmy wsadzili wczesne kartofle dwa tygodnie temu – mówi Piotr Mika, rolnik z Nowych Kotkowic. – (…) W tym roku to zobaczymy jak to będzie wyglądać, przez to że na razie jest sucho i nie wiemy co będzie dalej. Te wczesne ziemniaki które zostały wysadzone, wysadziliśmy 2 tygodnie później niż w zeszłym roku i to czas, pogoda pokaże.

Zmienna opłacalność

Jarosław Grzesik

fot. Mariusz Drożdż

Jarosław Grzesik, rolnika z Pągowa

Wahania cen ziemniaków i opłacalności ich produkcji spowodowały, że wielu drobnych producentów zrezygnowało z ich uprawy. Ci, którzy zostali na rynku często produkują ziemniaki przemysłowe. – Większość jednak jest ziemniaków chipsowych – ocenia Robert Paruzel.

W ocenie Jarosława Grzesika, rolnika z Pągowa, opłacalność produkcji ziemniaka trzeba liczyć w okresie ładnych kilku lat. – Bo w jednym roku jest to sukces, a w innym roku może być porażka. Więc jeżeli to będzie powiedzmy cztero- pięcio- sześcioletni okres rozliczenia i wtedy wyjdzie bilans dodatni, no to można powiedzieć że to się opłaca – mówi pan Jarosław.

Kalendarz prac i sprzedaży zależy od rozmiaru gospodarstwa

ziemniaki w workach

fot. Mariusz Drożdż

Na giełdzie owocowo-warzywnej dostępne są m.in. odmiany Gala, Lord, Denar, Tajfun, Satina

Duzi producenci  nastawili się na przechowywanie. Mniejsze gospodarstwa już się pozbyły zapasów. Produkujący ziemniaki przemysłowe opróżniają magazyny zgodnie z harmonogramem.

Planujemy sprzedaż zakończyć w 27 tygodniu czyli w pierwszym tygodniu lipca – mówi Robert Paruzel.

Jako ostatni ziemniaki sadzą działkowicze.

Koszt produkcji to około 4 tys. złotych na ha

Uprawa ziemniaków jest droższa niż większości innych roślin – wynosi około czterech tysięcy złotych na hektar. Dlatego robią to gospodarstwa wyspecjalizowane w tego typu uprawach.

RGT JakuzziKup teraz 5% rabatu na nasiona rzepaku od 3 j.s. RGT Jakuzzi

Z forum

Powiązany temat:

sadzeniaki
Belaruss820
Szukam sadzeniaków bellarosy lubelskie powiat bialski i okolice.
zobacz więcej »
denar16
sadzeniaki denar ze znanej firmy
zobacz więcej »
darsonspire
Zostanie mi po pare ton sadzeniaka lili oraz gale w zeszlym roku kupione w centrali 
zobacz więcej »
...
Zobacz pozostałe wpisy

Nowe środki ochrony roślin na nowy sezon i nie tylko!

Bayer zaskakuje nowościami zbożowymi i nie tylko. Sprawdź, co nowego pojawi się w portfolio firmy!

8 czerwca 2019

Wapnowanie gleby po żniwach – wybierz dobry nawóz!

Wapnowanie to jeden z najważniejszych zabiegów przed siewem roślin uprawnych. Przeczytaj jakie nawozy wapniowe sprawdzą się najlepiej!

17 czerwca 2019

Susza 2019. IUNG: będą straty

IUNG potwierdził obawy rolników i poinformował o wystąpieniu suszy na terenie ośmiu województw. Gdzie sytuacja jest najgorsza?

6 czerwca 2019