Co się dzieje z oziminami na Podkarpaciu?
fot. http://www.agrofoto.pl/forum/gallery/image/636874-pszen%C5%BCyto-fredro/

Co się dzieje z oziminami na Podkarpaciu?

W różnych regionach Polski wegetacja roślin przebiega odmiennie. Jakie zabiegi agrotechniczne wykonuje się teraz na Podkarpaciu?

W różnych regionach Polski wegetacja roślin przebiega odmiennie. Jakie zabiegi agrotechniczne wykonuje się teraz na Podkarpaciu?

Na Podkarpaciu znakomicie przezimował jęczmień ozimy i pszenżyt mówi Michał Noworól z Podkarpackiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Boguchwale. Dorodne są zwłaszcza te uprawy, które były siane w ostatnich dniach września. Choć przyznać muszę, że zróżnicowanie stanu ozimin jest bardzo duże.

Jak ocenia pan Noworól, w dużej mierze odpowiada za to jesienna susza.

Stan ozimin zależy bardzo od tego, jaka pogoda jest jesienią wyjaśnia pan Noworól. Jeśli jesienią roślina będzie dobrze ukorzeniona, to dobrze przezimuje i będą wysokie plony. Jeśli zboża są słabe jesienią, będą słabe i wiosną.

Kilka dni temu w okolicach Przemyśla spadł grad wielkości śliwek... for. Michał Noworól

Kilka dni temu w okolicach Przemyśla spadł grad wielkości śliwek… (Foto: Michał Noworól)

W odróżnieniu od jęczmienia ozimego i pszenżyta, stan pszenic ozimych jest zróżnicowany. Na niektórych stanowiskach są bardzo rzadkie. Podobnie jest z rzepakiem.

Choć Podkarpacie to jeden z najcieplejszych regionów Polski, także i tu rolnicy obawiają się zmian pogody.

Problemem są burze, a nawet grad dodaje pan Noworól. Kilka dni temu w okolicach Przemyśla spadł grad wielkości śliwek. To jest ten czynnik, którego obawiamy się najbardziej, bo jeśli taki grad spadnie za kilka tygodni, to może zniszczyć uprawy.

Pod względem chorób wywoływanych przez grzyby ten rok jest lepszy od poprzedniego. W 2015 r. mączniaki na pszenicy odnotowywano już w połowie marca. W tym roku dopiero teraz.

zbożach jarych robione są opryski, przede wszystkim na miotłę zbożową i chwasty dwuliścienne mówi Michał Noworól. A rzepaki prawdopodobnie zakwitną w przyszłym tygodniu.

Stosowanie nawozów naturalnych – tylko do końca listopada

Ostatni dzwonek na stosowanie nawozów naturalnych. Zgodnie z prawem można je wyrzucać jesienią na pole jedynie do końca listopada.

29 listopada 2017

Ochrona sadu przed mrozem – zabezpieczenie drzew owocowych

Połowa grudnia to dobry czas na zabezpieczenie drzew owocowych w sadzie. Jaka powinna być prawidłowa ochrona sadu przed mrozem?

11 grudnia 2017

Soja: jak prawidłowo ją uprawiać?

Soja, mimo wielu trudności z uprawą w naszych warunkach, zyskuje w Polsce zwolenników. Jak ją uprawiać, by nie stracić?

8 grudnia 2017

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij