Sezon wegetacyjny 2019/2020 dobiega końca. Małe żniwa powoli się kończą, a przed nami czas zbioru pszenicy, owsa, jęczmienia i żyta. O przebieg sezonu wegetacyjnego pytamy eksperta ds. nasiennictwa dr. inż. Piotra Hulanickiego.
Jak zmieniające się warunki pogodowe wpłynęły na rozwój roślin? Czy ostatnia zima była przyczyną pojawienia się niektórych chorób w plantacjach pszenicy ozimej? Czy żniwa odbędą się na czas?
Więcej w filmie – Jak zapowiadają się żniwa? (Daniel Biernat, agrofakt.pl)
Sezon wegetacyjny 2019/2020 już prawie za nami
– Podsumowując miniony sezon wegetacyjny (2019/2020), zasiewy zostały wykonane w dobrych warunkach oraz terminowo. Jednakże w końcowym okresie siewów zdarzały się niekorzystne warunki wilgotnościowe – w temat wprowadza Piotr Hulanicki z firmy Golden Seeds. – Rośliny w czasie wegetacji zimowej cały czas się rozwijały mimo okresu zimowego. Było to związane z tym, że niestety nie było okresu chłodów. W efekcie nie wyhamowały swojego rozwoju i cały czas podlegały dalszym rozwojom. Zapewniło to tym roślinom odpowiednie gabaryty, odpowiedni rozwój, a także rozkrzewienie. Jednak niestety sprowokowało to również i wiele chorób do rozwoju na liściach. Obserwowano objawy septoriozy paskowanej, jak i również rdzy żółtej – dodaje ekspert. – Jesiennozimowa presja chorób, jak i również wczesnowiosenne porażenie chorobami podstawy źdźbła wymuszało stosowanie mocnego zabiegu fungicydowego, tak szybko, jak tylko temperatura by na to pozwoliła. Zimna i sucha wiosna spowalniała rozwój roślin i ograniczała występowanie chwastów.
Pszenice ozime Golden Seeds
Czy sezon wegetacyjny 2019/2020 był łaskawy? – Pomimo suchego okresu nasze odmiany bardzo dobrze sobie poradziły. Nie zredukowały rozkrzewień, ani nie zmniejszyły długości kłosa, który jest warunkowany w końcowej fazie okresu krzewienia – o jakich odmianach pszenicy ozimej mówi Pan Piotr Hulanicki? Przykładowo są to nowości w ofercie:
- SY Landrich,
- SU Aventinus,
- IS Dimenzio,
- Pirueta
– Opady deszczu wraz ze wzrostem temperatury sprowokowały szybki wzrost roślin, ale i również chwastów – zauważa rozmówca, po czym dodaje. – Jednak mokry i zimny maj wyhamował wszystko. Opady deszczu wpłynęły na dalszy rozwój roślin, a umiarkowana temperatura uspokoiła wegetację. Obecnie można wnioskować, że mimo początkowego szybkiego rozwoju roślin, żniwa jednak będą opóźnione o około 2 tygodnie.
Dodaj komentarz